Γενικά Οργανωμένο εκτροφείο καναρινιών υπάρχεί;

Nightfall25

PB New Member
Εγγραφή
19 Αυγ 2007
Μηνύματα
8
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά ψάχνω εδω και ένα μήνα να βρώ ενα θυληκό αχάτης κόκκινο ή μοσαίκ ή παστέλ, ή έστω ιζαμπέλλα κόκκινο ή μοσαίκ.

Δεν καταλαβαίνω είμαι Αθήνα και δε μπορώ να βρώ!
Πού είναι τα οργανωμένα pet-shop?
Έχω γυρίσει απο Αθηνάς μέχρι Βουλιαγμένης πολλά pet-shop συγνώμη αλλά κάτι βαμμένα και μπάστραδα και ξεπουπουλιασμένα βλέπω.
Δεν υπάρχει κάποιος να ανοίξει ένα μαγαζάκι οργανωμένο για εμάς τους καναρινόφιλους; Να μπαίνεις μέσα και να βλέπεις 30 ράτσες απο τους φτερωτούς μας φίλους;

Αυτα τα λεώ επειδή δεν γνωρίζω κάποιον εκτροφέα! Που είμαι σίγουρος ότι κάνουν καλή δουλεία... αλλα όσο αφορα τα pet-shop είναι άθλια και τα περισσότερα δεν απευθύνονται σε χομπύστες καναρινόφιλους.

Δηλαδή εγώ που ψάχνω θυληκό αχατής μοσαίκ πρεπει να το παραγγείλω απο το εξωτερικό? ή να συμβιβαστώ με την ιδέα ότι πρέπει να αλλάξω ράτσα;

Εάν απευθυνθώ σε κάποιον σύλλογο θα μπορέσουν να μου πουν 2-3 εκτροφείς που να ασχολούνται με αυτές τις ράτσες;
γιατι σε pet-shop δεν ξαναπατάω! Ακόμη και βιταμίνες και τροφές προτιμώ να τις παραγγέλνω απο την γνωστή γερμανική εταιρία... Και ας αργουν 3 μήνες να ερθουν...
 
Σιγουρα ο καθε συλλογος θα σε πληροφορησει για εκτροφεις πανω σε αυτο που ζητας, απλα τωρα νομιζω ολοι εχουν χωρισει η χωριζουν τα ζευγαρια για αναπαραγωγη οποτε
η αναζητηση ειναι καπως πιο δυσκολη
ΜΦΧ
Πανος
 
Συμβαίνει αυτή την εποχή λόγω ζευγαρώματος. Θα έπρεπε να το ψάξεις απο τον Νοέμβρη-Δεκέμβρη.
 
Αυτη η εποχη ειναι οντως δυσκολη για να βρεις αυτο που θες παντως προσπαθησε και αλλο και πιστευω θα βρεις αυτο που θες.
 
Όντως αυτή την εποχή είναι δύσκολο ως ακατόρθωτο.
Εγώ έψαχνα κανάρες λευκές λιποχρωμικές & βρήκα μόνο (με πολύ ζόρι) μέσω ενός φίλου εκτροφέα από Θεσσαλονίκη & μάλιστα όχι δικές του.
Ψάχνω μέσω του ίδιου ανθρώπου & μαύρο κόκκινο Μωσαϊκό, αλλά δε βρίσκουμε πουθενά εδώ & 20 μέρες...
Θα σου πρότεινα να απευθυνθείς στην Ε. Π.Α. Μ. όπου από ότι ξέρω έχει μακράν τους περισσότερους εκτροφείς καναρινιών χρώματος.
 
Χωρις να θελω να κανω διαφημιση, ενα πετ στον Πειραια, στην Γουναρη δεξια προς λιμανι κανει
εισαγωγη διαφορες ρατσες απο Ολλανδια. Δεν ξερω αν εχει τωρα. Εχω να παω2-3 μηνες.
Ριξε μια ματια.

Φωτης
 
Ριξε μια ματια εκει που λεει ο Φωτης... Προχθες κατι πηρε το ματι μου σε μωσαικ!
 
Παιδιά ψάχνω εδω και ένα μήνα να βρώ ενα θυληκό αχάτης κόκκινο ή μοσαίκ ή παστέλ, ή έστω ιζαμπέλλα κόκκινο ή μοσαίκ.

