Φροντίδα Ορφανό δεκαοχτουράκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ladonna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ladonna

PB Member
Εγγραφή
20 Αυγ 2009
Μηνύματα
293
Πόλη
Πειραιάς
καλημέρα!
έχω σπίτι ένα ορφανό δεκαοχτουράκι και το τάϊζα κρέμα ανά τρίωρο μέσα στο Σ/Κ.
Μέσα στην εβδομάδα όμως πρέπει να πάω στη δουλειά... Υπολογίζω ότι θα πρέπει να μείνει επτά με οκτώ ώρες νυστικό.
Θα είναι εντάξει;

Πως θα απογαλακτιστεί;
Πόσο καιρό χρειάζεται ο απογαλακτισμός και πόσο μέχρι να μεγαλώσει σε μέγεθος ενήλικα;

Ευχαριστώ.
 
Κατερίνα πάρε ένα τηλέφωνο στο Ελληνικό Κέντρο Περίθαλψης Άγριων Ζώων, θα σου δώσουν ακριβώς τις απαντήσεις που χρειάζεσαι. Οι άνθρωποι εκεί είναι έμπειροι σε αυτά ακριβώς τα θέματα και γνωρίζουν να σου πουν υπεύθυνα τι πρέπει να κάνεις.
 
Σταύρο, από εκεί το πήρα, γιατί ήταν πηγμένοι και προσφέρθηκα να το φιλοξενίσω μέχρι να πάρει τα πάνω του. 😛
Απλά είχε δουλειά η υπεύθυνη εκείνη την ώρα και δεν είχα ευκαιρία να της κάνω πολλές ερωτήσεις!
 
Μπραβο που βοηθας, αλλα δεν καταλαβαινω ενα πραγμα, αφου ειχες αποριες γιατι ανελαβες κατι τετοιο; κ πως η υπευθυνη σου εμπιστευτηκε εναν νεοσσο αν δεν ηταν σιγουρη οτι μπορεις να τα καταφερεις;

Ειλικρινα, με απορια ρωταω, δεν εχω σκοπο να κρινω τιποτα! 🙂
 
κ πως η υπευθυνη σου εμπιστευτηκε εναν νεοσσο αν δεν ηταν σιγουρη οτι μπορεις να τα καταφερεις;
Εύλογη η απορία…

Τώρα τι παραπάνω θα μπορούσα να πω; Επικοινώνησε με την ΑΝΙΜΑ;
 
Μα κ μενα η απορια μου γεννηθηκε, γιατι σε αντιστοιχες περιπτωσεις παροτρυνουμε τα μελη να επικοινωνησουν με αυτες τις οργανωσεις για να λαβουν βοηθεια, τωρα η Κατερινα που πηρε το μικρο απο κει, τι παραπανω να ξερει καποιος σε ενα φορουμ να προτεινει;
 
Το είχα ταϊσει πολλές φορές ως τώρα και γενικώς έχω πάει και ταϊζω τα πουλιά με τη σύριγγα, γι αυτό μου το έδωσε. Κι επειδή δεν μπορούσε να μου πει περισσότερα εκείνη την ώρα θεώρησα ότι θα μπορώ να βρω στο internet λεπτομέρειες χωρίς να την απασχολήσω κι άλλο.
 
Κατερίνα νομίζω πως θα πρέπει να της κάνεις ένα τηλέφωνο. Δεν την απασχολείς για κάτι που δεν άπτεται της αρμοδιότητας της και πιστεύω πως ούτε και η ίδια θα είχε κάποιο πρόβλημα να σου δώσει τις σωστές κατευθύνσεις. Νομιζω πως είναι η πιο σωστή και υπεύθυνη κίνηση. :)
 
Κατερίνα αν μπορείς να το ταίζεις δύο φορές την ημέρα (πρωί-απόγευμα) να γεμίζει η γούσα του είναι αρκετό.
Τώρα αν μπορείς και παραπάνω δεν κάνει κακό.
 
Λοιπόν παιδιά, μάζεψα τις εξής πληροφορίες...
Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι τα μικρά χρειάζονται κάθε τρεις-τέσσερεις ώρες, αλλά αν τα ταϊσω αρκετά και φουσκώσει η κοιλίτσα του και με τέσσερεις πέντε είναι ΟΚ.

Μετά τριγύρισα σε κάποια site για περιστεράδες και βρήκα επίσης τα εξής:
Για τις πρώτες 24 ώρες μετά τη γέννηση θέλουν τάισμα ανά δύωρο (ΚΑΙ τη νύχτα) κάπου στο 1 ml.
Μετά τη δεύτερη, από 2 ως 5 ml, αναλόγως πως πάει το πουλί.
Την πρώτη εβδομάδα 15ml και κάθε 6 ώρες.
Τη δεύτερη εβδομάδα τρώνε 40ml ανά 8 ώρες.
Στις 4 εβδομάδες θα πρέπει να τσιμπάνε μόνα τους.

Αυτά.
 
Γεια σου κατερινα. Μολις ειδα το θεμα. Γιατι δε με πηρες τηλ. Να σου πω τι να κανεις; Και φυσικα γιατι δε ρωτησες την υπευθυνη; Δε θα ειχε κανενα απολυτως προβλημα να σου απαντησει σε οτιδηποτε.
Ο Σταυρος εχει απολυτο δικιο. Τον δεκαοχτουρακι στο εμπιστευτηκαν γιατι το ειχες ταισει καποιες φορες καθως και αλλα πιτσουνακια. Τελος παντον. Μην αγχωνεσαι! Ειναι πολυ απλο. Αφου εχεις ολη την καλη διαθεση να το μεγαλωσεις θα τα πας μια χαρα!
 
Θα είναι εντάξει παρότι θέλει συχνό τάισμα. Προτού φύγεις τάισε το αρκετά και όταν γυρίσεις, αν και κουρασμένη, δώσε του λίγη κρέμα και αργότερα τάισε το κανονικά. Καλή επιτυχία!
 
ευχαριστώ παιδιά!
τα πάει μια χαρά... Τρώει αρκετά και μόλις γυρίσω από τη δουλειά θα το βγάλω στον ήλιο που εκείνη την ώρα πιάνει τις μπαλκονόπορτες.
 
Back
Top