Γενικά Ο Αλεκος και η Πεγκη (τα ζακουδακια μου)

Vaggelis-Zako

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαρ 2014
Μηνύματα
6
Γεια σας. Εχω 2 ζακο. Τον αλεκο(9 μηνων) και την πεγκη( 13 μηνων). Πρωτα πηρα την Πεγκη και μετα τον Αλέκο. Με την πεγκη ειχα ενα μικρο προβλημα. Ετρωγε τα φτερα της και την ουρα της και ετσι σκεφτηκα να αγορασω και τον αλεκο για να κοψει να τρωγεται και ετσι εγινε. Πλεον δεν τρωγεται καθολου(φτου φτου μην την ματιαξω και ξανα ξεκινησει το ιδιο τροπάριο). Τα ταΐζω για βασική τροφη την Versele Laga Parrots Fruit Mega. Δινω και τα πελλετ παλι της Versele Laga τα P15, 2 φορες την εβδομάδα δινω αυγοτροφη Versele Laga orlux(την ανακατευω μαζι με πελλετ). Τα δινω λιγο κρεμα καθε βραδυ πριν κοιμηθουν την extact kayttee. Και φρεσκο νερο καθε μερα. Και δινω και φρουτα και λαχανικα καθε μερα η μερα παρα μερα.

rsz_20131025_141639_resized.webp rsz_20140121_105627_resized.webp rsz_20140221_101756_resized.webp rsz_20140221_101852_resized.webp rsz_20131220_151746_resized.webp
 
Να τα χαιρεσαι και μπραβο σου που τα κρατας ζευγαρι! 😉 Ετσι ειναι το καλυτερο για τα πουλια! Περιμενουμε να τα δουμε κιολας και τo κλουβι και ολη την προικα τους! :D
 
Να σου ζήσουν Βαγγέλη! Μου άρεσε πολύ που "ψάχτηκες" με το ψυχολογικό του πουλιού σου και αποφάσισες να του προσφέρεις παρέα! Να σε χαίρονται κι αυτά :)
 
Να τα χαίρεσαι Βαγγέλη, πολύ όμορφα!
 
Ευχαριστώ φιλε μου. Με τον πατερα μου την εφτιαξα. Ευχαριστώ για τις ιδεες. Τα σπανε τα παιχνιδια. Για αυτο δεν εχω. Τωρα τελευταια αρχισαν λιγο να μαλώνουν. Δεν ξέρω γιατι. Μαλλον ζηλευει το ενα το αλλο. Μαλλον για αυτο. Δεν μπορω με τίποτα να τους κανω μπανιο. Δεν καθονται με τιποτα. Και παλι ευχαριστώ.

Και στην φωτο που εχει το κλουβι δεν εχει καθολου παιχνιδια επειδη τα εβαζσ σιγα σιγα μεσα. Η φωτο τραβήχτηκε την πρωτη φορα που τα εβαλα μεσα για 10 λεπτα.
 
.. Τα σπανε τα παιχνιδια. Για αυτο δεν εχω. Τωρα τελευταια αρχισαν λιγο να μαλώνουν. Δεν ξέρω γιατι.

Αυτος ακριβως ειναι ο σκοπος των παιχνιδιων, να εχουν κατι να μασουλανε και να χαλανε κρατωντας το ραμφος, τα ποδια και το πανεξυπνο μυαλο τους απασχολημενα. 😉 Αν θελεις να μ'ασκουσεις γεμισε την κλουβαρα τους με οσα παιχνιδια μπορεις. Κι οτι μαλωνουν οπως λες που ισως απλως να παιζουν αγαρμπα μπορει να ειναι επειδη δεν εχουν τι αλλο να κανουν. 😉 Αν δει καποιος που δεν εχει παπαγαλους τα αμαζονακια μου να παιζουν θα τρομαξει και θα σκεφτει οτι θα σκοτωθουν αλλα δεν ειναι ετσι. Παιζουν πολυ αγαρμπα και γρυλιζουν σαν σκυλια και πολλες φορες πετανε ο ενας τον αλλο στο πατωμα, ολα αυτα γινονται μεσα στο παιχνιδι απο την ατσουμπαλοσυνη τους. :D

υ. Γ. Ποσο σου κοστισε η κατασκευη;
 
400-450 ευρω κοστισε το κλουβι. Ειναι ωραιο κλουβι αλλα σε μερικα σημεια εχει λιγες ατελειες. Αλλα με τον καιρο θα γινουν και αυτα.
 
Μπράβο Βαγγέλη, υπέροχο κλουβί, είσαι από τα άτομα που δίνουν το καλό παράδειγμα σε όλους!
 
Δεύτερος αγαπημένος μου παπαγάλος ο ζακο μετα τον Σενεγάλης. Να τα χαίρεσαι.
 
Σας ευχαριστω παιδια για τα καλα σας λογια. Προσπαθω το καλυτερο. Να πω την αληθεια ομως το χανω λιγο με τα φρουΤα και τα λαχανικα το χανω το θεμα. Δεν προλαβαινω να πηγαινω να αγοραζω λογω έλλειψης χρονου. Και δινω παντα τα ιδια, δεν εχουν πολυ ποικιλία. Οσο αφορα τα παιχνιδια. Ειναι λιγο δυσκολο για εμενα γιατι δεν εχει στην περιοχη μου το pet shop παιχνιδια για παπαγαλους. Παλια τα εδινα καλαμακια και αλλα πραγματα και ο πτηνιατρος μου να μην τα δινω τέτοια να παιζει.
 
αν κοιταξεις μεσα στο forym υπαρχουν φανταστικες κατασκευες απο ατομα που δεν στοιχηζουν οικονομικα.
 
ειναι πραγματικα κουκλακια! Να τα χαιρεσαι.. Φτου τους!
 
Σας ευχαριστω παιδια για τα καλα σας λογια. Προσπαθω το καλυτερο. Να πω την αληθεια ομως το χανω λιγο με τα φρουΤα και τα λαχανικα το χανω το θεμα. Δεν προλαβαινω να πηγαινω να αγοραζω λογω έλλειψης χρονου. Και δινω παντα τα ιδια, δεν εχουν πολυ ποικιλία. Οσο αφορα τα παιχνιδια. Ειναι λιγο δυσκολο για εμενα γιατι δεν εχει στην περιοχη μου το pet shop παιχνιδια για παπαγαλους. Παλια τα εδινα καλαμακια και αλλα πραγματα και ο πτηνιατρος μου να μην τα δινω τέτοια να παιζει.


Βαγγέλη καλησπέρα,
τι έγινε τελικά με τα ζακουδάκια σου; Εχεις καιρο να ποσταρεις κατι
 
Back
Top