Γενικά Ορφέας & Ευριδίκη, το νεοαποκτηθέν ζευγάρι GLOSTER

Dimitris.P

PB Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2015
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Πειραιάς
καλησπέρα φίλοι μου!
αυτοί είναι ο Ορφέας και η Ευριδίκη,το νέο μου ζευγάρι gloster.
o Oρφέας είναι gloster corona ενώ η Ευριδίκη gloster consort. Μόλις χθες ήρθαν σπίτι.. Βρίσκονται σε εβδομάδα προσαρμογής. Πιθανόν οι φωτογραφίες που θα δειτε να αδικούν λιγάκι το ''ιστορικό'' ζευγαράκι μου.. Θα ανεβάσω καλύτερες μετά την προσαρμογή στο νέο τους χώρο, δεν θέλω να στρεσαριστούν πολύ!
στον Ορφέα, με κέρδισε το σκουφί του ενώ στην Ευριδίκη το θε'ι'κό κανελλί της πτέρωμα!
δείτε τους λοιπόν.
 

Συνημμένα

  • 20160118_181852.webp
    20160118_181852.webp
    14,3 KB · Προβολές: 121
  • 20160118_181855.webp
    20160118_181855.webp
    15 KB · Προβολές: 101
  • 20160118_181908.webp
    20160118_181908.webp
    14,6 KB · Προβολές: 112
  • 20160118_180424.webp
    20160118_180424.webp
    15,2 KB · Προβολές: 110
  • 20160118_180414.webp
    20160118_180414.webp
    13,4 KB · Προβολές: 105
  • 20160118_180431.webp
    20160118_180431.webp
    14,1 KB · Προβολές: 106
Εύχομαι να γίνουν ένα αρμονικό ζευγάρι και να ζήσουν πολλά πολλά χρόνια!Έχουν και ωραία ονόματα:D να τους χαίρεσαι Δημήτρη!👍
 
Εύχομαι να γίνουν ένα αρμονικό ζευγάρι και να ζήσουν πολλά πολλά χρόνια!Έχουν και ωραία ονόματα:D να τους χαίρεσαι Δημήτρη!
Πανέμορφα φτου φτου φτου, να σου ζήσουν!
σας ευχαριστώ πολύ,Σίσσυ και Μαρία... Μαρία και Σίσσυ!
πλέον τα gloster-o-καμάρια μου έγιναν 8(4 ζευγάρια) και προχωράμε σιγά σιγά σε εκτροφή της υπέροχης αυτής ράτσας καναρινιών! Επόμενο μου βήμα.. Να δημιουργήσω τον καλύτερο δυνατό χώρο υποδοχής νεοσσών, με τέτοιο τρόπο που να μη ζοριστώ ιδιαίτερα μετά,όταν θα πρέπει να χωριστούν βάσει του φύλου τους.
 
Μπραβο σου που οργανωνεσαι σταθερα. Καλες αναπαραγωγες και ρεσιταλ να εχεις :)
Mιράντα μου..σε ευχαριστώ πολύ! Πως σου φαίνεται η ''κανέλλα'' μου; έψαξα αρκετά αλλά άξιζε ο κόπος, γιατί το κορίτσι μου είναι από μπαμπά και μαμά cinammon..👍
 
Mιράντα μου..σε ευχαριστώ πολύ! Πως σου φαίνεται η ''κανέλλα'' μου; έψαξα αρκετά αλλά άξιζε ο κόπος, γιατί το κορίτσι μου είναι από μπαμπά και μαμά cinammon..👍
Μου φαινονται και τα δυο γλυκυτατα αλλα ειμαι εντελως ασχετη :)
 
Ο Ορφέας έχει υπεροχο "μαλλί" η δε Ευριδίκη μοντέλο με το ολα της! Μακάρι να ειναι γόνιμα πουλάκια και να απολαυσεις γερούς και μελωδικούς απογόνους αφού τοσο πολύ το επιθυμείς! Να σου ζήσουν με υγεία και μακροζωία!
 
αυτοί είναι ο Ορφέας και η Ευριδίκη,το νέο μου ζευγάρι gloster.
Όμορφα πουλιά...
Στο βάθος διακρίνω ένα όμορφο εκτροφείο...
Δικό σου;
Αν ναι γιατί δε μας έβαλες μερικές φωτογραφίες του;
 
Πωπω φτου Δημήτρη μου σκόρδα! Είναι κουκλιά και τα δύο και να σου ζήσουν! Χαίρομαι πολύ για σένα κυρίως γιατί εξελισσεσαι πολύ ωραία και σωστά! Μπράβο αγόρι μου.

Φαντάζομαι το εκτροφείο είναι του φίλου εκτροφέα που τα πήρες, πολύ ωραία δουλειά πάντως, κατασκευή από κόντρα πλακέ θαλάσσης χτισμένο σε ντουλάπες και προσόψεις έτοιμες αγοραστές, πολύ ωραία δουλειά!
 
Δημήτρη βλέπω κάνεις πολύ συστηματική δουλεία και όλα τα ζευγάρια σου είναι ένα κι ένα! Να τα χαίρεσαι!
 
