Αναπαραγωγή Οταν η χαρα διαδεχεται την λυπη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης santzos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

santzos

PB New Member
Εγγραφή
12 Φεβ 2009
Μηνύματα
58
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημερα.
Χτες τα μαυροκοκκινα μου γινανε γονεις.. Τεσσερα στα τεσσερα, η διατροφη πλουσια με αυγοτροφη CEDE με πρασιναδα και λιγες σταγονες πολυβιταμινες στο νερακι(τι αλλο θα μπορουσα να δωσο;). Σημερα το πρωι και κατα τον ελενχο τις φωλιας διαπιστοσα οτι το ενα μικρο δυστιχως ηταν <νεκρο>ηταν στον πατο τις φωλιας κουλουριαζμενο, ενω ολα τα αλλα αδελφακια του ηταν μια χαρα. Η καναρα απο οτι βλεπω μαζι με τον αρσενικο ταιζουν.
Τι να πω,υπαρχει κατι που θα μπορουσα να κανω για να λιγοστεψω η και να ελατοσω τις <απωλιες>?
Να τους δινω και φρεσκο αυγουλακι σφικτοβραζμενο εναλαξ με την αυγοτροφη;
 
καλημέρα, μόνο η cede δεν αρκεί... Εγώ μαζί με την cede πάντα τους έχω και αυγό.
 
.. Σημερα το πρωι και κατα τον ελενχο τις φωλιας διαπιστοσα οτι το ενα μικρο δυστιχως ηταν <νεκρο>

Είχες αντικαταστήσει τα αυγά με πλαστικά ή τα άφησες κανονικά όπως
εξελίχθηκε η γέννα;
 
Ναι Μακη μου,τα αντικατεστησα, ολα γενηθηκαν χτες 27/3 ακριβως 14 ημερες(με διαφορα 2-3 ωρων μεταξυ τους). Τα εβαλα και φρεσκο αυγουλακι, μηπως και σαν νεα (πρωταρα)η μαμα δεν μπορουσε να τα χορτασει.
-Αφου να φανταστες πηγα και πηρα web cam για να τα ελενχω χωρις να ενοχλω(τι αλλο να κανω).

Εδω η χαρα... 😀 η μαμα ταιζει:)
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελικά κατά το ξημέρωμα της 5ης ημέρας έχουμε ακόμα μια απώλια! Εχθές το βράδυ (30/3) κυλούσαν όλα ομαλά, οι γούσες των νεοσσών ήταν ταισμένες,ήταν κινητικά και σήμερα το ένα απ'αυτά μας άφησε!
Μήπως το πλάκωσε η θυληκιά; Μήπως η τροφή δεν επαρκεί για όλη την νύχτα;(η διατροφή είναι πλούσια δηλ. αυγό, πρασινάδα, πολυβιταμίνες, αυγοτροφή). Τι μπορεί να ευθύνετε και πως μπορούμε να τα βοηθήσουμε;
 
Αντρέα ξέρω οτι δεν είσαι απο εκείνους που θα του ξέφευγε κάτι ή θα έκανε
κάποιο χοντρό λάθος. Εξ άλλου φαίνεται και απο το βίντεο οτι τα πράγματα ήσαν καλά μέχρι χθές.
Συμβαίνουν κι' αυτά που δεν έχουν προφανή λόγο, η δε εντόπισή τους, είναι σχεδόν
αδύνατη,ή τέλος πάντων στον χώρο των υποθέσεων. Ρήξε μια ματιά κι'εδώ
Θνησιμότητα των νεοσσών στην φωλιά
 
Τι να πω βρε Μάκη! Το άρθρο το διάβασα τουλάχιστον 10 φορές για να το εμπεδώσω (μ'έκανε εντύπωση το σημείο το ότι από την 5η με 10η μέρα υπάρχει πρόβλημα. Εδώ φτάσαμε στην 5η και έχουμε ήδη 2 χαμένα, οπότε να πω τα χειρότερα έπονται 😉.
Σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Ας είμαστε αισιόδοξοι!
 
ανδρεα λυπαμαι☹. Κοιταξε μια ματια κατω απο το νημα για ψειρες αφου κατι αλλο που να αναφερει το αρθρο δεν νομιζεις οτι συμβαινει
 
Δημήτρη έχει γίνει προληπτική ρίψη ψειρόσκονης και κάτω από το νήμα (τσόχα) και πάνω στο νήμα όταν ήταν ακόμα αυγά.Αύριο σύμφωνα και με το άρθρο θα γίνει καθαριότητα και αφαίρεση του νήματος και τοποθέτηση των νεοσσών στην τσόχα.
 
περιεργο αυτο που σου συμβαινει. Πρασιναδα μη βαζεις τωρα που ειναι μικρα.
 
ασχολουμε πολυ καιρο με την αναπαραγωγη καναρινιων και δεν εχω χασει ποτε ουτε εναν νεοσσο. Τις πρωτες μερες δεν χρειαζεται πρασιναδα, το αυγο ομως ειναι απαραιτητο, οπως επισης και η αλλαγη του νηματος με τσοχα την4-5 μερα. Με την αλλαγη δεν υπαρχει κινδυνος για ψειρες. Βασικα πολυ σημαντικο ειναι να εχεις φροντισει και απο πριν γιαυτα τα θεματα. Για παραδειγμα να φροντισεις να μην εχουν ψειρες οι γονεις πριν την αναπαραγωγη. Ακομη πιο βασικο ειναι να γινεται στα πουλακια ενδοπαρασιτωση γιατι αλλιως μεταφερεται το προβλημα και στα μωρακια, που οντας πιο αδυναμα ψωφανε. Καλη επιτυχια..
 
Καπου μπερδευομαστε παιδια..
Code:
περιεργο αυτο που σου συμβαινει. Πρασιναδα μη βαζεις τωρα που ειναι μικρα
συμφωνα με το αρθρο https://community.petbirds.gr/threa...νεξαρτητοποίηση-των-νεοσσών-καναρινιών.17673/ ετσι πρεπει να γινεται, τωρα εαν ο καθενας (που σιγουρα θα εχει)δικες του προσωπικες εμπειριες οι οποιες του εχουν βγει, εγω τι να πω;ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΑΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ωστε εαν εινα ΛΑΘΟΣ να διορθοθει(μιλαω για το συγκεκριμενο αρθρο του Μακη), που πιστευω, για να μην πω οτι ειμαι σιγουρος, οτι ολοι οι νεοι σε αυτο το forum τον ακουνεκαι ποσο αλλο τον συμβουλευονται.
-ζιζι
Το εχω φροντισεικαι εαν διαβαζες και λιγο παραπανω θα εβλεπες οτι αρνουμαι οτι υπαρχει κατι τετοιο.
Code:
και δεν εχω χασει ποτε ουτε εναν νεοσσο
Σου ευχομαι να συνεχισεις για πολλα χρονια ακομα και να μην χασεις κανεναν.
 
Αντρεα ειναι σκευασμα σκονη τις tabernil που αφορα τη θνησιμοτητα των νεοοσσων.
Πρεπει να το χορηγεις σταθερα στην αυγοτροφη. Το πουλανε στα pet shops το ζητας cria. Εαν χρειαστεις και περετερω βοηθεια εδω ειμαι.
 
Back
Top