Γενικά Ο Αρτέμης, κοκατίλ

giorgostiger3

PB New Member
Εγγραφή
14 Σεπ 2019
Μηνύματα
90
εδω ειναι η αρτεμης (ο πιτσοπας ειπε στην μανα μου θυλικο εμενα μου φενετε αρσενικο) το ειχε παρει απο μια βολτα στο παζαρι καθως εκανε την βολτα της, λογου στρες μας παρουσιασε προβληματα λογου στρες αλλα και για τα γνωστα σε ολους μας που αφορουν με εκτροφεις και πετσοπ, το κουλο ειναι οτι ηδη ειχα μαζεψει λεφτα να της παραω απο εκτροφεα ενα αρσενικο στα 45 ευρω, αυτο το πειρε 30 εδω το βγαλα στο μπαλκονι για 10 λεπτα λογου οτι τα γιαννενα ειχαν 30βαθμους κελσου, ΄λογου του προβληματος υγειας του σημερα εςιναι αρκετα καλητερα και αρκετα ζωιρο-ζωηρη θα ελεγα οπως θα πρεπε να ειναι ενας παπαγαλος, ελπιζω το καλυτερο για τα μικρα μου, μπορει να ειμαι αρχαριος αλλα ενημερωνομε συνεχως
 

Συνημμένα

  • rsz_img_20190915_120556[1].webp
    rsz_img_20190915_120556[1].webp
    99,9 KB · Προβολές: 34
Καλημερα! Οπτικα δε φαινεται το φυλο του πουλιου στη συγκεκριμενη μεταλλαξη! Μονο απο συμπεριφορα να αρχισει να κανει διαφορα σφυριγματα θα μπορεσεις να καταλαβεις! τι προβλημα εχει το πουλακι; το πηγες σε καποιο γιατρο. Αρχικα να σου πω οτι το κλουβι δεν ειναι καταλληλο, τα στρογγυλα κλουβια ειναι ακαταλληλα για παπαγαλους! Επισης η ταιστρα η διαφανη που εχεις στο πορτακι δε κανει για κοκατιλ, ειναι μικρο το ανογμα! Τελος καλο θα ηταν να αλλαξεις τις πλαστικες πατηθρες και να βαλεις απο φυσικο ξυλο που ειναι καλο για τα ποδαρακια τους!
 
Όμορφο πουλάκι, να το χαίρεσαι!
ο πιτσοπας ειπε στην μανα μου θυλικο εμενα μου φενετε αρσενικο
Ανέβασε κοντινές φωτογραφίες της φατσούλας του για να σου πούν την γνώμη τους οι φίλοι που ασχολούνται με παπαγάλους.
Σίγουρα θα είναι στρεσαρισμένο από την αλλαγή περιβάλλοντος, καλό θα είναι να επισκεφτείς ένα Πτηνίατρο για να του κάνει ένα προληπτικό έλεγχο.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@, @zack27, επηδη λογοθ χρονου αδινατω να ειμε στο ιντερνετ οταν θα εχω χρονου θα ανεβασω καλυτερες φωτογραφιες το ειχα παει σε κτηνιαστρο μια που εχει εμπιρια στα πτηνα και μου ειπε οτι ειναι ολα καλα μονο που ειναι λιγο στρεσαρισμενο και εχει περασει καποια λοιμωξη και του δινω aviomycine gia 7 μερες και σε 10 μερες θα το ξανα παω για να δουμε σν εινσι απαρετητο νσ το φρο πτηνιαστρος επισεις θα διξει αν χρειαστεί αντι-στρες πρωε το πσρον δεν μπορω νσ κσνω κσι πολλσ,
[automerge]1568637878[/automerge]
επισεις και κατι ακομα... Ολοι μου λετε για το κλουβι, το ξερω παιδια οτι το κλουβι ειναι καταληλο, αλλα αν δεν σιγουρευτω οτι ολα πανε και ειναι καλα δεν μπορω νσ το παρω στα χερια μου και νσ το βαλω σε μεγαλυτερο τουλαχιστον αν δεν σιγουρευτω οτι ολα πανε καλα το μονο που μπορω να του κανω ειναι να παρω νεες πατηθρες και ισος,ισως παιχνιδακια μπας και αλλαξει η εστω λιγο η ψυχολογια της του μιλαμε σνεχεια και καπως ανταποκρινετε υτο με ικανοποιει εμενα
[automerge]1568637909[/automerge]
Να το χαιρεσαι George, ομορφο πουλακι!
ευχαριστω αδερφε μου
[automerge]1568637940[/automerge]
Όμορφο πουλάκι, να το χαίρεσαι!

