Φροντίδα Ορνιθολογος;

Εγγραφή
4 Φεβ 2008
Μηνύματα
81
Πόλη
Τρίκαλα
Καλησπέρα σε όλους. Πριν μερικές ημέρες έστειλα ένα καναρίνι μου σε μια γνωστή ενός φίλου,της τηλεφώνησα εχθές για να μάθω πως τα πάει με το πουλάκι, αν χρειάζεται κάτι κτλ. Η κοπέλα μου αφηγήθεικε πως έχασε το προηγούμενο. Το είδε να χάνει την ισοροποία του, να γέρνει κάπως το κεφάλι του, να 'παραπατά',το πήρε λοιπόν και το πήγε σε κάποια περιοχή στην Αθήνα σε κάποιο Κύριο που είναι λέει ορνιθολόγος. Διέγνωσε 'άσθμα' της έδωσε αντιβίωση σε σύριγγα και κάποιες βιταμίνες με τον ίδιο τρόπο και της ζήτησε να έχουν επικεινωνία. Για όλα αυτά της πήρε 80ευρώ!Το πουλάκι δεν είχε καμία βελτίωση, σε 20ημέρες αφού ξαναπληρώθηκε η κοπέλα το ξαναπήγε. Η δεύτερη εξέταση έδειξε οτι έχει πρόβλημα με την κοιλία του!Άλλο φάρμακο σε σύριγγα, άλλες βιταμίνες.Άλλα 80ευρώ!Σε ερώτηση της αν είναι αρσενικό ή θυληκό,ήρθε και έκατσε πριν δυο χρόνια στο μπαλκόνι της,της απάντησε οτι τα καναρήνια ξεχωρίζουν΄μόνο με DNA και αν ήθελε μπορούσαν να μάθουν στέλνοντας δυο φτερά στην Αγγλία! Το αποτέλεσμα; Το καναρινακι πέθανε. Έχω εξοργυστει τόσο πολλή. Πώς γίνεται να εκμεταλεύονται έτσι την αγάπη για τα πτηνά, για τα ζώα κάποιοι;
 
Εντάξει ο τύπος είναι σίγουρα αχαρακτήριστος. Η φίλη σου όμως δεν αντιλήφθηκε τι γινόταν και πήγε και δευτερη φορά; Αυτοι οι τύποι βασίζονται και στην αγάπη αλλά και στην άγνοιά μας. Όσο χαμηλώτερων τόνων είμαστε εμείς τοσο αποθρασίύνονται αυτοί. ☹ Μηπως μπορει να καταγγελθει;
 
Δυστυχώς ο κόσμος μας δεν είναι πλασμένος ονειρικά. Υπάρχουν πολλοί τέτοιοι άνθρωποι οι οποίοι εκμεταλλευόμενοι την αδυναμία του συνανθρώπου πάβε να τα "οικονομήσουν".
Με λυπεί ιδιαίτερα αυτό που έπαθε η φίλη σου, αλλά αυτό επιβεβαιώνει κιόλας ότι πριν πάμε σε οποιονδήποτε γιατρό/ειδικό καλό είναι να έχουμε ρωτήσει γι αυτόν και να ξέρουμε περιστατικά που να αποδεικνύουν τις γνώσεις του με τον ένα ή άλλο τρόπο.. Πάντα μια έρευνα αγοράς χρειάζεται.
Δεν το πήγαινε και σε κανέναν άλλον γι αδευτερη γνώμη; θα μου πεις τόσα λεφτά έδωσε, αλλά προκειμένου να σωθεί...☹
 
Αυτος ο κυριος δεν φταιει και δεν διαφερει απο το συνολο σχεδον!Γιατι δεν αναφερεται απλως το ονομα του για τους υπολοιπους υποψηφιους πελατες του; Τουλαχιστον για το πουλακι που χαθηκε απλα για την καλοπεραση καποιων..
 
Back
Top