Αναπαραγωγή Οργανικό πρόβλημα και δε γεννούν αυγά;

Γιαννης17

Farm & Exotic Birds Expert
Εγγραφή
24 Ιαν 2019
Μηνύματα
2.994
Πόλη
Αγρίνιο
Καλησπέρα παιδιά, ελπίζω να είστε όλοι σάς καλά! Το πρόβλημα μου είναι το εξής:
Έχω 2 κότες νανουλες στην κατοχή μου οι οποίες για κάποιο λόγο δεν γεννούν ποτέ αυγά. Για την ακρίβεια, η μία γέννησε την πρώτη φορά φορά κάπου στα 14 αυγά τα οποία έκατσε και εκκλωσε(δεν την άφησα να τα εκκολαψει) μετά από αυτό Μην τον είδατε τον Παναγή; Η άλλη έχει κάνει μόνο ένα αυγό και σταμάτησε εκεί. Μην ρωτάτε πως ξέρω ότι δεν γεννάνε, απλά το ξέρω(όσοι έχουν κότες κατάλαβαν😛). Όποιος ξέρει και μπορεί να μου λύσει την απορία θα του ήμουν ευγνώμων! Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Υ. Γ. Η πρώτη κότα είναι 4 χρόνων και η άλλη 2.
 
Υ. Γ. Η πρώτη κότα είναι 4 χρόνων και η άλλη 2.
Καλησπέρα, η κότα που είναι 4 χρόνων είναι ηλικιωμένη αν γεννά 1 αυγό την εβδομάδα πρέπει να εισαι ευχαριστημένος! Η άλλη που είναι 2 χρόνων κανονικά έπρεπε να γεννά αβέρτα είναι σε αυτή την ηλικία στο πικ τους. Τι τις ταιζεις; Η ράτσα τους είναι Silkies; Μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μάνο σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου αλλά δεν είναι θέμα ηλικίας. Έχω μια κότα Brahma που σε ένα μήνα περίπου θα γίνει 10 χρόνων! Παρόλα αυτά συνεχίζει να γεννάει κανονικά! Ίσως να μην το κατάλαβες καλά αλλά πιο πάνω λέω πως δεν γεννούν καθόλου αυγά! Αυτή που είναι 4 χρόνων αραιά και που γεννάει κάτι αυγά μικρότερα του ορτυκιου και μέσα έχουν μόνο ασπράδι. Παραθέτω και φωτογραφίες!

Αυτή που είναι 4 χρόνων 61039


Αυτή που είναι 2 χρόνων 61040
 
Αυτή που είναι 2 χρόνων
Φαίνεται από το λειρι της ότι δεν γεννά. Δεν μου απάντησες όμως τι τις ταιζεις. Πάντως δεν είναι παχιές για να πεις λόγω πάχους έπαθαν αυγοφαγω
[automerge]1550921792[/automerge]
Ίσως να μην το κατάλαβες καλά αλλά πιο πάνω λέω πως δεν γεννούν καθόλου αυγά!
Το κατάλαβα απλώς σχολίασα γενικά τι ισχύει στις κότες αυτής της ηλικιας
[automerge]1550921915[/automerge]
Έχω μια κότα Brahma που σε ένα μήνα περίπου θα γίνει 10 χρόνων! Παρόλα αυτά συνεχίζει να γεννάει κανονικά!
Σίγουρα είναι η εξαίρεση στον κανόνα. Πάντως Κάνε αίτηση στο ρεκόρ Γκίνες να την καταγράψουν χωρίς πλάκα, τόσο χρόνων και να γεννάει πολύ σπάνιο
[automerge]1550921989[/automerge]
Αυτή που είναι 4 χρόνων αραιά και που γεννάει κάτι αυγά μικρότερα του ορτυκιου και μέσα έχουν μόνο ασπράδι.
Αυτό είναι σημάδι έλλειψης ασβεστίου και βιταμινών
 
Οι φωτογραφίες είναι παλιές. Η πρώτη είναι 6 μηνών και η δεύτερη 5 μηνών. Η δεύτερη δεν έχει ωριμάσει σεξουαλικα ακόμη για αυτό το λειρι της είναι ροζέ. Τώρα είναι κατακόκκινο! Η τροφή τους είναι υπερπλήρης καθώς τρώνε :καλαμπόκι, κριθάρι, σιτάρι, λαχανικά, αποφάγια (χωρίς αλάτι), αραια και που φύραμα και μην ξεχνάμε ότι είναι ελευθέρας βοσκης. Οπωτε τρώνε φρέσκο χορτάρι και διάφορα ασπόνδυλα. Φυσικά και δεν είναι παχιές αφού η ράτσα τους δεν ξεπερνάει το 1 κιλό. Ασβέστιο δεν τους λείπει αφού εκτός από μάρμαροσκονη τρώνε και μικρά πετραδάκια!
 
Και οι δικές μου είναι ελευθέρας αλλά στα 20 χρόνια που έχω κοτες κάποιες έχουν ελλείψει ασβεστίου ενώ τρώνε αυτά που πρέπει. Ο πτηνιατρος μου είπε ότι είναι οργανικό ενώ το λαμβάνουν μέσω της τροφής δεν απορροφάται από τον οργανισμό τους
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Οι κότες το χειμώνα γεννάνε τα λιγότερα αυγά...
Από τον άλλο μήνα ξεκινά η εποχή αφθονίας και τότε σίγουρα θα έχουμε να πούμε περισσότερα για τις κοτούλες σου.
 
Γιάννη συμφωνώ με την απάντηση σου αλλα οι κότες είδη γεννάνε αυτή την εποχή. Όχι μόνο οι δικές μου αλλά και άλλων. Το θέμα ειναι ότι αυτές οι συγκεκριμένες δεν γεννάνε ποτέ... Και όπου να νε θα ανέβουν και ένα χρόνο ακόμα...
 
Αν έχεις 40 κότες. και παίρνεις 8-10 αυγά.. Δε γεννάνε.. απλά κάποιες αραιά και που βγάζουν ένα αυγό.
Όταν έρθει ο καιρός οι κότες γεννάνε το ένα αυγό το λιγότερο κάθε δεύτερη μέρα.
Τώρα με τις κυρίες νομίζω πως πρέπει να δείξεις υπομονή...
Είμαι σίγουρος πως σε μερικές βδομάδες θα αλλάξει η κατάσταση αν έχουν καλή υγεία.
 
Έχω 19 κότες και παίρνω είδη 13 με 15 αυγά την μέρακαι από προσωπική πείρα χρόνων ξέρω πως οι κότες δεν σταματάνε να γεννάνε τον χειμώνα, απλά ελαττώνουν λίγο τους ρυθμούς ωοτοκίας. Δεν νομίζω να αλλάξει κάτι στην κατάσταση τους αλλά δεν με ενδιαφέρει κιόλας αφού περισσότερο της έχω για ομορφιά παρά για τα αυγά τους. Ευχαριστώ...
 
Back
Top