Αναπαραγωγή Οταν βαζω αυγο και μηλο ο αρσενικος χτυπιεται στη φωλια

panos16967

PB New Member
Εγγραφή
24 Μαρ 2009
Μηνύματα
36
Πόλη
Ρόδος
καλησπερα παιδια εχω παλι δυο προβληματα. 1) η καναρα μου εβγαλε 4 πουλακια το ενα εχει 1 μερα διαφορα λιπον το προβλημα ειναι καθε φορα που παω να βαλο αυγο και μηλο ο βλαμενοσ ο αρσενικοσ πιγενι και χτιπιετε στιν φωλια και κουτσουλα τα πουλακια (ειχα πρωβλημα στιν πρωιγουμενι γενα μου πεθαναν τιν 8η μερα)τι κανω τον βγαζο απο το κλουβι; να κανω αυτο που κανω να βγαζο τιν φωλια; τι;

το αλο ειναι μια καναρα που γενησε ενα αυγο διγμα μικρο φισικα πουλακι δεν βγικε χαλασα την φωλια πριν 15 με 20 μερεσ αλλα αυτι καθετε μεσα απο τοτε τι κάνω;
 
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΝΑ ΒΓΑΖΟ ΤΙΝ ΦΩΛΙΑ? ΤΙ;

Τι εννοεις;Βγαζεις την φωλια;

ΠΟΥ ΠΑΩ ΝΑ ΒΑΛΟ ΑΥΓΟ ΚΑΙ ΜΗΛΟ


Το μηλο αστο για αργοτερα να μεγαλωσουν κι αλλο τα μικρα..

Αν ειναι ενοχλητικος προς τη καναρα και τα μικρα τοτε να τον βγαλεις..
Αν βοηθαει την καναρα μην τον βγαλεις...
Να κανεις πιο ηρεμες και προσεκτικες κινησεις..
 
ειναι πολυ καλοσ πατερασ. τωρα για τισ κινισησ μου δεν ειναι αποτομεσ ειναι απλα βρομιαρισ πολυ. μεχρι και στιν αυγοθηκη με τιν βιταμινα κουτσουλα
 
μολισ κατεβασο το κλουβι τα αφηνη η μανα και ετσι βγαζο τιν φωλια και μολισ τελιοσο τιν ξανα βαζο πισο
 
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ. ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΙΝΙΣΗΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΟΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΒΡΟΜΙΑΡΙΣ ΠΟΛΥ. ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΤΙΝ ΑΥΓΟΘΗΚΗ ΜΕ ΤΙΝ ΒΙΤΑΜΙΝΑ ΚΟΥΤΣΟΥΛΑ




Αφου ειναι καλος πατερας, μην τον βγαλεις γιατι ειναι μεγαλη βοηθεια για την καναρα με 4 μικρα. 🙂
Ηρθε η ωρα για αλλαγη διακοσμησης στο κλουβι λοιπον!
Βαλε τα αξεσουαρ με τετοιο τροπο ωστε να μην μπορει να τα κουτσουλαει π.χ. Την αυγοθηκη βαλτη με την μια της πλευρα να ακουμπαει στην γωνια του κλουβιου! Ετσι δεν θα μπορει να κανει πολλες βολτες πανω της 😉
Και μην ξεχνας να καθαριζεις συχνα, για να αποφυγεις σοβαρες αρρωστιες!
 
το οτι πιδα σαν τρελος μεσα στιν φωλια και κουτσουλα τα μωρα τι κάνω;
 
Πάνο, καταρχην το αρσενικό δεν ειναι βλαμενο, αλλα φοβισμένο.:)

Προφανώς η φωλιά σου ειναι εσωτερική γεγονός που ταράζει τα πουλιά καθε φορά που θες να βάλεις το χέρι σου να βγαλεις και να καθαρισεις την φωλιά ή να βάλεις αυγό. Λογικό είναι να τρομάζουν όταν βλέπουν το χέρι σου γιατι το θεωρούν ως απειλή.
Στην επόμενη γέννα δοκίμασε με εξωτερική φωλια και αυγοθήκες που να είναι κοντά σε καποια πλαινή πόρτα για να έχει ςεύκολη προσβαση χωρις να αναστατώνεις τα πουλιά.

Προσωπικά θεωρώ πολύ φυσιολογική την συμπεριφορά του κάναρου. Θα ανησυχουσα περισσότερο αν μου έλεγες οτι κάνεις ολη αυτη την φασαρία και τα πουλιά κάθονται ησυχα και ακίνητα!:D
 
οχι εξοτερικι ειναι η φωλια και βαζο τα χερι μου απο τιν πορτα που ειναι για την αλη φωλια
 
οπως και να το βαζεις το χερι η ουσια ειναι οτι το βαζεις. Μολις το βαζεις το μονο μερος που νοιωθει περισσοτερο ασφαλεια ειναι η κοιλοτητα που κανει στο εσωτερικο χωρο του κλουβιου 😉

οτι χρειαζεται να τοποθετειται στο εσωτερικο να μπαινει οσο γινεται κοντα στην πορτα για να βαζεις ελαχιστα το χερι σου. Τη φωλια να μην την βγαζεις καθε τοσο. Να καθαριζεις το γυρω γυρω που κουτσουλανε μολις στεγνωνει
 
Back
Top