Ασθένειες Ο Ζακο μου μαδάει τα φτερά του

ζαχουλινα

PB New Member
Εγγραφή
12 Οκτ 2013
Μηνύματα
18
Εχω ενα ζακο περιπου 4 χρονια την ζαχουλινα μου. Εδω κ ενα χρόνο μου τα νεα φτερα που βγαζει δεν τα αφηνει να μεγαλωσουν. Ολη την ωρα μαδιεται. Την πηγα στο κτηνιατρο της εβαλε κολαρο κ δε προλαβαμε να ρθουμε σπιτι της το βγαλα επειδη εκανε σαν τρελη.υπαρχει καποια λυση ετσι ωστε να σταματησει να μαδιεται;
 
γεια σου, να σου ζήσει κι ελπίζω να ξεπεράσει γρήγορα το πρόβλημά του το ζακουδάκι σου. Δεν είχα ποτέ και δεν έχω εμπειρία, μέχρι να δει το θέμα σου κάποιος γνώστης, να σου πω ότι απ όσο έχω καταλάβει, είναι πτηνά με ευαίσθητη ψυχολογία που αντιδρούν έντονα στις αλλαγές των καθημερινών συνηθειών ή της έλλειψης της παρέας σου καθώς επίσης πάσχουν από ανία αν δεν έχουν με κάτι να ασχοληθούν. αν τίποτα απ' αυτά δεν συμβαίνει κι επειδή πολλές φορές τα νέα φτερά ενοχλούν όταν "βγαίνουν" , μπορείς να το ανακουφίζεις με ντουζάκια που μαλακώνουν την επιδερμίδα. Μπορείς να δεις πληροφορίες στο θέμα αυτό και στα παρακάτω λινκς
https://community.petbirds.gr/threads/Μάδημα-φάγωμα-φτερώματος-παπαγάλων.5333/
https://community.petbirds.gr/threads/Παιχνίδια-που-έχετε-στα-πουλιά-σας.3080/
https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/
Εύχομαι να επανέλθει γρήγορα και ό,τι χρειάζεσαι ξαναρώτησε:)
 
Ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια

Το θεμα ομως ειναι οτι ουτε κ το μπανιο της αρεσει
 
Το εχω δοκιμασει αλλα δεν της αρεσει νευριαζει κ μαδιεται περισσοτερο.
 
Οπως πολυ σωστα αναφερει ο αρθρογράφος στο πρώτο άρθρο που σου προτείνει η Μαρία,

Η λύση είναι μία, να αφιερώνουμε στο πουλί περισσότερες ώρες από ότι κάνουμε!
 
Εχει εξεταστει απο κτηνιατρο με σχετικη εμπειρια να σου πει αν ολα ειναι καλα απο αποψη υγειας αρχικα;

Πες μας περισσοτερα για το παρελθον της. Απο που την πηρες, σε ποια ηλικια, τι τρωει και περιπου τι προγραμμα εχει καθημερινα; Επισης ποτε ξεκινησε την συμπεριφορα αυτη κι αν καταλαβες ή μπορεις να συνδυασεις στο μυαλο σου οτι κατι συγκεκριμενο της εδωσε το ερεθισμα να το ξεκινησει, π.χ. αλλαξες ωραριο στη δουλεια και λειπεις περισσοτερο, αλλαξε κλουβι και χωρο διαμονης.
 
Γεια σου φοιβο. Την ζαχουλινα την αγορασα απο τα πετ .σε ηλικια δυο χρονων. Τρωει μηλο κ σπορακια. Δεν της αρεσει τιποτα αλλο. Ξυπναμε το πρωι αφου κοιμαται στό κρεβατι μου την παω στο κλουβι της τρωει παιζει κ μετα ολη μερα μαδιεται. Εχει κανενα χρόνο που μαδιεται. Τι την εχει ενοχλησει δεν ξερω.

