Γενικά Ουτε πτερορροια ουτε κελαηδημα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης swtos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

swtos

PB New Member
Εγγραφή
28 Απρ 2009
Μηνύματα
2
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα! Εχω ενα καναρινι το οποιο πρεπει να ειναι η πρωτη του πτερορια παρολα αυτα εχει σταματισει να μου τραγουδαει καπου στα μεσα του αυγουστου το θεμα ειναι οτι ενταξει εχω δει κανα φτερο που κ που κανα πουπουλο... Τωρα εγω δ ξερω και τι να περιμενω, δλδ θα τον δω τελειως γυμνο; και ειναι κ βραχνιασμενο, οταν του βαζω να φαει παει να μ μηλησει (εννοω τα τιτιβισματα που κανουν) αλλα ειναι βραχνιασμενο! το εχω μεσα στο υπνοδωματιο μου διπλα απο την μπαλκονοπορτα κ του δινω 2 ειδων τροφη, αυγοτροφη κ ενα αλλο κοκκινο για νεοσους! Κ μετα απο ολη αυτη την εισαγωγη σημερα το βραδυ δλδ τωρα 02:00 σαν να προσπαθουσε να κελαιδησει! τι να κάνω; δ ξερω κ κανα γιατρο!


Συγνωμη για το μεγεθος
ελπιζω σε απαντηση δ θελω να τον χασω διαβασα οτι αν εχει κατι παει γρηγορα!
 
Ποια ειναι ακριβως η απορία σου;

Σχετικά με την πτερόρροια ειναι μια φυσιολογική κατασταση στην οποια καθε πουλί αλλάζει σταδιακά το φτέρωμά του. Δεν θα μεινει εντελώς γυμνό εκτός αν πρόκειται για καποια παθολογική κατασταση. Διαχείριση της Πτερόρροιας

Ομως εκεινο που πρέπει να προσέξεις ειναι να κοιμάται φυσιολογικά και ήρεμα το πουλι κατά την διάρκεια της νύχτας. Αν κάθε βράδυ το ξυπνάς στις 2 τα χαράματα και σου κελαηδάει... Κατι δεν παει καλά. Πρέπει να το βαλεις σε ένα ησυχο δωματιο του σπιτιου και να απολαμβάνει τόσες ώρες ύπνου όσα του επιβάλει η φύση και η εποχή. Οταν νυχτώνει ( γυρω στις 8) τα πουλια πρέπει να κοιμούνται και να ξυπνουν με την αυγή.

Παρατηρησε το πουλί αν παρουσιάζει άλλα συμπτώματα, όπως ατονία, φουσκωμα φτερών, περίεργους ηχους, σημαδια στα ματια, στα πόδια, τις κενώσεις του και αν δεις κατι περίεργο επισκέψου εναν γιατρό απο την λιστα που ακολουθεί https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
ευχαριστω πολυ, ρωτησα γιατι μ φανηκε πολυς καιροσ το ακουσα κ βραχνιασμενο κ νομιζα οτι μηπως κρυωσε, δ εβλεπα κ τα φτερα να πεφτουν σοριδων οπως διαβαζω ειναι και 2,5 μηνες που κραταει! Κ κατι τελευταιο τα περιτομα τα του ειναι λευκα ειναι προβλημα;
 
Για παρατετεμένη πτερόρροια δες αυτο Παθολογική Πτερόρροια των Πτηνών

Καλο θα ηταν να βαλεις ενα λευκο χαρτι στον πατο και να φωτογραφισεις ενα δειγμα των κενωσεων του πουλιου για να σου πουν οι εμπειρότετοι την γνωμη τους.
 
Back
Top