Γενικά Ομιλία african grey

Hadjicostas

Πρώην ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΑΣ
Εγγραφή
3 Νοε 2008
Μηνύματα
234
Πόλη
Λάρνακα
Είναι καλό να αφήνεις για καμιά ώρα.. Τηλεόραση αναμένη ή ράδιο για να μιλήσει ένας African Grey.ή macaw ... Εκτός φυσικά και από την δική σου εκπαίδευση (εννοείτε αυτό ) :)γενικά μιλώ..
 
Κώστα μου ερώτηση είναι αυτή, ή διαπίστωση;

Καταφερες να βοηθήσεις τον παπαγάλο με αυτο τον τρόπο να μιλήσει; 😕
 
Οι παπαγάλοι μαθαίνουν από την επανάληψη.Αν η τηλεόραση παίζει συνεχώς το ίδιο κάτι θα μάθει. Μπορείς όμως να την αφήνεις ανοιχτή όταν μένει μόνος του για να έχει παρέα.
 
εχει δικιο ο κωνσταντινος. επειδη ολοι μας λειπουμε αρκετες ωρες απο τα σπιτια μας καλο ειναι να παιζει καποιο ραδιο η καποια τηλεοραση για να αντιλαμβανεται το πουλι οτι εχει παρεα στο χωρο. μπορεις να αγορασεις μια συσκευη (γυρω στα 8 ευρω) η οποια ειναι μπριζα με ενσωματωμενο χρονοδιακοπτη και να δουλευει μια ωρα επιλεκτικα το ραδιοφωνο.
 
Η TV λέει πολλές λέξεις διαφορετικές κλπ. Και που θα χρησιμοποιεί αυτά που ακούει; Στην τύχη; Για να μάθει να μιλά, όπως είπαν πιό πάνω, είναι απαραίτητη η επανάληψη των λέξεων, και συνέχεια με τον ίδιο τρόπο, π.χ. όχι γειά σου τη μια φορά, γειά την άλλη, κ. Ο. Κ. Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι!
 
Μάλλον κανένα cd .. Θα του πάρω.. Που θα λέγει τα ίδια.. Αλλά να ρωτήσω και κάτι; Τώρα είναι 5 Μηνών και κάτι.. Να αρχίσω από τώρα ή στους 7-8 Μήνες; Τα μαθήματα..
 
εγω προσπαθω να συνδεσω τις λεξεις με τις ενοιες
την ενοια της λεξης σ αγαπω την καταλαβαινει και την λεει
για να με ευχαριστησει οταν πχ του δινω καμια λιχουδια
καταλαβαινει την εννοια της λεξης φιλακι και αρκετων αλλων
το να αφηνει καποιος ενα ραδιο η μια τηλεοραση ανοικτη οταν
λειπει και ειναι ο παπαγαλος μονος περισοτερο ψυχολογικη βοηθεια
δινει στα φιλαρακια μας(δεν θελουν να νοιωθουν μονα) παρα
τα βοηθα να μαθουν να μιλανε
ο καλιτερος τροπος πιστευω ειναι συνηθως πρωι η απογευμα και
ενω στο σπιτι επικρατει ησυχια(ωστε δεν τους απποσπα κατι τη προσοχη)
να καθεσαι κανα τεταρτακι και να τους λες καποιες λεξουλες που οες να μαθει...
 
Συμφωνώ..όμως ποιά ηλικία είναι καλύτερα να το κάνεις αυτό; Τώρα ο Ντέμης είναι μόνο 5 Μηνών κάτι..
 
Όσο νωρήτερα ακούει λέξεις τόσο το καλύτερο για εμένα.. Μπορεί να προσπαθεί για κάποιες αλλά δεν θα τις λέει ίσως καθαρά στην αρχή!
 
Back
Top