Δεν καταλαβαίνω είμαι Αθήνα και δε μπορώ να βρώ!
Πού είναι τα οργανωμένα pet-shop?
Έχω γυρίσει απο Αθηνάς μέχρι Βουλιαγμένης πολλά pet-shop συγνώμη αλλά κάτι βαμμένα και μπάστραδα και ξεπουπουλιασμένα βλέπω.
Δεν υπάρχει κάποιος να ανοίξει ένα μαγαζάκι οργανωμένο για εμάς τους καναρινόφιλους; Να μπαίνεις μέσα και να βλέπεις 30 ράτσες απο τους φτερωτούς μας φίλους;

Αυτα τα λεώ επειδή δεν γνωρίζω κάποιον εκτροφέα! Που είμαι σίγουρος ότι κάνουν καλή δουλεία... αλλα όσο αφορα τα pet-shop είναι άθλια και τα περισσότερα δεν απευθύνονται σε χομπύστες καναρινόφιλους.

Δηλαδή εγώ που ψάχνω θυληκό αχατής μοσαίκ πρεπει να το παραγγείλω απο το εξωτερικό? ή να συμβιβαστώ με την ιδέα ότι πρέπει να αλλάξω ράτσα;

Εάν απευθυνθώ σε κάποιον σύλλογο θα μπορέσουν να μου πουν 2-3 εκτροφείς που να ασχολούνται με αυτές τις ράτσες;
γιατι σε pet-shop δεν ξαναπατάω! Ακόμη και βιταμίνες και τροφές προτιμώ να τις παραγγέλνω απο την γνωστή γερμανική εταιρία... Και ας αργουν 3 μήνες να ερθουν...
το φαινομενο αυτο ειναι πανελλαδικο. Σχεδον ολα τα πετ εχουν προβληματικα πουλια η δεν εχουν ρατσες τις οποιες φερνουν κατα παραγγελια και μοσχοπουλανε. Πιστευω οτι αυτο γινεται καθαρα για εμπορικους λογους. Οι περισσοτεροι που Θελουν ενα καναρινινακι αγοραζουν οτι βρουν χωρις να ενδιαφερονται για τη ρατσα λογω αγνοιας. Οταν το ψαξουν λιγο το θεμα θελουν να ασχοληθουν με μια ρατσα. Τα πουλια που βρισκονται στα πετ ειναι συνηθως τα απλα καναρινακια τα οποια ειναι φτηνα, ακριβαινουν κοντα στην αναπαραγωγικη περιοδο και επειτα φτηναινουν παλι για να μη τους ξεμεινουνε. Ειναι μεγαλο κερδος για τους επαγγελματιες καθως τα αγοραζουν σε εξευτιλιστικες τιμες απο καναρινοπαραγωγους αλλα και ερασιτεχνες εκτροφεις. Ρατσες πουλανε συνηθως φερνουν Ιανουαριο Φεβρουαριο γιατι τοτε δημιοουργουν ολοι τα ζευγαρια τους και ξεφορτωνονται καποια που δε χρειαζονται.Αυτα ομως τις περισσοτερες φορες δεν ειναι καλα πουλια. Γνωμη μου ειναι να το ψαξεις λιγο το θεμα και να κανεις την αγορα της ρατσας που θες Σεπτεμβριο απο καποιο εκτροφεα. Ετσι και θα παρεις τα πουλια που θες με τα στανταρτ της ρατσας και δε θα πεσεις κοροιδο
 
εχει εκει στη γουναρη εχει και στην ηρωων πολυτεχνειου 64 παλι στον πειραια και μοζαικ και κοκκινα τα ειδα χθες
 
Ευχαριστώ!
Τρέχοντας πηγαίνω... Ευχαριστώ Χάρη... Θα απευθυνθώ και στην Ε. Π.Α. Μ.
{ΘΟΔΩΡΗΣ-ΒΙΚΗ}-Όντως εξευτελιστικές τιμές 18-21€ οι θυληκές κόκκινες ιζαμπέλα... φαντάζομαι τα απλά...
 
Το πρώτο μαγαζί απο τα δεξιά (εχει ανοίξει κανα 3μηνο γωνιακό) στην γούναρη έχει καλά πουλάκια αλλά και διάφορες τροφές για καρδερίνες και καναρίνια.
 
Ευχαριστώ μαστόρια! την βρήκα την καναρα μου εκει που μου είπατε...
... Του έκανε εντύπωση στην αρχή γιατι περίμενα έξω απο το μαγαζι πρωι-πρωι. :D
, αλλά όταν τού είπα μωσαίκ καταλαβε γιατί μπήκα στον κόπο και περίμενα.
Να κεράσω ένα φοντανάκι;
 
Να σου ζήσει φίλε. Εγώ ψάχνω ακετο καιρό στη θεσσαλονίκι αλλα δεν υπάρχει ούτε για δείγμα πουλι (μοζαικ).Βάλε καμιά φωτο να δούμε το κουκλί σου.
 