Το ιδιο μου λεει κ ο κτηνιατρος οτι κατι την ενοχλει αλλα δεν ξερω τι μπορει ναναι.

Ο κτηνιατρος που την παω εχει εμπειρια. Κ μου λεει οτι ολα ειναι καλα. Ετσι οπως παει η ζαχ σε λιγο δεν θα χει καθολου φτερα.
 
Γεια σου φοιβο. Την ζαχουλινα την αγορασα απο τα πετ .σε ηλικια δυο χρονων. Τρωει μηλο κ σπορακια. Δεν της αρεσει τιποτα αλλο. Ξυπναμε το πρωι αφου κοιμαται στό κρεβατι μου την παω στο κλουβι της τρωει παιζει κ μετα ολη μερα μαδιεται. Εχει κανενα χρόνο που μαδιεται. Τι την εχει ενοχλησει δεν ξερω.

Το ιδιο μου λεει κ ο κτηνιατρος οτι κατι την ενοχλει αλλα δεν ξερω τι μπορει ναναι.

Ο κτηνιατρος που την παω εχει εμπειρια. Κ μου λεει οτι ολα ειναι καλα. Ετσι οπως παει η ζαχ σε λιγο δεν θα χει καθολου φτερα.


Σε ποια περιοχη μενεις μηπως μπορει καποιος να σου προτεινει εναν γιατρο με εμπειρια στα πουλια; Και γιατι κοιμαται το πουλι στο κρεβατι σου; Εννοεις οτι κοιμαται πανω στο ξυλο του κρεβατιου η στο στρωμα;
 
Κοιμαται διπλα μου πανω στα σεντονια κ στην κουβερτα μου..η στο δικο της κρεβατακι διπλα στο κομοδινο μου. Πηγαινω στο περιστερι σε εναν κτηνιατρο ο οποιος με εχει βοηθησει πολυ
 
Κοιμαται διπλα μου πανω στα σεντονια κ στην κουβερτα μου..η στο δικο της κρεβατακι διπλα στο κομοδινο μου. Πηγαινω στο περιστερι σε εναν κτηνιατρο ο οποιος με εχει βοηθησει πολυ


Εφοσον καλλιεργησες τοσο ασφυκτικο δεσιμο με το πουλι, δεν ειναι λογικο να στρεσαρεται πολυ οταν την αφηνεις στο σπιτι και φευγεις; Το πουλι δεν μπορει να ξεχωρισει την καταλληλοτητα της καθε ωρας για το βαθμο του δεσιματος που επιθυμεις εσυ μαζι της αναλογα με το αν εχεις δουλεια και πρεπει να μεινει μονη της ή οχι. Γιατι δεν την παιρνεις μαζι σου;
 
Συνεχεια οπου παω δε γινεται να την εχω μαζι μου. Κ φυσικα το να δεθει τοσο πολυ μαζι μου ξεκινησε απο τις διακοπες που την ειχα μαζι μου.

Οι ζακο ειναι οι πιο περιεργοι παπαγαλοι. Εμενα αν δεν της αρεσει το φαγητο μπορει ολη μερα να ειναι νηστικια. Κ μια συμβουλη οποιος θελει να παρει ζακο να το σκεφτει παρα πολυ καλα. Ενω ειναι παρα τα πιο εξυπνα πουλια ειναι κ τα πιο περιεργα
 
Συνεχεια οπου παω δε γινεται να την εχω μαζι μου. Κ φυσικα το να δεθει τοσο πολυ μαζι μου ξεκινησε απο τις διακοπες που την ειχα μαζι μου.

