Γενικά Ο Όλιβερ μου πέθανε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eva vrs

PB Known Member
Εγγραφή
18 Νοε 2015
Μηνύματα
3.476
Καλημέρα παιδιά...
Καλημέρα για εσάς και άσχημη για μένα... Πιο άσχημη μέρα δεν υπάρχει..
6η ώρα τον πρωί με ξύπνησαν οι κραυγές του Όλιβερ..χάρηκα πολύ που κελαιδουσε δυνατά..σηκώθηκα για να τον δω και τον βρήκα στον πάτο της ζευγαρωστρας.. Εκραζε δυνατά.. Ξέροντας πως αυτή θα είναι για τελευταία φορά..
Τον πήρα πάνω μου..ήταν τόσο αδύναμος που ούτε κουνιόταν.. Μόνο τα ματάκια του ανοιγοκλεινε..συνέχιζε όμως να κραζει δυνατά..
Και γω τον χαιδευα κλαίγοντας και τον φιλουσα ξέροντας πως δεν θα αντέξει για πολύ.. Και όντως... Ξεψύχησε στην αγκαλιά μου...
δεν μπορώ να το πιστέψω ακόμα... Νομίζω πως σε λίγο θα έρθει να μου κάνει πιτ πιτ, αλλά αυτό δεν θα γίνει ξανά..
Τώρα έφυγε.. Και ξεκουράζεται το μωράκι μου το καλό..
Είδα την κοιλίτσα του.. Είχε πρηστεί και είχε πετάξει καρίνα.. Πάγωσε.. Μελάνιασε ολόκληρος..
τουλάχιστον δεν τυραννιεται πια..
Είμαι πολύ στεναχωρεμενη παιδάκια.. Και φυσικά δεν βιάζομαι "να τον αντικαταστήσω"..
Κάποια στιγμή θα πάρω ξανά έναν πρασινούλη και ίσως πάρω και μια μπλεδούλα που έλεγα, αλλά θα δούμε...
Καλό ταξίδι Όλιβερ μου, αγάπη μου γλυκειά σ'αγαπάω πολύ... Θα σε θυμάμαι πάντα..
Θα θυμάμαι πάντα τις όμορφες στιγμές που περάσαμε μαζί, δεν τα κατάφερες τελικά, δεν περίμενα να σε χάσω τόσο γρήγορα απο κοντά μου...
Ήσουν μόνο 8 μηνών...ψυχούλα μου...
ματάκια μου... φατσούλα μου, συγγνώμη που δεν σε πρόλαβα...
Δεν σε πρόλαβα... Και σε έχασα για πάντα...
Δεν το πιστεύω... Μου είναι αδύνατον...
Και τώρα πρέπει να μαζέψω τα κομμάτια μου και να πάρω δυνάμεις για να σε θάψω σε μια γλαστρουλα αγγελούδι μου όμορφο. Για να σε έχω κοντά μου έστω και έτσι...
Δεν είμαι άξια για τίποτα. Για τίποτα όμως...
Αγαπούλα μου Καλό σου ταξίδι και πάλι...
Δεν θα σε ξεχάσω ποτέ... Πόσος πόνος Θεέ μου...
Τώρα θα με προσέχεις εσύ απο κει ψηλά... Αντράκι μου σε λατρεύω η μαμά σου! ❤️️️️
 
Τι λες Εύα;
Κρίμα...
Πολύ κρίμα...
Δεν περίμενα την έκβαση της κατάστασης να είναι τόσο τραγική...
Δεν είμαι άξια για τίποτα. Για τίποτα όμως...
Δεν πιστεύω να ισχύει σε καμία περίπτωση κάτι τέτοιο...
Πέρασε καλά. Γνώρισε την καλή όψη της ανθρωπότητας και αυτό έχει τεράστια σημασία.
 
Λυπούμαστε όλοι για την κακή κατάληψη, αλλά το ότι δεν είσαι άξια όπως γράφεις από που αποδεικνύεται...
Τι άλλο θα μπορούσες να κάνεις και δεν το εκανες;
Καλό ταξίδι για τον Όλιβερ...Ήταν απλά άτυχος.
 
