Ασθένειες Ο Ζάκο μας σταμάτησε να μιλάει

ΕΙΡΗΝΑΚΙ

PB New Member
Εγγραφή
27 Οκτ 2017
Μηνύματα
19
Πόλη
Μυτιλήνη
Καλησπερα, εχουμε σχεδον εναν χρονο εναν παπαγαλο Ζακο που ειναι ενος χρονου. Ενω εχει μαθει και λεει πολλες λέξεις και προτασεις ακομα για την ηλικια του εδω και δυο μέρες εχει σταματησει να μιλαει, εχει πει 4-5 λεξεις... Τρωει κανονικά και αρκετα, απλως παρατηρησα οτι κοιμαται μεσα στη μερα ενω κανονικα δεν το έκανε...Ανυσηχω παρα πολυ γιατί μου ειχε πει καποτε η κτηνίατρος πως θα καταλάβω οτι κάτι δεν πάει καλά αν αλλαξουν οι συνηθιες του... Εχει καποιος αλλος παρομοια εμπειρια;
 
Έχεις παρατηρήσει τις κουτσουλιές του Ειρήνη, μήπως έχουν αλλάξει; Την αναπνοή του; Μήπως ακούγεται ''κάτι'', μήπως έχει δύσπνοια; Καρβουνάκι (ώστε να τρώει όταν θελήσει) έχεις στο κλουβί του;
 
Συμφωνω σε αυτα που ειπε η Σισσυ! Επισης να λαβεις υποψην σου και το καιρο, τα πουλια επηρεαζονται! Υπαρχει η περιπτωση να αλλαζει φτερα; Εχεις παρατηρησει κατι;Εχει αλλαξει κατι στις συνηθειες σας το τελευταιο διαστημα; Εχει φαει κατι διαοφρετικο απο τα συνηθισμενα; Παρατηρησε θα ελεγα ολα αυτα που αναφερθηκαν για να μπορεσεις να καταλαβεις.
 
Το ότι είναι πιο χουζούρης για μια μέρα, δεν είναι απαραίτητα και ανησυχητικό. Και τα δικά μου πουλια χτες που ο καιρός ήταν βροχερός και μουντός ήταν πολύ πιο ήσυχα και "λιγομιλητα".
Πολύ σωστά κάνεις όμως που είσαι σε εγρήγορση και παρακολουθείς τις κινήσεις του καθημερινά... Δείχνει έννοια και αγάπη για το φιλαράκι σου, που μπορεί να προλάβει πολλά.
σαφώς και αν συνεχιστεί θα ζητήσεις τη γνώμη και τις βοήθεια του γιατρού σου.

Υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει κάποια αλλαγή στο περιβάλλον που ζεί;
π.χ είσοδος κάποιου άλλου ζώου στο σπίτι και τη ζωή σας;
Μήπως κάποιο άλλο μέλος ήρθε σπίτι που δε γνωρίζει τόσο καλά και το παίζει ντροπαλός;
 
Οι κουτσουλιές του εχουν γινει λιγο πιο πορτοκαλί σε σχεση με πριν αλλά το δικαιολογισα μιας και του δινω πολλυ περισσότερα καροτα σε σχεση με πριν. Καρβουνακι δεν ειχαμε αλκα θα εφοδιαστουμε αμεσα... Εχει μια εβδομάδα τωρα που μας κάνει κάτι σαν δυνατή εκπνοη σαν αναστεναγμο καθε φορα που παμε κ τον χαιδευουμε...

Εχει αλλαξει κατι στις συνηθειες σας το τελευταιο διαστημα;

Η αληθεια ειναι οτι εχει ερθει η μαμα μου αυτες τις μερες και μενεθ μαζι μας, αυτη ειναι η μονη

Εχει έρθει η μαμα μου και μένει μαζι μας, δεν τον συμπαθεί και πολυ αλλα απλά δεν τ δίνει σημασία... Να σημειώσω οτι το καλοκαίρι ειχαν έρθει κ άλλοι συγγενείς μου που δεν τον πολυηθελαν σπιτι ολοι μαζι κ τους φιλοξενουσαμε και δεν υπηρξε καμιά αλλαγη...