Όπως σωστά προείπανε, οι περισσότεροι έχουν ήδη ταιριάξει αυτή την εποχή τα ζευγάρια τους. Αν δεν βρείς, από Νοέμβριο άρχισε το ψάξιμο. Και λέω Νοέμβριο γιατί πολλοί από εμάς που έχουμε την ράτσα που ζητάς τότε θα γνωρίζουμε καλύτερα ποιά από τα φετινά πουλάκια που θα βγάλουμε προορίζονται για συνέχιση βελτίωσης του κοπαδιού τους και ποιά όχι. Καλό δε θα ήταν να περιμένεις ακόμα και μέχρι μέσα Δεκεμβρίου, επισκεπτόμενος τις εκθέσεις των συλλόγων, μήπως μπορέσεις και πάρεις από εκτροφέα και βαθμολογημένο ή βαθμολογημένα, πουλί ή πουλιά.
Πάνω απ' όλα όμως πρέπει να γνωρίζεις πολύ καλά τα standars της ράτσας, έτσι ώστε να πάρεις καλά πουλιά.
Για τον Χάρη τώρα όταν λές ότι ψάχνεις μαύρο κόκκινο μωσαϊκό εννοείς αυτό;

Όλες οι φωτογραφίες είναι από το ίδιο πουλί. Αρσενικό μαύρο κόκκινο μωσαϊκό, από την ημέρα αγοράς του και εισαγωγής του στο κοπάδι μου. Γι αυτό στο φτέρωμα θα δείς κάποιες ανομοιομορφίες οι οποίες σήμερα έχουν εκλείψει και το φτέρωμά του είναι στρωμμένο κανονικά. Το απέκτησα από φίλο συντοπίτη μου που ζεί και εργάζεται στο Παρίσι και έχει πολλές ράτσες.
Ο στόχος μου είναι με ενδοδιασταυρώσεις με αχάτες κόκκινους μωσαϊκού να μειώσω την φαιομελανίνη από το φτέρωμα τους, έως να την εκμηδενίσω. Καθώς azoul, αχάτες κόκκινους μωσαϊκού δύσκολά βρίσκεις. Ακόμα και στην Ευρώπη.

Υ. Γ.: Χαίρομαι που βλέπω Χάρη την στροφή των 180 μοιρών στον τρόπο γραφής και έκφρασής σου, μετά από τις πρώτες μας αντιπαραθέσεις, περί αγρίων καί μή.
 
Να σου ζήσει φίλε. Εγώ ψάχνω ακετο καιρό στη θεσσαλονίκι αλλα δεν υπάρχει ούτε για δείγμα πουλι (μοζαικ).Βάλε καμιά φωτο να δούμε το κουκλί σου.
Φιλε Γιωγρο σημερα ειδα μοζαικ στην Ποντου λιγο πιο κατω απο το ΚΤΕΟ, οπως στριβεις απο περιφερειακο για ποντου, στο δεξι σου χερι και ειχε αρκετα πουλια.
 
Παιδιά ποιές είναι οι διαφορές τον μοσαίκ απο τα κοινά πουλιά; Στην φωνή τη διαφορά έχουν;
 
στη φωνη δεν μας ενδιαφερει αλεξια τι κανουν και τι λενε, οταν παιρνεις καναρινι χρωματος οπως το μωζαικ σε ενδιαφερει το χρωμα και οχι η φωνη,το χρωμα του μωζαικ ειναι αυτο
www.poc.gr/Downloads/BAtlas/default.asp?Kat=%CB%E9%F0%EF%F7%F1%F9%EC%E9%EA%FC+%EA%FC%EA%EA%E9%ED%EF+%EC%F9%F3%E1%FA%EA%EF%FD&B1=%D6%DF%EB%F4%F1%EF&T1=*&T2=*
 