Ανέβασε κοντινές φωτογραφίες της φατσούλας του για να σου πούν την γνώμη τους οι φίλοι που ασχολούνται με παπαγάλους.
Σίγουρα θα είναι στρεσαρισμένο από την αλλαγή περιβάλλοντος, καλό θα είναι να επισκεφτείς ένα Πτηνίατρο για να του κάνει ένα προληπτικό έλεγχο.
ναι θα ανεβασω καλυτερες..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πανέμορφο φαίνεται... Τελείωσε πρώτα με την αγωγή που σου είπε ο γιατρός και μετά το κλουβί... Και πατηθρες παίρνεις τότε για το καινούργιο κλουβί...
Απλά τα στρογγυλά κλουβιά στρεσαρουν τα πουλάκια... Αν μπορείς βάλε το σε καμιά γωνία στον τοίχο...
 
Να χαίρεσαι τον Αρτέμη σου Γιώργο! 🙂
Εύχομαι γρήγορα ξεπεράσει το άγχος του και να γίνετε αχώριστοι φίλοι!
Κάτι που θα τον βοηθήσει (μέχρι να πάρεις σωστό κλουβί), είναι να του βάλεις ένα κομμάτι πανί (ανοιχτόχρωμο καλύτερα).
Με αυτό τον τρόπο θα αισθανθεί πιο ασφαλής (στερέωσε το πανί με μανταλάκια)
G-1 (350 x 475) (175 x 237).webp
 
Γιώργο πολύ όμορφο πουλάκι. Ελπίζω να είναι / να γίνει καλά και να ξεπεράσει το άγχος του.
Πες μας:
Πόσο καιρό το έχεις;
2η ευδομαδα, ευχαριστω
[automerge]1568660982[/automerge]
Να χαίρεσαι τον Αρτέμη σου Γιώργο! 🙂
Εύχομαι γρήγορα ξεπεράσει το άγχος του και να γίνετε αχώριστοι φίλοι!
Κάτι που θα τον βοηθήσει (μέχρι να πάρεις σωστό κλουβί), είναι να του βάλεις ένα κομμάτι πανί (ανοιχτόχρωμο καλύτερα).
Με αυτό τον τρόπο θα αισθανθεί πιο ασφαλής (στερέωσε το πανί με μανταλάκια)
View attachment 66938
σε ευχαριστω παρα πολυ για αυτήν την χρισημη πληροφορια.
[automerge]1568661053[/automerge]
Πανέμορφο φαίνεται... Τελείωσε πρώτα με την αγωγή που σου είπε ο γιατρός και μετά το κλουβί... Και πατηθρες παίρνεις τότε για το καινούργιο κλουβί...
Απλά τα στρογγυλά κλουβιά στρεσαρουν τα πουλάκια... Αν μπορείς βάλε το σε καμιά γωνία στον τοίχο...
σε τοιχο το εχω βασικα αλλα οχι γωνια θα μπορουσα να φτιαξω γωνια; χαρτονι πχ
 
σε τοιχο το εχω βασικα αλλα οχι γωνια θα μπορουσα να φτιαξω γωνια; χαρτονι πχ

Όταν του βάλεις ένα πανάκι θα είναι μια χαρά, προς το παρόν δεν θα χρειαστεί κάτι άλλο...
 
Η πραγματικότητα είναι ότι, καθώς διαβάζω εδώ στο φόρουμ, θα χρειαστεί ίσως λίγο ακόμα χρόνο προσαρμογής σε ηρεμία. Κάνε αυτό με το πανί που σου γράφει η Σίσσυ, και γενικά απέφυγε αλλαγές περιβάλλοντος, μετακινήσεις δλδ του κλουβιού σε άλλες θέσεις, φρόντισε επίσης, αν είναι δυνατό ο ύπνος του και ο ξύπνιος του να ακολουθούν τη ροή του ηλιακού φωτός, δλδ, να κοιμάται το σούρουπο, να ξυπνά την αυγή.
 
Όταν του βάλεις ένα πανάκι θα είναι μια χαρά, προς το παρόν δεν θα χρειαστεί κάτι άλλο...
του εβαλα ενα πανι στην μισ γωνια του κλουβιου και αγριεψε, μαλλον φοβαται
 
ενταξει.. Εγινε,ξανα ευχαριστω!
το εβαλα αλλα ειδα το πουλι να ειναι στο πατωμα... Το τσεκαρα σε αμαρα κ σε ολα αυτα και ειναι καθαρο με φοβισε λιγο που το ειδα ετσι,
 
Τρώει; Πίνει νερό;
Βγάλε το πανί, δες αν άλλαξαν οι αντιδράσεις του και βλέπουμε...

(Ίσως χρειαστεί να το βάλεις ξεκινώντας από πιο χαμηλά
ναι τρωει πινει νερο και αρχισε να με πλησιαζει και παιζουμε, ου εβαλα ενα μικρο κομπολοι εξω απο το κλουβι ο λκουναω με το δαχτυλο και το κουναζει και αυτη με το ραμφος της ομως οταν φευγω κραζει :/ θα προσπαθησω και το βραδυ να το βαλω ειναι διαφανες το πανακι
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top