Τις τελευταίες 2 μερες εχει αλλάξει κάτι στη ρουτίνα τηννπρωινη... Ενω ο αντρας μου το πρωι που ξυπνουσε για τη δουλειά άνοιγε φώτα κ τον ταιζε κσι και τα λεγανε τωρα δεν αναβει φωτα κ δεν τον ταιζε για να μη φωναζει κ ξυπναει την μαμα μου που μενει για λιγο σπιτι μας... Να σημειωθει οτι εχει ερθει μια εβδομάδα τωρα κ μένει μαζί μας, δεν τον αγαπαει ιδιαίτερα εως κ καθολου μιας κ δε θελρι ζωα στο σπιτι κ της κακό φαίνεται το μεγάλο κλουβι στο σαλονι, απλα εχει ξανάρθει κ μεινει η μαμα μ σπιτι μας περισσότερες μερες κ μαζι με άλλους συγγενείς μου και δεν αλλαξε τίποτα στη συμπετιφορα του. Ο καιρός οντως είναι μουντός κ σκοτεινος αλλά εδω μιλαμε για πολυ τεμπελια... φαφητο ομως φουλ... Θελω να πιστευω οτι απλα κανει μουτρα στη μαμσ μου μιας κ μεγάλωσε πια κ εχει προσωπικοτητα κ τις ανταποδίδει την συμπσθεια...
 
Από αυτά που περιγράφεις, δεν υπάρχει κάτι να παραπέμπει σε ασθένεια...
... Εχει μια εβδομάδα τωρα που μας κάνει κάτι σαν δυνατή εκπνοη σαν αναστεναγμο καθε φορα που παμε κ τον χαιδευουμε...
... Και αυτό δεν έχει σχέση με ασθένεια (ιδιαίτερα αφού γίνεται συγκεκριμένη στιγμή και για συγκεκριμένο λόγο).
Κι εγώ μετά από τις απαντήσεις σου πιστεύω πως δεν πρόκειται για κάτι ανησυχητικό.
Καλύτερα φυσικά είναι να παρατηρείς και να ρωτάς για το παραμικρό, παρά να επαναπαύεσαι 😉:)
 
Sissy ευτυχως έχουμε επανέλθει στα φυσιολογικα μας και καλύτερα από πριν, δεν ξέρω τι του συνέβη και δε μας μιλούσε. Ευχαριστω πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου... Ποτε δεν ημουν ιδιαίτερα φιλοζωη ειδικά να εχω ζώα στο σπίτι. Αλλα από την στιγμή που αποκτησαμε τον Ρικο εχω γινει πολυ ευαίσθητη κ προσεκτική.
 
καλα κανεις και εχεις γινει ευαισθητη με τον φιλο σου 'ζακο'. Ξερεις η παρατηρηση πολες φορες σ'αυτο το ειδος παπαγαλου ειναι και σωτηρια. η ζακο γενικως επιρεαζονται απο πολες καταστασεις. το καλο με τον δικο σου ηταν οτι η αλλαγη της συμπεριφορας του ηταν για λιγο. αυτο ειναι ευχαριστω. μπορει να επιρεαστηκε και απο τον καιρο οπως προαναφερθηκε. το γεγονος οτι καποιες μερες θα ειναι λιγο ποιο ησυχως δεν ειναι προβλημα. καμια φορα και οι παπαγαλοι αναζητουν την ησηχια τους.
 
... Ποτε δεν ημουν ιδιαίτερα φιλοζωη ειδικά να εχω ζώα στο σπίτι. Αλλα από την στιγμή που αποκτησαμε τον Ρικο εχω γινει πολυ ευαίσθητη κ προσεκτική.
Πιστεύω πως όποιος ασχολείται με ζώα γίνεται και καλύτερος άνθρωπος 🙂... Μπράβο σου Ειρήνη!👍
 

Σχετικά θέματα

Back
Top