Αλεξία καλημέρα.
Τα καναρίνια χρώματος κελαηδάνε όπως όλα τα αρσενικά καναρίνια, είναι όμως πιό "βροντόφωνα" σε σχέση με τα καναρίνια φωνής και ιδιαίτερα διαφέρουν πολύ από τα malinois.
Και δεν διαγωνίζονται για το πιό λέει καλύτερα τις διάφορες φωνές, αλλά στο φαινότυπο τους, κατά πόσο πλησιάζει στα στάνταρς της ράτσας τους. Τόσο τα αρσενικά, όσο όμως και τα θηλυκά. (Εδώ στην Ελλάδα, που σχετικά είμαστε πίσω από άποψη ποσότητας, γιατί στην Ευρώπη σε κάποιους διαγωνισμούς έχουν προχωρήσει και στο διαγωνισμό πέραν του φαινότυπου, ταυτόχρονα και στη φωνή και στη στάση ή "ποζιτούρα".)
Κατά τα άλλα υπάρχουν και πολλές διαφορετικές ράτσες.
Εγώ για παράδειγμα έχω, αχάτες κόκκινα μωσαϊκά, αχάτη παστέλ κόκκινο μωσαϊκό, αχάτη οπάλ κόκκινο μωσαϊκό, αχάτη τοπάζιο κόκκινο μωσαϊκό, αχάτη μαύρο κόκκινο μωσαϊκό. Όλα αυτά όπως καταλαβαίνεις είναι μια "ομπρέλα" χρωμάτων που γειτνιάζουν μεταξύ τους, με βάση τον αχάτη κόκκινο μωσαϊκό.
Το αρσενικό κόκκινο μωσαϊκό είναι σαν τη φωτογραφία που σου έδειξε ο Λευτέρης.
Φιλικά,
 
Για τον Χάρη τώρα όταν λές ότι ψάχνεις μαύρο κόκκινο μωσαϊκό εννοείς αυτό;

Όλες οι φωτογραφίες είναι από το ίδιο πουλί. Αρσενικό μαύρο κόκκινο μωσαϊκό, από την ημέρα αγοράς του και εισαγωγής του στο κοπάδι μου. Γι αυτό στο φτέρωμα θα δείς κάποιες ανομοιομορφίες οι οποίες σήμερα έχουν εκλείψει και το φτέρωμά του είναι στρωμμένο κανονικά. Το απέκτησα από φίλο συντοπίτη μου που ζεί και εργάζεται στο Παρίσι και έχει πολλές ράτσες.
Ο στόχος μου είναι με ενδοδιασταυρώσεις με αχάτες κόκκινους μωσαϊκού να μειώσω την φαιομελανίνη από το φτέρωμα τους, έως να την εκμηδενίσω. Καθώς azoul, αχάτες κόκκινους μωσαϊκού δύσκολά βρίσκεις. Ακόμα και στην Ευρώπη.

Υ. Γ.: Χαίρομαι που βλέπω Χάρη την στροφή των 180 μοιρών στον τρόπο γραφής και έκφρασής σου, μετά από τις πρώτες μας αντιπαραθέσεις, περί αγρίων καί μή.

Γιώργο, καλησπέρα.
Δεν τα γνωρίζω καλά, ούτε σαν ακριβή ονομασία-πολύ περισσότερο από χαρακτηριστικά.
Αυτό που έψαχνα μάλλον το χαρακτηρίζουν & black (μάλλον δεν ξέρω είναι το ίδιο) αλλά στην εξωτερική του εμφάνιση έχει πολύ πιο πολύ κόκκινο/βυσινί.
Ήθελα κανάρες για να βάλω για ζευγάρωμα με καρδερίνα ή φανέτο.
Του χρόνου σκέφτομαι ίσως να εντάξω κάποιες ράτσες καναρινιών χρώματος στην εκτροφή μου, οπότε οι συμβουλές σου θα μου είναι χρήσιμες.
Να πω μόνο για την περίφημη αντιπαράθεσή μας, το εξής:
Ελπίζω να έχει γίνει αντιληπτό ότι σίγουρα μέσα στις προθέσεις μου δεν ήταν να προκαλέσω.
Ούτε να πετάξω μια "φωτοβολίδα" & να εξαφανιστώ.
Πολύ δε περισσότερο να κάνω πλάκα & να δοκιμάσω τις αντοχές κάποιων.
Παρακολουθώντας βέβαια το φόρουμ βλέπω ότι είναι μία σύνηθης πρακτική κάποιων "συναδέλφων" αγριοπουλάδων, οπότε είναι λογικό οι "παλιότεροι"
να είστε επιφυλακτικοί-καμιά φορά & επιθετικοί.
Αυτά, με δεδομένη την αντίθεση των απόψεών μας.
Εξάλλου αξία έχει κυρίως η ανταλλαγή απόψεων, χωρίς αυτοσκοπός να είναι η τελική ταύτιση αυτών.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Back
Top