Γενικά Οι ringneck μου τσακώνονται συνέχεια, θα κάνουν παπαγαλάκια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tania
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tania

PB Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2008
Μηνύματα
295
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Οι δυο ringneck παπαγαλοι μου τσακωνονται συνεχεια. Η μια ειναι 1 χρονων περιπου και ο αλλος 6. Μηπως πρεπει να τους χωρισω μεχρι να ειναι και η παπαγαλινα μου να ειναι ετοιμη να κανει παιδια😕;
 
Σε αυτη την ηλικια που βρισκεται το θηλυκο το θεμα δεν ειναι αν θα κανουν μωρα αλλα αν πρεπει αν τους χωρισεις η οχι αφου τσακωνονται!

Τσακωνονται η παιζουν; Εχουν τραυματισει ο ενας τον αλλο; Εχουνε παιχνιδια στο κλουβι τους;
 
Αν τσακωνονται λεει; Ο αρσενικος κοντευει να μεινει φαλακρος και χωρις ποδι και η θυληκια οσο παει χανει την αυτοεκτιμηση της.
 
Τσακωνονται η παιζουν; Εχουν τραυματισει ο ενας τον αλλο; Εχουνε παιχνιδια στο κλουβι τους;

Να συμπληρώσω και κάτι... Το κλουβί είναι ευρύχωρο; Έχουν και οι δυο παπαγάλοι αρκετό χώρο για να κινούνται;
Αν δεν υπάρχει αρκετός χώρος και για τους δύο τότε υπάρχει πρόβλημα. Και δεν γυμνάζεται ούτε το θηλυκό αλλά ούτε το αρσενικό.
 
Ειναι αρκετα μεγαλο και ανετο μονο που η παπαγαλινα ειναι πλεωνεκτρα και το θελει ολο! Ο καιμενος ο παπαγαλος στριμοχνεται σε μια γωνιτσα.
 
Τότε αφού υπάρχει πρόβλημα, θα ήταν πολύ καλύτερα και για τα δυο να τα έβαζες σε διαφορετικά κλουβιά.
 
Αν τσακωνονται λεει;Ο αρσενικος κοντευει να μεινει φαλακρος και χωρις ποδι και η θυληκια οσο παει χανει την αυτοεκτιμηση της.

κι εχεις ακομη αμφιβολια αν πρεπει να τα χωρισεις; 😕
 
Δεν εχεις αδικο αλλα αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι σε καμποσους μηνες η παπαγαλινα μου θα ειναι σε θεση να κανει παπαγαλακια. Γι΄αυτο λεω μηπως να κανει λιγη υπομονη ακομα ο παπαγαλος μου.
 
Ο παπαγάλος θα κάνει, αλλά αν μείνει χωρίς πόδι όπως λες δεν νομίζω να είναι θέμα υπομονής. Στο κλουβί μήπως είχες το θηλυκό και μετά έβαλες το αρσενικό; Γνωρίστηκαν πρόσφατα τα πουλιά; Μια λύση είναι να τα έχεις δίπλα δίπλα σε χωριστά κλουβιά ώστε να συνηθίσουν το ένα την παρουσία του άλλου και μετά να τα βάλεις σε ένα κοινό κλουβί. Για να κάνεις κάτι τέτοιο βέβαια θα χρειαστείς άλλα δύο κλουβιά.
 
Ο πρωτος κατοικος αυτου του κλουβιου δεν ητα κανενας απο τους δυο αλλα αυτο δεν μας ενδιαφερει δευτερος κατοικος ηταν ο αρσενικος και τριτη η θυληκια. Ο παπαγαλος μου ευτυχως ειναι γρηγορος και η θυληκια δεν καταφερνει να τον δαγκωνει για πολυ ωρα.
 
