Διατροφή Ο Αστερίας και το μπρόκολο

Nikoletta

PB Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2008
Μηνύματα
727
Πόλη
Άλιμος
Σήμερα έκανα την πρώτη μου απόπειρα να ταΐσω τον χοντρό μου μπρόκολο. Του αγόρασα χθες αυτά τα πλαστικά που είναι σαν μανταλάκια για να πιάνεις τα ζαρζαβατικά και έκανα όλα τα σχετικά: Άφησα το λαχανικό σε λεκάνη με νερό που άλλαξε πολλές φορές, στέγνωσε και έκοψα ενα μικρό κλαράκι για να μην τρομάξει. Το έβαλα δίπλα στην καρδούλα του κι ενώ πάει στην πατήθρα του (και έχει επισημάνει και το ζαρζαβατικό) δε δοκιμάζει. Θα το συνηθίσει λέτε ή μπορεί να μη του αρέσει η μυρωδιά και να μη μπει στον κόπο να το δοκιμάσει καν; 😱
 
Τα καναρίνια από την φύση τους είναι περίεργα και σίγουρα θα το δοκιμάσει. Τώρα είναι καθαρά στο γούστο του για το αν του αρέσει. Πάντως ξαναδοκίμασε πάλι αν δεν φάει πολύ. Καλή επιτυχία στο αδυνάτισμα του Αστερία.
 
Το συγκεκριμένο είναι και πολύ κουτσομπόλικο, οπότε μπορεί και να το δοκιμάσει. Αν δε του αρέσει τι να κάνω; Δε γίνεται να του βάζω μόνο μήλο.. Αν του το κόψω κομματάκια και το βάλω μέσα στην ταΐστρα με τα σποράκια;
 
εσυ να του βαζεις απ' ολα κι ας μην του αρεσει.
που θα παει δεν θα τα συνηθισει;
καποτε θα φαει και θα του αρεσουν.
 
Καλημέρα Αναστασία! Αυτό θα κάνω! Πάντως με το που ξύπνησα, πήγα και είδα το μπρόκολο άθικτο. Μάλλον ο χοντρός δεν είναι πολύ της υγιεινής διατροφής. ΑΛλά θε επιμείνω με μπρόκολο και σήμερα κι αν δω ότι δεν το ακουμπάει καθόλου, θα του βάλω μήλο :-\
 
καλημερα Νικολεττα μου.
δεν ειναι αναγκη να του βαλεις μηλο... Βαλτου λιγο κολοκυθακι, λιγο αγγουρι, καροτακι ή κατι αλλο... Να δουμε αυτα θα τα δοκιμασει;
 
Νικολεττα,
Τριψε καροτο και βαλτου. Τα δικα μου το τσακιζουν, οπως επισης και το μπροκολο. Γουστα ειναι αυτα. 🙂.

Χρηστος
 
Αναστασία και cvrak, τα νέα είναι ευχάριστα: αφότου βάλαμε μπανιέρα και γίναμε καθαροί, πήγε και έκανε επίθεση στο μπρόκολο! Μάλλον θα του άρεσε, γιατί δε σταμάταγε! Ενθουσιάστηκα πάρα πολύ! Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας, θα δοκιμάσω και καρότο. Αγγουράκι δεν θα του βάλω προς το παρόν, γιατί προτιμώ να διψάσει και να πίνει από το νεράκι του που έχει και το lugol μέσα. Λαχανικά πρέπει κάθε 2-3 μέρες;
 
ειδες Νικολεττα μου τελικα ο επιμενων παντα νικα...
Μπραβο!
καλα ειναι καθε δυο μερουλες αλλα οχι μεγαλες ποσοτητες για να μην μας παθει και υπερβιταμινωση.
 
Χαίρομαι πολύ, γιατί παραλίγο να απογοητευτώ. Αλλά νομίζω ότι θα πάει καλά. Από την ημέρα που τον έβαλα σε ζευγαρώστρα μόνο του (για να κάνει την γυμναστική του) έκοψε το πολύ φαγητό. Πιστεύω ότι ευχαριστήθηκε που αναβαθμίστηκε το σπιτάκι του :D
 
εμ, σε βιλιτσα πηγε δεν θα ευχαριστηθηκε;
 
Χεχε, έτσι είναι! Μόνο που ζήλεψε ο άλλος απ' ότι κατάλαβα και πρέπει να αναβαθμίσω και το δικό του σπιτάκι!
 
Νικολέτα μπράβο! Εκανες το καλύτερο για το πουλάκι σου! Από την μια ένας άνετος και καθαρός χώρος για να εξασφαλίσεις υγεία και άσκηση και από την άλλη υγιεινή διατροφή!

Να θυμάσαι να έχεις υπομονή με κάθε καινούρια τροφή που θα εισάγεις στο διαιτολόγιό του. Να προσπαθείς ξανά και ξανά χωρίς να απογοητέυεσαι... Δώστου χρόνο να προσαρμοστεί στις νέες γεύσεις. Εσύ απλά να παρατηρείς διακριτικά για να διαποστώσεις τί του αρέσει και τι όχι.

Ανεφερες κατι σχετικά με καρδούλα. Περί τινος ακριβώς πρόκειται; Αν υποψιάζομαι καλά είναι κατι σαν ασβέστιο; Μηπως θα ήταν προτιμότερο να το αντικαταστήσεις με σουπιοκόκκαλο και γκριτ;
 
Τζωρτζίνα μου, η καρδούλα είναι αυτή του ασβεστίου, αλλά του έχω βάλει και σουπιοκόκκαλο. Προς το παρόν πάντως, εξακολουθεί να καθαρίζει και να ξύνει το ράμφος του στις πατήθρες του 😛
 
κι εμενα τα καναρινια μου ξυνουν τις μυτουλες τους στις πατηθρες και στα καγκελα του κλουβιου, δεν εχει σημασια αυτο νομιζω, αρκει να καθαριζονται οι πατηθρες και γενικα το κλουβι...
 
Τελικα το πατζαρι δεν ειναι της αρεσκειας τους.
Το αφησαν ανεγγιχτο.
Δεν πειραζει.:)
 
Θα του βαλω κ εγω μπροκολο. Ειναι καλυτερα να βαλω τον ανθο το κοτσανι;
 
Back
Top