Γενικά Ορτυκια Μινιατουρες (button quails)

Diamante de gould

PB Member
Εγγραφή
11 Απρ 2008
Μηνύματα
603
Πόλη
Αθήνα
Ξερει κανεις που μπορω να βρω το συγκεκριμενο ειδος; Επισης οποιαδηποτε αλλη πληροφορια για τον εκτροφη και αναπαραγωγη τους ευπροσδεκτη! Ευχαριστω
 

Συνημμένα

  • buttonasianblue.webp
    buttonasianblue.webp
    12,9 KB · Προβολές: 499
  • button.webp
    button.webp
    17,3 KB · Προβολές: 395
το μπλε και το πρασινοκιτρινο ενδιαφεριουν και εμενα, οποιοος εχει πληροφοριες ας τις γραψει, ευχαριστουμε
 
Pistebo tha bris mono me paragelia apo ekso. Poles fores poulane ayga gia afta ta poulia. Kai tha baleis se klosomexani.


Alexandros
 
Αυγα; Γινεται αυτο; να στειλουν απο εξω αυγα; και πως θα αντεξουν μεχρι να ερθουν εδω;
 
Στο εξωτερικο οντως ετσι τα πουλανε απλα πρεπει να παρεις περισσοτερα αυγα απο οσα πουλια υπολογιζεις να βγαλεις. Στην Ελλαδα εχω ακουσει παλαιοτερα για σχιστο και για Λαρισσα αλλα τωρα που θελω δεν τα βρισκω πουθενα. Σιγουρα παντως φερνουν κατα καιρους στην χωρα μας αλλα πρεπει να εισαι τυχερος. Οποτε οποιος ξερει οτιδηποτε, βοηθαει. Ευχαριστω
 
Είχαν φέρει κάποια στιγμή το χειμώνα που μας πέρασε στο Quiko στη Θεσ/νίκη. Πήρα ένα ζευγάρι για να εκμεταλευτώ το κάτω τμήμα της κλούβας μου αλλά δυστυχώς το θηλυκό μέσα σε δύο εβδομάδες μας άφησε. Είχαν ζευγαρώσει έκανε ένα αυγό και το δεύτερο έσπασε μέσα στο σώμα της. Όποιος θέλει από Θεσσαλονίκη του δίνω το αρσενικό (αν έχει ή μπορεί να βρει θηλυκό για να τα ζευγαρώσει). Έχουν ένα ελλάτωμα πάντως που όταν τα πήρα δεν το γνώριζα... Τη φωνή τους. Έχουν αρκετά δυνατή φωνή τα αρσενικά και μερικές φορές φωνάζουν και τη νύχτα. Στο quiko δεν ξέρω αν έχουν ακόμη, τελευταία φορά πήγα πριν κάνα μήνα και είχαν λίγα αρσενικά.
 
Γεια σε ολους!
Όσον αφορά τα μίνι ορτύκια εχώ έναν αρσενικό και δυο θυληκιές. Τα πήρα από ενα pet shop στην Καρδίτσα.Από την αρχή της άνοιξης γεννάνε ασταμάτητα αλλά μέχρι τωρα δεν κλωσησανε καθόλου.
Είναι πραγματικά πανέμορφα και χωρίς υπερβολή μικρότερα και από ένα καναρίνι Norwich.
Υπάρχουν και πολλές χρωματικές μεταλλάξεις.
Για περισσότερα http://
 
Βαγγέλη πολύ σπάνιο να κλωσήσουν τα ορτύκια. Για αναπαραγωγή όσοι κάνουν χρησιμοποιούν εκολαπτικές μηχανές. Αν θες να δοκιμάσεις πάντως χωρίς μηχανή πρέπει να τα έχεις σε αρκετά μεγάλο χώρο με πυκνή βλάστηση σε κάποια σημεία για νοιωσούν ασφάλεια και να κάνουν μέσα στη βλάστηση τα αυγά τους. Μια ιδέα που είχα αλλά δεν πρόλαβα να την δοκιμάσω ήταν να φυτέψω μέσα στην κλούβα σιτάρι πυκνό. Πιστεύω ότι θα τους έδινε την τέλεια κάλυψη. Από site που έχω δει για να γεννήσουν τους βάζουν μια φωλιά καναρινιών μισοθαμένη στο χώμα μόνο για να κρατάει το σχήμα και να μην φεύγουν τα αυγά. Μικρές οι πιθανότητες επιτυχίας αλλά δεν χάνεις και τίποτε να δοκιμάσεις.
 
Γεια σε ολους!
Όσον αφορά τα μίνι ορτύκια εχώ έναν αρσενικό και δυο θυληκιές. Τα πήρα από ενα pet shop στην Καρδίτσα.Από την αρχή της άνοιξης γεννάνε ασταμάτητα αλλά μέχρι τωρα δεν κλωσησανε καθόλου.
Είναι πραγματικά πανέμορφα και χωρίς υπερβολή μικρότερα και από ένα καναρίνι Norwich.
Υπάρχουν και πολλές χρωματικές μεταλλάξεις.
Για περισσότερα http://


Βαγγελη το χειμωνα αντεχουν σε εξωτερικο χωρο;
 
Σαν εξωτικά πουλιά που είναι δεν αντέχουν τις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Τα δικά μου το χειμώνα τα είχα σε κλειστό χώρο χωρις θέρμανση αλλά με θερμοκρασίες σταθερά πάνω από 8 βαθμούς.
 
Back
Top