Ο πρωτος κατοικος αυτου του κλουβιου δεν ητα κανενας απο τους δυο αλλα αυτο δεν μας ενδιαφερει δευτερος κατοικος ηταν ο αρσενικος και τριτη η θυληκια. Ο παπαγαλος μου ευτυχως ειναι γρηγορος και η θυληκια δεν καταφερνει να τον δαγκωνει για πολυ ωρα.
Αυτό δεν λέει τίποτα αν δηλαδή τον δαγκώνει πολύ ή λίγη ώρα. Το θέμα είναι ότι τον δαγκώνει και τον τραυματίζει, όπως λές παραπάνω. Χωρισέτα τα πουλιά είναι κρίμα...
 
και εμενα η γνωμη μου ειναι να τα χωρισεις
για καποιο διαστιμα τουλαχιστον. Ετσι κι αλιος μην περιμενεις να κανουν αμεσος πουλακια τα πουλια αυτα ειναι αρκετα ιδιοριθμα τα δικα μου γενησαν μετα 5 χρονια.
 
Τσακωνονται,θα κανουν παπαγαλακια ΝΑΙ η ΟΧΙ;

Συμφωνω απολυτος μηπως ξερει καποιος απο εσας καποιον που να πουλαει φτηνα κλουβια για ringneck parakeet; 😕Παντως υπαρχει κατι που δεν σας ειπα. Ο Τιμ (ο αρσενικος παπαγαλος) εχει περασει απο τρεις ιδιοκτιτες. Με τον πρωτο τα πηγαινε πολυ καλα ανεβαινε και στο χερι του. Με το δευτερο αστα να πανε☹! Τον ειχε επι 4
ολοκληρα χρονια κλεισμενο στην αποθηκη!
Τραυματικη εμπειρια!Γι΄αυτο το
λογο πιστευω εγω οτι τωρα δεν αποκρινεται με αυτοπεπιθηση σε εμενα τον τριτο
ιδιοκτιτη του και την φιλη του (φιλη του τροπος του λε΄ι΄γειν)και απλα την αποφευγει.
Ευτυχως οπως σας ειπα και πριν ειναι εξυπνος παπαγαλος και συντομα μεσα στην αποθηκη ειχε μαθει να ανοιγει την πορτα του κλουβιου του και να πεταει στην αποθηκη😎Τωρα θα μου πεις τι να κανει μεσα στην αποθηκη εκανε παρεα με τα ποντικια☹!
 
Συμφωνω απολυτος μηπως ξερει καποιος απο εσας καποιον που να πουλαει φτηνα κλουβια για ringneck parakeet; 😕Παντως υπαρχει κατι που δεν σας ειπα. Ο Τιμ (ο αρσενικος παπαγαλος) εχει περασει απο τρεις ιδιοκτιτες. Με τον πρωτο τα πηγαινε πολυ καλα ανεβαινε και στο χερι του. Με το δευτερο αστα να πανε☹! Τον ειχε επι 4
ολοκληρα χρονια κλεισμενο στην αποθηκη!
Τραυματικη εμπειρια!Γι΄αυτο το
λογο πιστευω εγω οτι τωρα δεν αποκρινεται με αυτοπεπιθηση σε εμενα τον τριτο
ιδιοκτιτη του και την φιλη του (φιλη του τροπος του λε΄ι΄γειν)και απλα την αποφευγει.
Ευτυχως οπως σας ειπα και πριν ειναι εξυπνος παπαγαλος και συντομα μεσα στην αποθηκη ειχε μαθει να ανοιγει την πορτα του κλουβιου του και να πεταει στην αποθηκη😎Τωρα θα μου πεις τι να κανει μεσα στην αποθηκη εκανε παρεα με τα ποντικια☹!
Kαι τώρα είναι σε ένα κλουβί που όλη μέρα τον δαγκώνουν... Χώρισέ τα πουλιά. Βάλτα σε ξεχωριστά κλουβιά και προσπάθησε σε αυτόν τον έρημο, τον Τίμ, να του δέιξεις περισσότερο ενδιαφέρον, αγάπη και φροντίδα. Το έχει ανάγκη μετά απο τόσα που έχει περάσει...
 
