Ασθένειες Οξύτατο πρόβλημα ποδάγρας

Nikoletta

PB Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2008
Μηνύματα
727
Πόλη
Άλιμος
Καλημέρα σε όλους!
Ο Αστερίας μου έχει πολύ σοβαρό πρόβλημα ποδάγρας. Είναι ολόκληρα κομμάτια σκληρά σαν κολλημένα πάνω στα πατουχάκια του και εκεί που ενώνουν τα δάχτυλα είναι κόκκινο το δέρμα. Παρά την χρήση του epithol δεν έχω δει αποτέλεσμα (χώρια που βρωμοκοπάει αυτό το σκεύασμα και το πουλάκι μυρίζει). Ο γιατρός που τον είχε δει είχε πει να μη του ξαναβάλω τίποτα στα πόδια και ότι το Pulmosan που του είχε βάλει θα σκοτώσει και τα τυχόν ακάρεα των ποδιών. Ωστόσο όπως διάβασα στο φόρουμ, άλλα τα ακάρεα της μύτης κι άλλα αυτά στα πόδια.
Έχω ακούσει ότι κάποιοι κάνουν ποδόλουτρο με betadine στα καναρινάκια και την άλλη μέρα το πρωί εφαρμόζουν το epithol. Παρακαλώ πείτε μου, τι πρέπει να κάνω και με ποια συχνότητα; Παρόλο που το πουλάκι κελαηδάει συνεχώς, νομίζω ότι θα πρέπει να πονάει γιατί είναι χάλια τα ποδαράκια του (μόνο τα πέλματα-δάχτυλα, όχι το υπόλοιπο ποδι). Πρέπει να το ανακουφίσω από αυτό το πράγμα.

Ευχαριστώ :)
 
Δεν είναι ποδάγρα. Είναι αρθρίτιδα νομίζω αυτό που περιγράφεις.
Αν μπορείς να το πάς σε γιατρό θα είναι το καλύτερο Νικόλ.
 
Είναι πουλάκι του 2006 όμως, είναι δυνατό να έχει αρθρίτιδα σε τόσο μικρή ηλικία;
 
Παρά την χρήση του epithol δεν έχω δει αποτέλεσμα (χώρια που βρωμοκοπάει αυτό το σκεύασμα και το πουλάκι μυρίζει). :)

Το καλοκαίρι το epithol στο ψυγείο. Οι δε επαλήψεις πρέπει να
γίνονται με πολύ μικρές ποσότητες,ίσα-ίσα να αλοίφονται στο στέλεχος
και στα δάκτυλα του ποδιού.

Y. Γ ΝΑΙ! Ανέβασε μια κοντινή καθαρή φωτό του σημείου.
 
Όπως είδα σε σχετικό τόπικ, πρέπει να προηγείται και το χλιαρό νεράκι. Καλοκαιριάτικο όμως είναι καλή ιδέα;
Σε ποια συχνότητα πρέπει να γίνονται οι επαλήψεις; Ευχαριστώ πολύ!
 
Pomada Tabernil

To Pomada ειναι στο χρωμα καφε και ειναι αλοιφη.Χρηση της ειναι τοπικη επαληψη αφου πρωτα εχουμε κανει καθαρισμο των ποδιων με betadin για καλυτερα αποτελεσματα σε στεγνα και καθαρα ποδια. Ειναι αντιπαρασιτικη και αντισηπτικη και εχει επισης αντιφλεγμονωδη δραση. Η δοσολογια της ειναι την πρωτη εβδομαδα μερα παρα μερα και την δευτερη δυο φορες, την χρησημοποιουμε με μια μπατονετα κανωντας καλη επαληψη σε ολο το σημειο το οποιο εχει προσβληθει. Εαν δεν εχεις αμεσα αποτελεσματα και βλεπεις πυον στα ποδια και αποκοληση των ακρων ειναι συμπτωμα της ευλογιας, το οποιο δεν θεραπευεται ευκολα και ειναι μεταδοτικο, οποτε καλο θα ειναι να ειναι το πουλι σε καραντινα. Ελπιζω να ειναι περαστικο και να πανε ολα καλα.
 