Οι ζακο ειναι οι πιο περιεργοι παπαγαλοι. Εμενα αν δεν της αρεσει το φαγητο μπορει ολη μερα να ειναι νηστικια. Κ μια συμβουλη οποιος θελει να παρει ζακο να το σκεφτει παρα πολυ καλα. Ενω ειναι παρα τα πιο εξυπνα πουλια ειναι κ τα πιο περιεργα

Δεν θα συμφωνησω μαζι σου διοτι εχω δει ισορροπημενα ζακο που εχουν αλλο χειρισμο και δεν ειναι σαν το δικο σου. Συμφωνω ομως στο οτι εχουν λιγο πιο ευαισθητη ψυχοσυνθεση απο αλλους παπαγαλους αλλα αν μεγαλωσουν σωστα και δεν τους δημιουργηθει το δεσιμο στο σημειο που εχεις εσυ με το δικο σου, δεν φτανουν σε τετοιο σημειο. :)
 
Εγω παντως κ αλλους ζακο που εχω δει ετσι περιεργοι ειναι κ πεισματαρικα πουλια.
 
Εγω παντως κ αλλους ζακο που εχω δει ετσι περιεργοι ειναι κ πεισματαρικα πουλια.


Θα επιμεινω λεγοντας σου οτι εσυ στεκεσαι και βλεπεις μαλλον το αποτελεσμα και του δικου και των υπολοιπων πουλιων που γνωρισες. Πισω απο αυτο ομως υπαρχει ο χειρισμος του πουλιου απο τον ιδιοκτητη του οπως και ο τροπος που αυτο μεγαλωσε και δεν ειναι καθολου θεμα πεισματος. Υπαρχουν ακομη κι εδω στο φορουμ μελη με γκριζους που δεν εχουν τετοια θεματα.

Ειναι λογικο ο παπαγαλος σου να μαδιεται αυτο πιστευω εγω μετα απο αυτο που περιεγραψες. Ειναι ζωα που δενονται συναισθηματικα με το ταιρι τους και πανε πακετο. Εσυ τη μια στιγμη την εχεις πακετο σου και την αλλη την αφηνεις πισω και φευγεις. Δεν ειναι τοσο απλο να το διαχειριστει αυτο ενα πουλι που δεν εχει μαθει ετσι. Ειναι απλη λογικη. :)
 
πως, τι θα πρέπει να κάνει όμως τώρα που η κατάσταση έχει διαμορφωθεί έτσι; υπάρχει τρόπος να χειριστεί και να διδάξει το πουλί να δέχεται τις φυσιολογικές απουσίες της;
 
πως, τι θα πρέπει να κάνει όμως τώρα που η κατάσταση έχει διαμορφωθεί έτσι; υπάρχει τρόπος να χειριστεί και να διδάξει το πουλί να δέχεται τις φυσιολογικές απουσίες της;

Αυτες οι σχεσεις δεν εχουν πισογυρισματα στον κοσμο των πουλιων. Η την παιρνει παντου μαζι της ή της μαθαινει σταδιακα οτι θα λειπει για λιγο αλλα παντα θα γυριζει. Ξεκινωντας απο λιγα λεπτα εξοδου απο το δωματιο και μεγαλωνοντας σταδιακα το χρονο που λειπουμε. Δεν ειναι καθολου ευκολο αλλα ουτε κι απιθανο να το καταφερει καποιος που ειναι αποφασισμενος. Εαν το μαδημα φτερων ειναι σε μεγαλο βαθμο ισως χρειαζονται πιο δραστικες λυσεις και γι αυτο ειναι καλυτερα να το δει καποιος εξειδικευμενος κτηνιατρος και να αποφανθει γι αυτο.

Δεν μας ειπε ομως, ο κτηνιατρος απο τον οποιο ειναι πολυ ευχαριστημενη τι της προτεινε ως λυση...
 
Να ασχολουμαι πιο πολυ μαζι της να της διαμορφωσω διαφορετικα τα παιχνιδια της κ να μην την μαλωνω.
 
αυτό με τις μικρές απουσίες που σταδιακά θα μεγαλώνουν χρονικά, αξίζει τον κόπο να το προσπαθήσεις νομίζω. κουράγιο σου εύχομαι :)
 
Back
Top