φιλε μου είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με ροζελες που είχα
μου είχε στήλη η θηλύκια 3 αρσενικούς στον άλλον κόσμο
ξεχορισετα και βαλτά διπλα σε κλουβιά για να συνηθίσει το ένα το άλλο
και μετά από κάμποσο καιρό ξαναβαλτα μαζί
 
οπωσδηποτε χωρισμα. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι μετα να βαλεις τα κλουβια κοντα ωστε να γνωριστουν με ασφαλεια. Το εχω κανει και πιανει.η καλυτερη λυση.
 
Τα χωρισα αλλα πολυ λυπαμε. Το κλουβι που πηρα δεν ειναι τοσο ευρυχωρο. Ηθελα να μπει η Ελενα (η θυληκια) για να παρει και ενα μαθηματακι για αυτα που εκανε στον αρσενικοΑλλα μολις εφυγα και αφησα τις 2 πορτες των κλουβιων ανοιχτες ενωμενες τσουπ μπηκε μεσα ο ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ προσπαθησα να τον βγαλω να τον βαλω πισω στο μεγαλο κλουβι αλλα δεν ηθελε να μπει με τιποτα!☹Παιδια να σας ρωτησω κατι😕Μηπως δεν το θελει υστερα το θυληκο πισω στο μεγαλο κλουβι μαζι της;
 
Τα χωρισα αλλα πολυ λυπαμε. Το κλουβι που πηρα δεν ειναι τοσο ευρυχωρο. Ηθελα να μπει η Ελενα (η θυληκια) για να παρει και ενα μαθηματακι για αυτα που εκανε στον αρσενικοΑλλα μολις εφυγα και αφησα τις 2 πορτες των κλουβιων ανοιχτες ενωμενες τσουπ μπηκε μεσα ο ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ προσπαθησα να τον βγαλω να τον βαλω πισω στο μεγαλο κλουβι αλλα δεν ηθελε να μπει με τιποτα!☹Παιδια να σας ρωτησω κατι😕Μηπως δεν το θελει υστερα το θυληκο πισω στο μεγαλο κλουβι μαζι της;
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λυπάσαι... Δεν λυπάσαι που όσο ήταν μαζί η θηλυκιά έχει κάνει πληγές στον αρσενικό; Και γιατί τόσο άγχος να ζευγαρώσουν... Αν τον θέλει πάλι πίσω... Αστα λίγο χώρια να συνέλθει και αυτό το έρημο παπαγαλάκι και σιγά σιγά όλα θα γίνουν. Αυτό που θα πρέπει να σε ενδιαφέρει είναι η υγεία των πουλιών.
 
Τανια και να φανταστεις οτι συνηθως τα πουλια δεν μπαινουνε σε ενα νεο ξενο κλουβι αμεσως και απο μονα τους αφηνοντας αυτο που θεωρουν σπιτι τους απλα ανοιγοντας τις πορτες. Τα δικα μου τουλαχιστον οσα ειχα ως τωρα και ειχα δοκιμασει κατι τετοιο δεν αλλαζανε κλουβι απο τις πορτες μονα τους. Αρα δειχνει ισως οτι ηθελε να ξεφυγει απο "τον κλοιο" της ο καημενος και οπου φυγει φυγει... :D

Μη σε ανησυχει θα ερθει η ωρα που οι ορμονες της θα τον ζητησουνε και βλεπεις τοτε πως θα παει... Αν δε ζευγαρωσουνε δεν εγινε και τιποτα. Παντως με τοσους καυγαδες η αναπαραγωγη μαλλον πολυ μακρινη θα ητανε, τωρα θα ειναι καλυτερα τα πραγματα αν ηρεμησουνε λιγο τα πνευματα!
 
DNA εχουν κανει; Μοιπως τελικα ειναι και τα δυο το ιδιο φυλο και για αυτο ευθηνοντε οι καυγαδες;Και με τα αφου ο αρσενικος θελει να ειναι μαζι της γιατι δεν τους περνεις ενα κλουβι με διαχωρηστηκο;Και θα ειναι μαζι και δεν θα υπαρχουν τραυματιες.Αλλα καλυτερα για αρχη χωρησε τους εντελως.
 
Back
Top