Εύα, πολύ λυπάμαι, αλλά και κάπως ανακουφίζομαι για λογαριασμό σου. Ο Όλιβερ από την αρχή δεν ήταν καλά. Δεν ξέρω ακριβώς γιατί στο λέω αυτό, βλέπεις δεν θυμάμαι όλα τα ζητήματα που είχαν προκύψει με το πουλάκι, αλλά είμαι σίγουρος για αυτή μου τη δήλωση. Το ότι δεν ήταν καλά, δεν σημαίνει φυσικά ότι έπρεπε να πεθάνει, αλλά βρε Εύα, το πουλάκι ταλαιπωριόταν και δεν την πάλευε και για αυτόν ακριβώς τον λόγο σου γράφω ότι ανακουφίζομαι. Μικρό 8 μηνών είχε όλη του τη ζωή μπροστά του, αλλά για το συγκεκριμένο δεν ήταν έτσι τα πράγματα... Το πουλάκι είχε κάτι - ίσως όχι από γεννησιμιού του, αλλά οπωσδήποτε είχε κάτι από πριν έρθει στα χέρια σου. Μύκητες; ίσως κι αυτό το λέω, όχι βασισμένος στα τελευταία του συμπτώματα... Το λέω διότι σε πουλιά ταϊσμένα στο χέρι - πρόωρα απογαλακτισμένα κατ' εμέ - είναι πολύ συχνό φαινόμενο, ενώ η πορεία τους προς τον Δημιουργό είναι μακρά, δεν είναι από τη μία μέρα στην άλλη. Αν, όταν και αν θα αναλάβεις πάλι πουλάκι, κοίταξε να μην είναι από τον ίδιο εκτροφέα. Δεν είμαι φυσικά σε θέση να ισχυριστώ κάτι για τον εκτροφέα, αλλά έστω, για τον φόβο των Ιουδαίων.
Επί του πρακτέου, στη θέση σου θα τον πήγαινα στο προκαθορισμένο ραντεβού με τον γιατρό, για να δω, αν ο ίδιος έκανα κάτι λάθος (που μάλλον δεν ισχύει), για να διαπιστώσω αν γίνεται γιατί η κοιλιά ήταν πρησμένη και το πουλί αδύνατο.

Δεν είμαι άξια για τίποτα. Για τίποτα όμως...
Ναι, Εύα, κατά το ένα μέρος, αυτό που δεν λες στον εαυτό σου είναι ότι, δεν είσαι - και κανείς δεν είναι - άξια σε θέματα ζωής και θανάτου, υπό την έννοια ότι δεν μπορείς Εσύ και κανένας άλλος να τα ορίσει. Όμως, σαφέστατα είσαι σε θέση να κάνεις τη διαφορά βελτιώνοντας τη ζωή, προσφέροντας την αγάπη και τη φροντίδα σου.
 
Εύα μου το βλέπω από την δουλειά έμεινα με το στόμα ανοιχτό συγκλονίστηκα :) Λυπάμαι τόσο πολύ θα τα πούμε μετά.
 
Εύα, πολύ λυπάμαι, αλλά και κάπως ανακουφίζομαι για λογαριασμό σου. Ο Όλιβερ από την αρχή δεν ήταν καλά. Δεν ξέρω ακριβώς γιατί στο λέω αυτό, βλέπεις δεν θυμάμαι όλα τα ζητήματα που είχαν προκύψει με το πουλάκι, αλλά είμαι σίγουρος για αυτή μου τη δήλωση. Το ότι δεν ήταν καλά, δεν σημαίνει φυσικά ότι έπρεπε να πεθάνει, αλλά βρε Εύα, το πουλάκι ταλαιπωριόταν και δεν την πάλευε και για αυτόν ακριβώς τον λόγο σου γράφω ότι ανακουφίζομαι. Μικρό 8 μηνών είχε όλη του τη ζωή μπροστά του, αλλά για το συγκεκριμένο δεν ήταν έτσι τα πράγματα... Το πουλάκι είχε κάτι - ίσως όχι από γεννησιμιού του, αλλά οπωσδήποτε είχε κάτι από πριν έρθει στα χέρια σου. Μύκητες; ίσως κι αυτό το λέω, όχι βασισμένος στα τελευταία του συμπτώματα... Το λέω διότι σε πουλιά ταϊσμένα στο χέρι - πρόωρα απογαλακτισμένα κατ' εμέ - είναι πολύ συχνό φαινόμενο, ενώ η πορεία τους προς τον Δημιουργό είναι μακρά, δεν είναι από τη μία μέρα στην άλλη. Αν, όταν και αν θα αναλάβεις πάλι πουλάκι, κοίταξε να μην είναι από τον ίδιο εκτροφέα. Δεν είμαι φυσικά σε θέση να ισχυριστώ κάτι για τον εκτροφέα, αλλά έστω, για τον φόβο των Ιουδαίων.
Επί του πρακτέου, στη θέση σου θα τον πήγαινα στο προκαθορισμένο ραντεβού με τον γιατρό, για να δω, αν ο ίδιος έκανα κάτι λάθος (που μάλλον δεν ισχύει), για να διαπιστώσω αν γίνεται γιατί η κοιλιά ήταν πρησμένη και το πουλί αδύνατο.