Μιας και δεν ανέβασες φωτό, μήπως μιλάς για κάτι τέτοιο;
 

Συνημμένα

  • gale_pattes_1.webp
    gale_pattes_1.webp
    5,3 KB · Προβολές: 1.570
  • gale_pattes_2.webp
    gale_pattes_2.webp
    6,3 KB · Προβολές: 433
  • gale_pattes_3.webp
    gale_pattes_3.webp
    1,8 KB · Προβολές: 343
Κύριε Μάκη, μοιάζει πολύ με αυτό της πρώτης φωτογραφίας, μόνο που η υπερκεράτωση είναι στο πάνω μέρος της πατούσας. Το κάτω είναι πιο "καθαρό" και ελαφρώς κοκκινισμένο.

RED8CANARIE, το betadine δλδ να μένει στα ποδαράκια και μετά να βάζω την αλοιφούλα; Μήπως το ιώδιο το "καίει";
 
Αύριο το πρωί πριν φύγω θα βγάλω φωτό και θα τις ανεβάσω από τη δουλειά για να έχετε καλύτερη εικόνα.
 
Παιδιά αυτές είναι οι πιο καλές φωτό που μπόρεσα να βγάλω. Έχει το πατουχάκι του λυγισμένο και δεν φαίνεται καλά. Νομίζω ότι πρέπει να του κόψω λίγο τα νυχάκια γιατί μάκρυναν πάρα πολύ. Αυτό θα γίνει το απόγευμα.
Παρακαλώ για την βοήθειά σας στο πώς θα αντιμετωπιστεί αυτό το πράγμα στα ποδαράκια μας.

Ευχαριστώ πολύ πολύ!
 

Συνημμένα

  • podagra 1.webp
    podagra 1.webp
    40,3 KB · Προβολές: 534
  • podagra 2.webp
    podagra 2.webp
    32,3 KB · Προβολές: 569
Αλλά πράγματα περίμενα να δώ. Δεν υπάρχει τίποτα τρομερό.
Μια εβδομάδα με καθημερινή βραδυνή(πρίν τον ύπνο) περιποίηση με Epithol
και το πουλάκι θα έχει άλλη εικόνα. Καλό καθάρισμα στις πατήθρες.
 
Κύριε Μάκη μου ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας. Πρέπει να βάζω και betadine πριν ή χλιαρό νεράκι; Το ότι το πουλάκ μυρίζει σαν άπλυτο λόγω της αλοιφής, είναι κακό για το ίδιο;
Αν θέλετε, ρίχτε και μία ματιά στο ρουθουνάκι του, κάθε χρόνο τέτοια εποχή "μεγαλώνει" και τον χειμώνα "μαζεύει" πάλι.. Ο γιατρός το είπε κάπως, αλλά δε μπορώ να του κάνω κάτι. Ο άλλος γιατρός που το είχε δει, είχε πει αραιά και πού tobrex (κολλύριο ανθρώπινο για τα μάτια) σε ελάχιστη ποσότητα (μικροσταγόνα δηλαδή) γύρω άπό το ρουθούνι πιο πολύ για απολύμανση και προστασία (και όχι θεραπεία).
Ευχαριστώ και πάλι! Ανακουφίστηκα, γιατί φοβήθηκα ότι ήταν κάτι χειρότερο. Η θεραπεία με την αλοιφούλα κάθε πότε πρέπει να επαναλαμβάνεται; Μέχρι να υποχωρήσει τελείως το σύπτωμα;
 
Το epithol δεν εχει δυσάρεστη οσμή. Το πουλάκι δεν περνά
ευχάριστα όταν το κρατάμε στο χερι μας, ακόμα και όταν
το περιποιούμαστε. Το πιάνεις προσεκτικά απλώνεις μια ελαφρά
στρώση (οχι πολύ αλοιφή) epithol στα πέλματα αλλά και πιο ψυλά,
όπου βλέπεις οτι χρειάζεταικαι αμέσως πίσω στις καθαρές πατήθρες.
Ασε καλύτερα, τα πλυσήματα
και τα χλυαρά νερά, γιατί θέλουν ώρα αλλά και στέγνωμα μετά.
Μπορεί να έχεις κανένα ατύχημα στο τέλος με όλα αυτά.
Υ. Γ Epithol
 
