Γενικά Ονομασία (είδος) cockatiel

ShadyLady

PB Known Member
Εγγραφή
24 Φεβ 2008
Μηνύματα
2.812
Παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ονομασία για το συγκεκριμένο cockatiel?

Πιο φιλικό και πιο καλόβολο είναι το θηλυκό ή το αρσενικό;
 

Συνημμένα

  • cockatiel new 010.webp
    cockatiel new 010.webp
    44,2 KB · Προβολές: 127
Aναστασια εγω νομιζω πως ειναι ενα αρσενικο white face pearl pied cockatiel. :)

To αρσενικο με το θηλυκο ειναι οπως και τα υπολοιπα αρσενικα-θηλυκα κοκατιλ. Εγω τα θεωρω απο τα πιο καλοβουλα πουλια. :)
 
Ανέστη.. Από που φάνηκε ότι είναι αρσενικό, αφού και whiteface είναι και pearl;
 
Ανέστη.. Από που φάνηκε ότι είναι αρσενικό, αφού και whiteface είναι και pearl;

Απο το κατασπρο προσωπο Εφη. :) Τα θηλυκα whiteface εχουν γκρι προσωπο.

Οταν λεμε οτι τα περλε ειναι μονο θηλυκα εννουμε ο χρωματισμος περλε να καλυπτει ολο το σωμα. Στα αρσενικα μπορει να φαινονται καποια περλε σημαδια στην πλατη μπορει και οχι. Στα whiteface ομως λογω του αρκετου λευκου χρωματος φαινονται πιο καλα.
 
Και μια φωτογραφια απο ενα θηλυκο ιδιου χρωματισμου με αυτο που εβαλε η Αναστασια στο πρωτο μηνυμα. Φαινεται η διαφορα στο χρωμα του προσωπου. :) Αυτος ειναι κατα τη γνωμη μου ενας καταπληκτικος χρωματισμος. :D
 

Συνημμένα

  • Amanda.webp
    Amanda.webp
    11,8 KB · Προβολές: 96
Δεν νομίζω να έχει καμία διαφορά το φύλο των κοκατίλ σε θέματα εξημέρωσης...
 
οσες φορες ειχα πουλια ετσι γινονταν! Και τωρα με τα κοκατιλ! Δεν ξερω. Μπορει να συμβαινει σε εμενα!
 
Σ'εμενα παλι σχεδον ολα τα πουλια που ειχα ηταν θηλυκα. Κι ολα εξημερωθηκαν κι ηταν υπεροχα κατοικιδια. Εγω δεν πιστευω οτι στα κοκατιλ τουλαχιστον το φυλο παιζει ρολο.
 
Η δικιά μου πάντως είναι απίστευτος χαρακτήρας και αρκετά κοινωνική με άλλους ανθρώπους (σε σύγκριση με τον σενεγάλης μου τουλάχιστον).. Το ίδιο γνωρίζω και με την Κάρμα της Μαίρης! Εκτός και αν είναι θέμα τύχης..
 
Back
Top