Ασθένειες Οι συχνοτερες ασθενειες των καναρινιών

astrapogiannos

PB Member
Εγγραφή
12 Νοε 2007
Μηνύματα
1.650
Πόλη
Κάτω Σούλι
διαρροια που οφειλεται σε βακτηρια ή ιους συμπτωματα"διαρροια πρασινου ή λευκου χρωματος, διογκομενα εντερα και συκωτι(εμφανης φυσωντας τα πουπουλα της κοιλιας), ανορθωμενο πτερωμα, ανορεξια,υπνηλια, δυσκολια αναπνοης, αδυνατισμα, θανατος σε 2 εως 7 ημερες(ενα εως ολα τα συμπτωματα ειναι πιθανον να εμφανιστουν) αιτια" βακτηρια(π.χ. salmonella)που βρισκονται στο περιβαλλον, στο νερο και στην τροφη, βακτηρια της φυσιολογικης χλωριδας του εντερου των πτηνων (π.χ. E. coli)που πολλαπλασιαζονται ανεξελεγκτα εξαιτιας της μειωσης της αμυνας του οργανισμου και απο ιους .διαρροια που οφειλεται σε πρωτοζωα συμπτωματα΄ ιδια με τις μολυνσεις απο βακτηρια και ιους αιτια΄πρωτοζωα(coccidia) που βρισκονται συνηθως στο δαπεδο των εκτροφειων ή των κλουβιων 'η μεταφερονται απο αγρια πουλια, το πρωτοζωο toxoplasma που βρισκεται στο περιβαλλον
 
Ωραία αυτά που λες.
Όταν ο bootρώτησε για τον φίλο του και έβαλε και φωτο με θέμα, καναρίνι " πιγκουίνος, που περισσότερο έμοιαζε με stargazing ή επίδραση φλαμιγκο γιατί είπες άκου 99% είναι κοκκίδια; Φαίνεται κάπου σε αυτά που γράφεις και αυτό το σύμπτωμα;
 
ναι γιατι εμοιαζε το καναρινι να εχει τασεις υπνηλιας και δεν κοιμουνται μονο με το κεφαλι κατω απο την φτερουγα αλλα και ετσι οπως εδειχνε η φωτο του βοοτ και ψιλοφουσκωμενο φαινοταν
 
μιχαλη επισης το κλουβι ειναι παλιο {σκουριασμενο και προφανως οχι πλυμενο και αποπαρασιτωμενο}οποτε παλι σε ασθενεια απο ιους ή πρωτοζωα ερχομαστε
 
Απάντηση: οι συχνοτερες ασθενειες

Ας βάλουμε ΟΛΟΚΛΗΡΟ το φυλλάδιο της ΛΥΔΙΑ-BOGENA

Ισως φανεί χρήσιμο.
 

Συνημμένα

  • fylladio-bogena01.webp
    fylladio-bogena01.webp
    31,1 KB · Προβολές: 194
  • fylladio-bogena02.webp
    fylladio-bogena02.webp
    49,8 KB · Προβολές: 193
μακη ευχαριστω μιας και δεν εχω σκανερ σιγουρα θα φανει χρησιμο ειναι πολυ αναλυτικο το φυλλαδιο αν και θα ηθελα να βαλω και του finicoc που λεει κανει και για μικρα ζωα(χαμστερ π.χ.) αλα δεν εχω σκανερ και η ψηφιακη δεν το βγαζει καλα
 
μιχαλη επισης το κλουβι ειναι παλιο {σκουριασμενο και προφανως οχι πλυμενο και αποπαρασιτωμενο}οποτε παλι σε ασθενεια απο ιους ή πρωτοζωα ερχομαστε
Δηλαδή αποκλείεις να του έλειπαν βιταμίνες και ιχνοστοιχεία να μην είχε μια ισορροπημένη διατροφή και να ήταν νευρικό το πρόβλημα; Όταν λες (εξαιτιας της μειωσης της αμυνας του οργανισμου) τι εννοείς; Που οφείλεται αυτό? Αναπτύσσονται πάντα μόνο τα κοκκιδια ή κάποιες φορές ασθενούν μονο τα νευρά; Κανένα πουλί που ασθενή μόνο από κοκκίδια δεν παρουσιάζει την εικόνα της φωτογραφίας.
 
απάντηση: οι συχνοτερες ασθενειες

μιχαλη εχεις δικιο λεγοντας οτι μπορει να του ελειπαν βιταμινες αλλα αυτο εχει ως αποτελεσμα να ειναι ευαλωτο στην σαλμονελα και στην ιδια του την χλωριδατωρα γιατι προτεινα θεραπεια κοκκιδιωσης, τα συμπτωματα οπως ειδες ειναι ιδια και στις δυο περιπτωσεις μονο ελλατωμα στην διαγνωση ειναι δεν ξερουμε τι να δωσουμε {εξαιρειται η περιπτωση να επισκεπτουμε πτηνιατρο εδω δεν εχει παντως}και επειδη την εχω πατησει με την αντιβιωση για σαλμονελλα{τελικα ηταν κοκκιδιωση}δινω παντα για κοκκιδιωση μιας και ειναι πιο δυνατη και λεω αντιβιωση διοτι ειναι αφου μετα πρεπει να δωσουμε συμπληρωμα βιταμινων για να επανελθει η χλωριδα στα φυσιολογικα επιπεδα και μονο η αντιβιωση καταστρεφει τα παντα. Και οπως λες και εσυ κανενα πουλι δεν παρουσιαζει αυτην την εικονα νοσοντας μονο απο κοκκιδια το προβλημα εγκειται σε εμας τι θελουμε 'η αν θελεις τι πρεπει να θεραπευσουμε πρωτο την κοκκιδιωση{που ειναι αμεσα θανατηφορα}ή την ελλειψη βιταμινων και ιχνοστοιχειων{που ειναι μελλοντικα αρκετα θανατηφορα}
 
εχω την εντυπωση οτι για κοκκιδωση ειναι και το esb3, η κανω λαθος
 
xoisnic
Ρίξε μια ματιά παρα κάτω...
kiklos.info/frag-kalet.html
Τα συμπεράσματα δικά σου.
 
ξερω, απλως εχω την εντυπωση οτι διαβασα στις οδηγιες για το esb3 οτι κανει και αυτο, απλως εχασα το χαρτι
 
πριν 3 χρονια ειχα ενα χωρο 300τμ κλειστο και ειχα μεσα παπιες και κοτες. Επειδη οι παπιες λερωναν πολυ το νερο, εβαζα μια φορα τους 3 μηνες
esb3 προληπτικα. απο τοτε εχω να δω το χαρτι με τισ οδηγιες και δε το πολυεψαξα. Δεν ετρωγα ουτε τισ κοτες ουτε τα αυγα ετσι;
 
Back
Top