Γενικά Ο Βέλγος μας

Georgethefurious

Ex giogio egio
Εγγραφή
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47
Πόλη
Αίγιο
Γειά σας παιδιά, πρόσφατα μετά τον άδικο χαμό του Τζιμ από αρπακτικό και την μεγάλη απογοήτευση και στενοχώρια ήρθε η ώρα να συστήσουμε το νέο μέλος της οικογένειάς μας, τον κύριο Βέλγο. Ενα πορτοκαλι μαλινουά με λευκά φτερακια πτησης και λίγα μαύρα πουπουλακια πίσω στο κεφαλάκι μας. Παραθέτω κι ενα βίντεο.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Κουκλάκι, να τον χαίρεσαι. Είναι μικρός σε ηλικία έτσι; Το κατάλαβα από το κελάηδημα. Δεν ήξερα πάντως ότι υπάρχουν και κόκκινα μαλινουά. Α, μόλις το διευκρίνισε ο κ. Μάκης. Απλός κόκκινος λοιπόν.
 
Κι ενα ηχητικό από τον κύριο Βέλγο με αγάπη, πρόχειρο μεν
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Κουκλάκι, να τον χαίρεσαι. Είναι μικρός σε ηλικία έτσι; Το κατάλαβα από το κελάηδημα. Δεν ήξερα πάντως ότι υπάρχουν και κόκκινα μαλινουά. Α, μόλις το διευκρίνισε ο κ. Μάκης. Απλός κόκκινος λοιπόν.
Δεν γνωρίζω περί κόκκινων απλων κτλ. Ο κύριος που μας τον χάρισε μου είπε ότι είναι βελγικό μαλινουά. Το πουλάκι είναι περυσινό από περίπου 15/03/2017 και έχει αρχίσει από Δεκέμβριο να σαλιαριζει.
 
Τύπε Γιώργη, δε βλέπω να το έχεις "ντύσει" το κλουβί με σύρμα για να αποφύγεις άλλη μια απώλεια.
Εκτός κι αν θα το έχεις μόνιμα μέσα.
Εκεί που φαίνεται στο βίντεο το έχω βγάλει για λίγο και είμαι κι εγώ έξω φτιάχνοντας σιγά σιγά την κατασκευή μου. Όλα θα παρουσιαστούν στην ώρα τους. Προς το παρόν έχω το πουλάκι εννοείται μόνιμα μέσα, μέχρι να ετοιμάσω την προστασία του.
 
Δεν γνωρίζω περί κόκκινων απλων κτλ. Ο κύριος που μας τον χάρισε μου είπε ότι είναι βελγικό μαλινουά. Το πουλάκι είναι περυσινό από περίπου 15/03/2017 και έχει αρχίσει από Δεκέμβριο να σαλιαριζει.
Όμορφο πουλακι, να το χαιρεσαι!
Εκεί που το είχαν, έμενε σε εσωτερικό χώρο; Ρωτώ, διότι αν ναι, και εχει γεννηθεί πριν έναν χρόνο, όπως σου είπαν, και εχει αρχίσει να σαλιαριζει απο Δεκέμβριο, δεν θα απέκλεια και την πιθανότητα να προκειται για θηλυκό πυρωμένο.
Σου ευχομαι να το χαιρεσαι το καναρινακι σου για πολλά πολλά χρονια.
 
Όμορφο πουλακι, να το χαιρεσαι!
Εκεί που το είχαν, έμενε σε εσωτερικό χώρο; Ρωτώ, διότι αν ναι, και εχει γεννηθεί πριν έναν χρόνο, όπως σου είπαν, και εχει αρχίσει να σαλιαριζουν απο Δεκέμβριο, δεν θα απέκλεια και την πιθανότητα να προκειται για θηλυκό πυρωμένο.
Σου ευχομαι να το χαιρεσαι το καναρινακι σου για πολλά πολλά χρονια.
Φίλε μου , όντως ο κύριος που το πήραμε το είχε μέσα και μάλιστα είχε υποψίες περί θηλυκου, αλλά ακουγοντας το μεν έκανε αρκετές φωνές, σαλιαριζοντας δε. Επίσης έχει και διάρκεια αρκετή θα έλεγα καθώς και μερικές φορές πετάει νότες που θυμίζουν αηδόνι. Περισσότερα δεν ξέρω . Θα το βάλω να κάνει μπάνιο να το πιάσω να δω από κάτω "τι παίζει " και θα βγάλω φώτο αν τα καταφέρω να σας δείξω .
 
Ορίστε μια φωτογραφία δεν ξέρω αν φαίνεται καλά όμως γιατί δεν έχω βοήθεια.

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Σας ακούω παιδιά έκανα ότι καλύτερο μπορούσα, για να μην ταλαιπωρω το πουλάκι. Ο φίλος Nontas λέει ότι είναι αγοράκι. Θα πιάσω και την καναρα να τα συγκρίνω;

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μετά από επίσκεψη που είχα στο σπίτι από φίλο μου που είναι αρκετά γνώστης γύρω από κανάρια είδε το πουλάκι και μου επιβεβαίωσε ότι πρόκειται περί αρσενικού και από τις φωνούλες του μου είπε ότι είναι μαξ 8-9 μηνών αποκλείεται περισσότερο
 
Η φωνή στα μαλινουα ειναι ιδιαίτερη, δεν είναι σαν τα υπόλοιπα καναρίνια. Λογικά τέτοια εποχή έχει φτιάξει το ρεπερτόριο του. Από τα ποδαράκια του παντως φαίνεται μικρό σε ηλικία λογικά ειναι του 2017.
Δεν ξέρω αν το άτομο που σου τα έδωσε κάνει εσωτερική εκτροφή εκτός άνοιξης και κάνω λάθος.
 
Η φωνή στα μαλινουα ειναι ιδιαίτερη
Επειδή μας διαβάζουν κι άλλοι που πιθανόν να μην γνωρίζουν καλό είναι να αποσαφηνιστεί και να το έχουμε γραμμένο πως το κόκκινο χρώμα (ακόμη και αυτό το πορτοκαλί) δεν παραπέμπει σε μαλινουά... αλλά σε κάτι άλλο.
Όμορφος ο φιλαράκος μας.. μπορεί να τραγουδάει και υπέροχα.. αλλά είναι κάτι άλλο... όχι μαλινουά
Μπορεί ο εκτροφέας που σου το έδωσε να σου είπε ότι σου είπε.. αλλά με την πρώτη ευκαιρία να τον ενημερώσεις
 
Back
Top