Φροντίδα Οταν βγαζω εξω το καναρινι μου φουσκωνει και πεφτει λιποθυμο

κωστας.κ

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2009
Μηνύματα
120
Πόλη
Πάτρα
Παιδια το καναρινι μου θελει μαλλον ψυχιατρο!😱 Το εχω περιπου ενα χρονο. Καθε φορα που το βγαζω εξω, φουσκωνει και πεφτει κατω λιποθυμο! Οταν το βαζω μεσα, μετα απο καμια ωρα συνερχεται! Το εχω κανει πολες φορες και συνεχεια κανει το ιδιο. Δεν γινεται ομως να ειναι συνεχεια μεσα. Ειναι ανθιυγεινο να μην παιρνει λιγο φρεσκο οξυγονο. Τι να κανω ομως;
 
Κώστα μήπως την ώρα που είναι εκτός κλουβιού φοβάται ή το τρομάζει κάτι και στρεσάρεται;
 
Oχι Αναστασια, δεν εννοω εκτος κλουβιου οταν λεω εξω. Εννοω οταν το βγαζω εξω στο μπαλκονι.
 
Α, συγνώμη λάθος κατάλαβα. Να το βγάζεις έξω, αλλά με ήρεμες κινήσεις να το μεταφέρεις. Μήπως στον χώρο που το βγάζεις υπάρχει κάτι που το τρομάζει; Ή έχει πολλή φασαρία; 🙄
 
Οχι δεν υπαρχει κατι. Το μονο οτι μενω στον εκτο οροφο και ειναι πολυ ψηλα. Υπαρχει περιπτωση να ειναι αυτο; Εχω κι αλλα ομως πουλακια και δεν αντιδρουν ετσι.
 
δοκιμασε να το βγαλεις με ηρεμες κινησεις.. Δεν νομιζω να το βγαζεις στις 1 ωρα το μεσημερι με τετιο ηλιο;βγαλτο η ταπογευμα η νωρις το πρωι που δεν εχει πολυ ηλιο για να συνηθισει..
 
Δημητρη ηρεμα το βγαζω και ποτε στον ηλιο. Το απογευμα παντα το βγαζω. Ειναι τελειως ανεξηγητο παιδια. Μηπως να το βγαλω αργα το βραδυ και ξημερωνωντας να εγκλιματιστει μονο του σιγα-σιγα;
 
... Καθε φορα που το βγαζω εξω, φουσκωνει και πεφτει κατω λιποθυμο!

-Σε... Δουλεύει μου φαίνεται.:)
Ασ' τον έξω, σε φυλαγμένο απο ρεύματα σημείο.
Πριν τον βγάλεις, βάλε ένα κομμάτι χαρτόνι
στην οροφή του κλουβιού και άσ' τον 2-3 ώρες να το συνηθίσει.
 
Μακη πριν μια ωρα το εβγαλα και παλι τα ιδια. Δεν γινετε τιποτα. Δεν μπορω να κανω κατι αλλο. Φοβαμαι μηπως του κανω κακο. Θα το αφησω στο δωματιο. Εχει να δει θλιο και οξυγονο καθαρο, εδω και ενα χρονο!
 
Αν και δεν ξερω να σε βοηθησω θελω μια χαρη... Μπορεις να το ανεβασεις αυτο που κανει σε βιντεο;Θελω πολυ να το δω..
 
Πλακα πλακα συμφωνω με τον Φωτη! Στο μυαλο μου το εχω σαν κατι πολυ αστειο! Αν μπορεσεις βαλτον να τον δουμε! :D
 
Κι εγω εχω το ιδι ο προβλημα με τον καναρο μου! Δε θελεια ποτομα στον ηλιο, εμενα αρχισ ενα συνηθιζει και το ξεπερασε, μαλλον κι εσυ το ειχες καιρο σε πιο σκοτεινο μερος... 😉
 
πιστευω οτι μια καλη λυση ειναι να γινει αυτο που προτεινει ο δημητρης δηλαδη να μπει διπλα στην πορτα με τη κουρτινα κλειστη στην αρχη και μετα αφου παρακολουθησεις τις αντιδρασεις του να την ανοιγεις σταδιακα.. Ετσι ωστε να προσαρμοστει σιγα σιγα
 
Ναι δεν πρεπει να γινεται αποτομη αλλαγη περιβαλλοντος. Ενα αρσενικο μου κανει κατι παρομοιο οταν το βγαζω στην βεραντα αλλα προτιμω να το αφηνω μεσα που ειναι περισσοτερο ασφαλες.
 
Πιστευω πως μπορει να μην αισθανεται ασφαλεια και γι'αυτο λιποθυμαει. Θα μπορουσες να δοκιμασεις να κλεισεις ολες τις πλευρες του κλουβιου του (με χαρτονι) εκτος της μπροστινης, πριν αφησεις το κλουβι εξω την επομενη φορα. Βεβαια αν η διαφορα στους θορυβους ειναι μεγαλη (μεταξυ του μεσα-εξω) και η αιτια ειναι αυτη που πιστευω, δυσκολα θα διορθωθει το προβλημα. Εχεις παρατηρησει αν το παθαινει αμεσως μολις βγαλεις το κλουβι εξω η' αφου περασει λιγη ωρα;
Το στρες παντως που υφισταται το πουλακι ειναι πολυ μεγαλο, καλυτερα μεσα και ηρεμο 😉
 
Back
Top