Διατροφή Οι σπόροι κινόα, βρώμης και ροβίτσας γίνονται βλαστωμένοι για καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Οι σπόροι κινόα, βρώμης και ροβίτσας τρώγοντε βλαστωμένοι από τα καναρίνια;Για τη ροβίτσα φοβάμαι λίγο να την δώσω.Βλαστένουνε και οι τρεις παραπάνω σπόροι;
 
Οι σπόροι κινόα, βρώμης και ροβίτσας τρώγοντε βλαστωμένοι από τα καναρίνια;Για τη ροβίτσα φοβάμαι λίγο να την δώσω.Βλαστένουνε και οι τρεις παραπάνω σπόροι;
Δεν βλέπω γιατί να μην τρώγονται οι βλαστοί σπόρων που τους τρώνε τα πουλιά.
Κάποιοι σπόροι "πεθαίνουν" κατά την επεξεργασία της συσκευασίας τους... εκτός αν η συσκευασία προορίζεται για βλάστηση.
 
Δεν βλέπω γιατί να μην τρώγονται οι βλαστοί σπόρων που τους τρώνε τα πουλιά.
Κάποιοι σπόροι "πεθαίνουν" κατά την επεξεργασία της συσκευασίας τους... εκτός αν η συσκευασία προορίζεται για βλάστηση.
Όχι απλά ρωτάω αν τρώνε ροβίτσα κυρίως. Πήρα από κατάστημα με βιολογικά κάποιους και έλεγα να δοκιμάσω να φτιάξω
 
Η καλύτερη δοκιμή των βλαστημένων σπόρων είναι ο ίδιος ο άνθρωπος...
Πριν τα δώσουμε στα πουλιά δοκιμάζουμε μερικούς... αν για κάποιο λόγο δεν μας αρέσουν τους πετάμε...
 
Η καλύτερη δοκιμή των βλαστημένων σπόρων είναι ο ίδιος ο άνθρωπος...
Πριν τα δώσουμε στα πουλιά δοκιμάζουμε μερικούς... αν για κάποιο λόγο δεν μας αρέσουν τους πετάμε...

περίεργη λογική... αν είναι να πάθει κάποιος κάτι να το πάθει ο άνθρωπος και όχι το πουλί;
 
περίεργη λογική... αν είναι να πάθει κάποιος κάτι να το πάθει ο άνθρωπος και όχι το πουλί;
Κανείς δεν παθαίνει τίποτε...
Ο άνθρωπος έχει αισθητήρια (οσμή και γεύση) που απουσιάζουν από τα πουλιά.
Τα φύτρα αν μυρίζουν (μύκητες) δεν τρώγονται...
Ο άνθρωπος μπορεί να το διακρίνει... Τα πουλιά όχι.
Στα πουλιά συνήθως το βλέπουμε όταν είναι πολύ αργά.
Επιπρόσθετα οι βλαστωμένοι σπόροι αποτελούν εξαιρετική σαλάτα για όλους τους βόρειους λαούς... Πολύ θρεπτικοί και εξαιρετικά νόστιμοι.
Πρώτα τους δοκιμάζω και μετά τους δίνω στα πουλιά...
Διαφορετικά είναι εύκολο να περάσουμε σε πολύ δυσάρεστες καταστάσεις... κι αλήθεια στα δικά μου πουλιά, εγώ δεν το θέλω.
 
όπως νομίζεις :) δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο και μου φάνηκε παράξενο... εσύ όμως πως είσαι σίγουρος πως οι σπόροι που προορίζονται για πουλιά και όχι για ανθρώπους τηρούν τις προδιαγραφές υγιεινής που τηρούν και στα εργοστάσια με τα ανθρωπινά τρόφιμα;
 
όπως νομίζεις :) δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο και μου φάνηκε παράξενο... εσύ όμως πως είσαι σίγουρος πως οι σπόροι που προορίζονται για πουλιά και όχι για ανθρώπους τηρούν τις προδιαγραφές υγιεινής που τηρούν και στα εργοστάσια με τα ανθρωπινά τρόφιμα;
Αν εννοείς "σπόροι για να δημιουργήσεις φύτρα"... εμπιστεύομαι τη "μάνα" φύση...
Θα φυτρώσουν μόνο οι κατάλληλοι... και θα καθαριστούν (μερικώς) μέσα από τη διαδικασία αναγέννησης της φύσης.
Από τη στιγμή που θα βλαστήσει ο σπόρος μπορεί να αποτελέσει τροφή για κάθε δεκτικό ον...
 
Back
Top