Ναι, Εύα, κατά το ένα μέρος, αυτό που δεν λες στον εαυτό σου είναι ότι, δεν είσαι - και κανείς δεν είναι - άξια σε θέματα ζωής και θανάτου, υπό την έννοια ότι δεν μπορείς Εσύ και κανένας άλλος να τα ορίσει. Όμως, σαφέστατα είσαι σε θέση να κάνεις τη διαφορά βελτιώνοντας τη ζωή, προσφέροντας την αγάπη και τη φροντίδα σου.
Συμφωνώ σε όλα όσα είπες..όταν θα πάρω πουλάκι θα πάρω απο έναν φίλο μου που ξέρω και πως τα ταιζει και πως τα μεγαλώνει..
Να'σαι καλά βρε Γιάννη..συγγνώμη δεν έχω να πω κάτι άλλο..
 
Ευα μου, λυπαμαι οσο δε φανταζεσαι.. Και πιστεψε με ξερω καλα πως νιωθεις,ξερω ποσο ποναει αυτο. Το οτι δεν εισαι αξια ομως, αστο κατα μερους... Ο πονος καμια φορα μας κανει να νιωθουμε τετοια συναισθηματα που μονο σχεση με την πραγματικοτητα δεν εχουν.. Καλο ταξιδι μου μικρε μου Ολιβερ, σ αγαπω κι ας μην σε γνωρισα ποτε... Κουραγιο Ευακι μου...
 
Λυπάμαι πάρα πολύ για αυτό που έγινε..
Από ότι φαίνεται βασανιζοταν ο Όλιβερ οπότε καλύτερα που ηρέμησε.
Μήπως να πήγαινες στο γιατρό σήμερα που είχες ραντεβού να σου λύσει τις απορίες;
 
Καλημερα Εύα..λυπαμε πολύ.. Μήπως να τον πήγαινες για νεκροψία νεκροτομή; Τουλαχιστον να ξέρεις και συ μέσα σου..ότι δεν έκανες κάτι λαθος.. Και ισως κερδίσουμε κ μεις σε γνώσεις να έχουμε τον νου μας.
 
Λυπαμαι πολυ... Εκανες οτι περνουσε απ το χερι σου ομως για να το βοηθησεις, μην κατηγορεις τον εαυτο σου.
 
Ευα μου, λυπαμαι οσο δε φανταζεσαι.. Και πιστεψε με ξερω καλα πως νιωθεις,ξερω ποσο ποναει αυτο. Το οτι δεν εισαι αξια ομως, αστο κατα μερους... Ο πονος καμια φορα μας κανει να νιωθουμε τετοια συναισθηματα που μονο σχεση με την πραγματικοτητα δεν εχουν.. Καλο ταξιδι μου μικρε μου Ολιβερ, σ αγαπω κι ας μην σε γνωρισα ποτε... Κουραγιο Ευακι μου...
Να'σαι καλά βρε Ναταλία μου... Είναι πολύ δύσκολο άστα να πάνε...
Λυπάμαι πάρα πολύ για αυτό που έγινε..
Από ότι φαίνεται βασανιζοταν ο Όλιβερ οπότε καλύτερα που ηρέμησε.
Μήπως να πήγαινες στο γιατρό σήμερα που είχες ραντεβού να σου λύσει τις απορίες;
Ηλέκτρα μου να σαι καλά...ήθελα πολύ να τον πάω αλλά δεν άντεχα άλλο..
Είχε αρχίσει να μυρίζει πολύ.. Είχε γίνει σαν πάγος... Τον έθαψα..

Να στε καλά παιδιά! ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!
Μπαίνω στο δωμάτιο και μοιάζει τόσο άδειο..
Κάθε φορά που έμπαινα στο δωμάτιο έτρωγε η έπαιζε και έκανε χαρουλες... Ενώ τώρα έφυγε...
Πόνος μεγάλος...
 
