Γενικά Οκτώ μήνες φυλάκιση για δίχτυα και (ι)ξόβεργες

misalouris

PB Supporter
Εγγραφή
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
19.254
Πόλη
Ν. Ιωνία Μαγνησίας
Την Δευτέρα 29 Φεβρουαρίου 2016 Θηροφύλακας εντόπισε στην περιοχή Σολωμού Κορινθίας ένα άτομο να έχει στήσει δίχτυα για την σύλληψη άγριων ωδικών πτηνών.
Αμέσως προέβη στην κατάσχεση των παράνομων μέσων και οδήγησε τον δράστη στο αυτόφωρο το οποίο επέβαλε ποινή φυλάκισης 8 μηνών και 5 ημερών καθώς επίσης χρηματικό πρόστιμο 600 ευρώ.
Τα ωδικά πτηνά απελευθερώθηκαν ενώ τα παράνομα μέσα καταστράφηκαν με διαταγή του εισαγγελέα.
1.webp
Αξίζει να σημειωθεί ότι εναντίον του δράστη εκκρεμεί δικαστική υπόθεση για το ίδιο αδίκημα της παράνομης σύλληψης άγριων ωδικών πτηνών.
πηγή
 
Δυστυχώς αυτή η κατάσταση υπήρχε υπάρχει και πολύ φοβάμαι θα συνεχίσει να υπάρχει. Η αλήθεια είναι ότι συνένοχοι είναι και οι αγοραστές αιχμαλωτισμένων πουλιών. Εκτιμώ ότι αν οι εκτροφείς ιθαγενών διέθεταν τα πουλιά σε πιό λογικές τιμές όλοι αυτοί με τα δίχτυα και τις ξόβεργες θα έμεναν "άνεργοι".
 
Δυστυχως ειναι πολυσυζητημενη η σχεση προσφορας κ ζητησης στα ιθαγενη απο εκτροφεις.. ψυλλους στα αχυρα δηλαδη.
 
Εκτιμώ ότι αν οι εκτροφείς ιθαγενών διέθεταν τα πουλιά σε πιό λογικές τιμές
Όσο η παραγωγή είναι δύσκολη και περιορισμένη αυτό δεν μπορεί να γίνει. Και οι τιμές θα είναι υψηλές και οι αγοραστές θα περνάνε από face control.
Όχι δεν φταίει αυτό, η εκπαίδευσή μας στην ασυδοσία φταίει (και δεν εννοώ μόνο των Ελλήνων). Δεν μπορούμε να αποκτήσουμε τα πάντα και προσαρμοζόμαστε, αν υπήρχε κρατικός έλεγχος δεν θα διακινδύνευε κανείς και σ' αυτό το θέμα.
Τώρα τελευταία ακούσαμε 2-3 περιστατικά ενθαρρυντικά, για να δούμε.
 
Τώρα τελευταία ακούσαμε 2-3 περιστατικά ενθαρρυντικά, για να δούμε.
Αμα γινουν 10 20 απο ενθαρρυντικα θα γινουν και αποτρεπτικα για καποιους. Μακαρι να υπαρξει βελτιωση.
 
Εκτιμώ ότι αν οι εκτροφείς ιθαγενών διέθεταν τα πουλιά σε πιό λογικές τιμές όλοι αυτοί με τα δίχτυα και τις ξόβεργες θα έμεναν "άνεργοι".
Οι κόποι του εκτροφέα άγριων ιθαγενών, τα μεγάλα έξοδα, το κόστος αναπαραγωγής τέτοιων πουλιών σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπει τη μείωση της τιμής τους.
Θεωρώ μάλιστα πως οι τιμές που υπάρχουν γύρω από τα ιθαγενή πουλιά εκτροφής είναι "λογικότατες".
Απλά οι τιμές των πιασμένων επειδή δεν κοστίζει στους κατσαπλιάδες τίποτε είναι εξαιρετικά χαμηλές.
Αφύσικα μικρές για το τεράστιο τίμημα στο περιβάλλον μας.
Τα νεκρά πουλιά εξ αιτίας αυτής της αιχμαλωσίας είναι πάρα πολλά.
 
Γιάννη να ξεκαθαρίσω κάτι, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με ιθαγενή παραταύτα θα σου πω μια εμπειρία μου στα καναρίνια. Πέρσυ έψαχνα φαιό κόκκινα (τρωγόμουν κι εγώ) και πέφτοντας σε ένα εκτροφέα μου ζήτησε 90 ευρώ για κάθε πουλί λόγω ότι τα φαιό είναι μια δύσκολη κατηγορία αναπαραγωγης κ. Τ.λ κ. Τ.λ ιταλική ράτσα και πάει λέγοντας. Πες μου σε παρακαλώ γιατί στο Ρέντζι στην Ιταλία αυτά τα πουλια τα πουλάνε 25-30 ευρώ και εδώ 90; Και θέλω να καταληξω, ο κόπος και τα έξοδα του ιταλού είναι μικρότερος από εδω;
 
Κανεις δεν σε υποχρεώνει να πάρεις αυτά με 90... Πάρε αυτά που έχουν 20-30 ...
Γνώμη μου όμως είναι... Πως ότι πληρώνεις παίρνεις...
 
  • Like
Αντιδράσεις: theodr
Δεν έχω ιδέα, αλλά ψάχνοντας κατέληξα εδώ...
Η ξόβεργα είναι ένα είδος κόλλας φυτικής προέλευσης καθώς παράγετε κυρίως από τους καρπούς του ιξού, γνωστού επίσης ως "γκυ".
Ο
Ιξός (Viscum album), γνωστός και ως γκι ή γκυ (από το γαλλικό gui), είναι αειθαλές παράσιτο δέντρων, κυρίως των ελάτων, αλλά και των καστανιών. Το φυτό παράγει έναν λευκό σφαιρικό καρπό από τον οποίο εξάγεται μία κολλητική ύλη.

πηγή
. Για να δούμε, ''τα λέω'' σωστά;

... Αν είναι δυνατόν, σημερινή εποχή! αναφέρει αυτούς που κάνουν αυτή τη δουλειά ως...χομπίστες! 😡
 
Δεν έχω ιδέα, αλλά ψάχνοντας κατέληξα εδώ...
Η ξόβεργα είναι ένα είδος κόλλας φυτικής προέλευσης καθώς παράγετε κυρίως από τους καρπούς του ιξού, γνωστού επίσης ως "γκυ".
Ο
Ιξός (Viscum album), γνωστός και ως γκι ή γκυ (από το γαλλικό gui), είναι αειθαλές παράσιτο δέντρων, κυρίως των ελάτων, αλλά και των καστανιών. Το φυτό παράγει έναν λευκό σφαιρικό καρπό από τον οποίο εξάγεται μία κολλητική ύλη.

πηγή
. Για να δούμε, ''τα λέω'' σωστά;

... Αν είναι δυνατόν, σημερινή εποχή! αναφέρει αυτούς που κάνουν αυτή τη δουλειά ως...χομπίστες! 😡
Σωστά... Ιξός...άρα ιξόβεργες το κανονικό τους όνομα
Ξόβεργες στην τελευταία εκδοχή τους.
 
Back
Top