Ωραία τότε θα πάω στο σχόλασμα να αγοράσω την epithol, γιατί έχω την pomada μόνο. Η pomada είναι που βρωμάει, αλλά για κάποιο λόγο επιμένω να την μπερδεύω με την epithol
 
To tobrex που σου πρετειναν το χρησιμοποιουμε σε μολυνσης των ματιων και η χρηση του ειναι ο καθαρισμος του ματιου και οσο αφορα το betadin η χρηση του γινεται για την απολυμανση του ποδιου απο μικροβια και την καλυτερη δραση του φαρμακου το ποιο θα χρησιμοποιησεις δεν σου λεω πιο θα χρησιμοποιησεις για να αντιμετωπισεις την ποδαγρα σου ειπα πριν την αποψη μου δικη σου ειναι η αποφαση. Εαν θελεις να κοψεις τα νυχια μην το παρακανεις γιατι θα κοψεις και αγγειο με αποτελεσμα την αιμοραγια. Παντως απο αυτο που ειδα στη φωτο εχω την ιδια γνωμη με τον Μακη θα θεραπευθει δεν ειναι δυσκολη κατασταση. Ειναι πανω απο 3 χρονων το καναρινι σου;
Και παλι περαστικα του.
 
Το καναρινάκι μου στο δαχτυλίδι του (το οποίο το έβγαλα και το πέταξα κιόλας ☹) είχε ημερομηνία 03/06. Εγώ το πήρα τον Σεπτέμβρη του 2006 και ξεκίνησε το κελάηδημα μετά απο κάποιες βδομάδες. Οπότε είναι 2 ετών και 4 μηνών.
Απόψε βάλαμε δεύτερη φορά epithol και νομίζω ότι κάνει δουλειά. Βέβαια αναγκάστηκα και έβαλα χαρτί κουζίνας πάνω από την άμμο γιατί ο γυφτάκος πάει και κάτω και βοσκάει (δε μπορώ να καταλάβω τι, μήπως τρώει από την άμμο;) και χες κόλλησαν τα μπιμπίκια της άμμου και τράβαγα τα μαλλιά μου 😱
Αύριο θα του βάλω και ελάχιστο betadine και μετά την αλοιφή. Πρέπει να περιμένω να στεγνώσει το ιώδιο ή αμέσως μπορώ να την εφαρμόσω;
 
Το καναρινάκι μου στο δαχτυλίδι του (το οποίο το έβγαλα και το πέταξα κιόλας ☹) είχε ημερομηνία 03/06.
Τα δακτυλίδια δεν γράφουν ημερομηνίες ΜΟΝΟΝ ΤΟ ΕΤΟΣ γέννησης
και αυτό δεν μας χρειάζετε καθώς απο το χρώμα του, μπορούμε
να πούμε με ακρίβεια το έτος γέννησης.
-Το συλλογικό δακτυλίδι (κλειστού τύπου)δεν μπορείς να το βγάλεις
παρα μόνο με ειδικό ψαλίδι και πολύ προσοχή.
Αν είχε ένα οποιοδήποτε άλλο δακτυλίδι, που βέβαια θα μπορούσες να
αφαιρέσεις με ευκολία,(ανοικτού τύπου) ό,τι και να έγραφε, είναι άνευ
αξίας αφού η σήμανση αυτού του τύπου, μπορεί να γίνει
ανα πάσα στιγμή και απο τον καθένα.
-Απολύμανση κάνει το ίδιο το epithol δεν χρειάζεται και ιώδιο.
Το χαρτί στον πάτο καλώς το έβαλες γι'αυτή την εβδομάδα
που θα κάνεις την θεραπεία, αλλά είπαμε -όχι υπερβολική ποσότητα-.
 
Δεν είμαι σίγουρη για το χρώμα του δαχτυλιδιού του, ή πράσινο ήταν ή κόκκινο.. Όπως είδα όμως, το πράσινο ήταν του έτους 2005, πράγμα που σημαίνει ότι το πουλάκι αυτό μπορεί να ήταν στο μαγαζί 1 χρόνο και παραπάνω; Δε το νομίζω όμως, γιατί δεν κελαηδούσε ακόμα όταν το πήρα.
 
Back
Top