Κάτι τέτοιες στιγμές τις έχουμε ζήσει όλοι μας δυστυχώς και μπορούμε να καταλάβουμε πως αισθάνεσαι Εύα.
Σε κάθε απώλεια λίγο-πολύ ρίχνουμε ευθύνες στον εαυτό μας ότι κάτι δεν κάναμε σωστά, ότι θα μπορούσαμε να του είχαμε προσφέρει περισσότερα, ότι εμείς ευθυνόμαστε που το χάσαμε. Δεν είναι όμως όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Έχεις δείξει τόσο καιρό μέσα στο φόρουμ το ενδιαφέρον σου για να ενημερωθείς για τη σωστή φροντίδα, διαμονή και διατροφή του Όλιβερ. Έκλεισες ραντεβού να επισκεφτείς και κάποιον πτηνίατρο σήμερα, ώστε να τον εξετάσει και να δράσεις ανάλογα. Δεν πήρες ένα πουλάκι που το άφησες σε ένα κλουβί και του πρόσφερες μόνο σπόρους και νερό. Δεν πήρες ένα πουλάκι που το ξεπάτωσες στις αναπαραγωγές. Μη ρίχνεις ευθύνες στον εαυτό σου, έκανες ότι μπορούσες.
Καλό ταξίδι Όλιβερ, θα μας λείψεις, θα σε θυμόμαστε όπως σε γνωρίσαμε.
downloadfile.webp
 
Κάτι τέτοιες στιγμές τις έχουμε ζήσει όλοι μας δυστυχώς και μπορούμε να καταλάβουμε πως αισθάνεσαι Εύα.
Σε κάθε απώλεια λίγο-πολύ ρίχνουμε ευθύνες στον εαυτό μας ότι κάτι δεν κάναμε σωστά, ότι θα μπορούσαμε να του είχαμε προσφέρει περισσότερα, ότι εμείς ευθυνόμαστε που το χάσαμε. Δεν είναι όμως όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Έχεις δείξει τόσο καιρό μέσα στο φόρουμ το ενδιαφέρον σου για να ενημερωθείς για τη σωστή φροντίδα, διαμονή και διατροφή του Όλιβερ. Έκλεισες ραντεβού να επισκεφτείς και κάποιον πτηνίατρο σήμερα, ώστε να τον εξετάσει και να δράσεις ανάλογα. Δεν πήρες ένα πουλάκι που το άφησες σε ένα κλουβί και του πρόσφερες μόνο σπόρους και νερό. Δεν πήρες ένα πουλάκι που το ξεπάτωσες στις αναπαραγωγές. Μη ρίχνεις ευθύνες στον εαυτό σου, έκανες ότι μπορούσες.
Καλό ταξίδι Όλιβερ, θα μας λείψεις, θα σε θυμόμαστε όπως σε γνωρίσαμε.
View attachment 50472
Έτσι είναι όπως τα λες Παναγιώτα!
Να είσαι καλά! Σ'ευχαριστώ...
 
Eυα λυπαμαι πολυ κ εγω, πολυ συγκινητικό το τελευταιο αντιο σου! το πουλακι ηρέμησε, η θετικη πλευρα της καταληξης και ηταν στην αγκαλια σου! ☹
Να'σαι καλά Τάκη..
Ησύχασε... Το μόνο ευχάριστο!
 
Εύα πραγματικά λυπάμαι πολύ για τη κατάληξη που είχε ο μικρός σου φίλος. Έχουμε οι περισσότεροι βρεθεί σε αντίστοιχη κατάσταση και σε καταλαβαίνουμε απόλυτα. Όμως μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου. Το χειρότερο που μπορείς να κάνεις αυτή τη στιγμή είναι να κατηγορείς τον εαυτό σου. Μακάρι και άλλοι να φροντίζανε τα κατοικίδιά τους στο μισό απ' ότι φροντίζεις εσύ τα δικά σου. Ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός σ' αυτές τις περιπτώσεις. Κάνε υπομονή και προσπάθησε να ηρεμήσεις και είμαι σίγουρος ότι όταν το αποφασίσεις θα βρεις ένα καινούριο φιλαράκι να σε συντροφεύει.
 
Εύα πραγματικά λυπάμαι πολύ για τη κατάληξη που είχε ο μικρός σου φίλος. Έχουμε οι περισσότεροι βρεθεί σε αντίστοιχη κατάσταση και σε καταλαβαίνουμε απόλυτα. Όμως μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου. Το χειρότερο που μπορείς να κάνεις αυτή τη στιγμή είναι να κατηγορείς τον εαυτό σου. Μακάρι και άλλοι να φροντίζανε τα κατοικίδιά τους στο μισό απ' ότι φροντίζεις εσύ τα δικά σου. Ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός σ' αυτές τις περιπτώσεις. Κάνε υπομονή και προσπάθησε να ηρεμήσεις και είμαι σίγουρος ότι όταν το αποφασίσεις θα βρεις ένα καινούριο φιλαράκι να σε συντροφεύει.
Να είσαι καλά Γιάννη!
 
Back
Top