Στο βάθος διακρίνω ένα όμορφο εκτροφείο...
Φαντάζομαι το εκτροφείο είναι του φίλου εκτροφέα που τα πήρες, πολύ ωραία δουλειά πάντως, κατασκευή από κόντρα πλακέ θαλάσσης χτισμένο σε ντουλάπες και προσόψεις έτοιμες αγοραστές, πολύ ωραία δουλειά!
αγαπητοί φίλοι..σας ευχαριστώ όλους πολύ για τα καλά σας λόγια!
ναι.. Αυτό είναι το ολοκαίνουργιο εκτροφείο του φίλου-δάσκαλου-εκτροφέα καναρινιών gloster στον Πειραιά, από τους καλύτερους στον χώρο! Εκεί πήγαινα κάθε απόγευμα, από τα μέσα Δεκέμβρη.. Το φτιάξαμε οι δυό μας! Μέσω της προσωπικής εργασίας, εκτιμάς πιο πολύ αυτά που έχεις!
πήραμε την ξυλεία, παραγγείλαμε τα πλέγματα-προσόψεις, πολύ δουλειά και.. Νάτο! 🙂
προχθές τοποθετήθηκαν τα πουλιά, καταλήξαμε και στο πλάνο της νέας σαιζόν, πήρα και γω το 4ο ζευγάρι μου και από το Σάββατο.. Ξεκινάμε να φτιάχνουμε ακριβώς το ίδιο στο δικό μου χώρο!
Μόλις τελειώσει και το δικό μου εκτροφείο.. Εννοείτε πως θα σας το παρουσιάσω!👍
 
Μόλις τελειώσει και το δικό μου εκτροφείο.. Εννοείτε πως θα σας το παρουσιάσω!
Θα περιμένουμε το τελικό αποτέλεσμα...
Θα είναι όμως πολύ ενδιαφέρον για όλους μας να βλέπαμε από τώρα.. Βήμα-βήμα την κατασκευή σου.
Που ξέρεις... μπορεί να μας δώσεις ιδέες...

αγαπητοί φίλοι..σας ευχαριστώ όλους πολύ για τα καλά σας λόγια!
ναι.. Αυτό είναι το ολοκαίνουργιο εκτροφείο του φίλου-δάσκαλου-εκτροφέα καναρινιών gloster στον Πειραιά, από τους καλύτερους στον χώρο!
Να τον βάλεις στην παρέα μας.
 
Να τον βάλεις στην παρέα μας.
του το έχω πει Γιάννη. Για την ακρίβεια τον έχω ζαλίσει, αλλά έχει κακές αναμνήσεις από άλλο φόρουμ, πριν λίγα χρόνια! Όταν μου το είπε αυτό. Έκανα πίσω!
 
Μπράβο Δημήτρη, μια μικρή επισήμανση μόνο, αφού θα φτιάξεις το ίδιο και εσύ και ο εκτροφέας είναι και φίλος σου τότε θα σου πρότεινα στις επιφάνειες που το ξύλο είναι εκτεθειμένο όπως πχ στις συρτιαρερες αλλά και στην πρόσοψη να βαψετε το ξύλο με ειδική μπογια για να μην αποτελεί πηγή εστίασης ψειρας!
 
Μπράβο Δημήτρη, μια μικρή επισήμανση μόνο, αφού θα φτιάξεις το ίδιο και εσύ και ο εκτροφέας είναι και φίλος σου τότε θα σου πρότεινα στις επιφάνειες που το ξύλο είναι εκτεθειμένο όπως πχ στις συρτιαρερες αλλά και στην πρόσοψη να βαψετε το ξύλο με ειδική μπογια για να μην αποτελεί πηγή εστίασης ψειρας!
είσαι μέσα στο μυαλό μου, φίλε Κώστα!
η υγρασία αλλά και οι φθείρες είναι τα 2 μελανά σημεία που με κράτησαν πίσω από τον Δεκέμβρη, που πήραμε την απόφαση να ανανεώσουμε τους χώρους μας φτιάχνοντας αυτή την κατασκευή.
Και ακόμη έχω ενδοιασμούς. Την Παρασκευή,θα έρθει να δει το σπίτι μου και τον χώρο που έχω αποφασίσει να φτιάξω την κατασκευήκαι αν υπάρχει έστω και η παραμικρή υπόνοια ότι θα ταλαιπωρηθούμε πολύ,τόσο τα καμάρια μου όσο και εγώ, δεν θα το κάνω και θα προχωρήσω σε πλαστική κατασκευή. 😉
Ο χώρος του φίλου είναι εσωτερικός.. Ενώ ο δικός μου εξωτερικός! Εκεί κολλάω..☹

Θα είναι όμως πολύ ενδιαφέρον για όλους μας να βλέπαμε από τώρα.. Βήμα-βήμα την κατασκευή σου.
Που ξέρεις... μπορεί να μας δώσεις ιδέες...
δεν φτιάξαμε κάτι πολύ δύσκολο, φίλε μου Γιάννη..
πρώτα παραγγείλαμε από την γνωστή σε όλους μας εταιρεία κλουβιών,τις προσόψεις(έρχονται έτοιμες).
Στην συνέχεια, φτιάξαμε το εκτροφικό του πλάνο(πόσα ζευγάρια θα βάλει..ώστε να υπολογίσουμε και πόσα ''δωμάτια'' θα φτιάξουμε), στη συνέχεια πήγαμε σε γνωστή αλυσίδα και πήραμε τα ξύλα, τα μοντάραμε, σημειώσαμε που θα μπουν οι φωλιές και ανοίξαμε τις ανάλογες τρύπες στο κάθε δωμάτιο,τοποθετήθηκαν καινούργιες ταιστρες-ποτήστρες-πατήθρες, πριονίδι για υπόστρωμα..
και το αποτέλεσμα ειναι αυτό που κάποιοι εντόπισαν στις φωτό που ανέβασα!
όλος ο παλαιός του εξοπλισμός δώθηκε προς ανακύκλωση!👍
 
Back
Top