Γενικά Ο Ζακο μου τεμαχιζει τα φρουτα του χωρις να τα τρωει

σωκρατης 93

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαρ 2009
Μηνύματα
56
Πόλη
Αθήνα
Ο Σωκρατης ο ζακο εχει μια κακη συνηθεια. Οταν του βαζω μηλο η ακομα και καροττα για να φαει, τα τεμαχιζει (προφανως για παιχνιδι) και τα πεταει κατω. τρωει λιγοτερο απο το 30% των λαχανικων και φρουτων, σε αντιθεση με τους σπορους τους οποιους καταβροχθιζει. τι να κανω;
🙄
 
Και ο δικός μας το ίδιο έκανε όταν ήταν μικρότερος. Τα έβλεπε για παιχνίδι και έτρωγε λίγο! Όμως συνεχίζεις να του τα προσφέρεις, συνηθίζει, τα μαθαίνει και σε λίγο καιρό θα τρώει περισσότερο. Εμάς όλα τα λαχανικά, τα φρούτα & τα φασόλια, τα θέλει χοντροκομμένα ή ολόκληρα, στο χέρι - πόδι. Μερικοί ιδιοκτήτες τα προσφέρουν ψιλοκομμένα στο μπωλ λαχανοσαλάτα ή φρουτοσαλάτα, οπότε λιγότερα πέφτουν έξω. Δοκίμασε πώς προτιμά να του τα δίνεις!
 
Ετσι τρωνε ολοι οι παπαγαλοι. Σχεδον τα 3/4 του φαγητου τους το πετανε και πηγαινει χαμενο. Η λυση βεβαια δεν ειναι να τους δινεις λιγοτερο φαγητο ωστε να μην το πετανε διοτι ειναι ζωα και ποτε δεν προκειται να μπουν σε αυτη τη λογικη. Αν τα ταιζεις λιγοτερο τοτε θα υποσιτιζονται. Πιστευω πως αυτο που προτεινε η Ρουλα βοηθαει με καποια πουλια. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ο Σωκρατης ο ζακο εχει μια κακη συνηθεια. Οταν του βαζω μηλο η ακομα και καροττα για να φαει, τα τεμαχιζει (προφανως για παιχνιδι) και τα πεταει κατω. τρωει λιγοτερο απο το 30% των λαχανικων και φρουτων, σε αντιθεση με τους σπορους τους οποιους καταβροχθιζει. τι να κανω;


Ακριβώς αυτό κανει και ο δικός μου, αλλά συνεχίζω και του δίνω αρκετά όσα φάει ας φάει.

Καμιά φορά για να μην πάει χαμένο κάτι, το κρατάω εγώ στο χέρι μου και του δίνω (ίσως και τον κακομαθαίνω έτσι ),
αλλά τρώει καλύτερα και δεν το κάνει δύο δαγκωνιές να το πετάξει.

Έχω διαβάσει κάπου ότι μερικά, ανάλογα του χαρακτήρα, είναι "σιχασιάριδες" δεν θέλουν να λερώνουν ράμφος και χέρι-πόδι.
Δεν κρατάνε για πολύ ώρα κάτι βρεγμένο, να στάζει ή μαλακό όπως η μπανάνα.
Μάλλον εμένα μου έτυχε τέτοια περίπτωση... 😉 μήπως και εσένα;
 
ΚΑΙ μενα ο πιπικος το συνηθιζει αυτο με το μηλο του αλλα και με το μπολακι
που του βαζω το μεσημεριανο του.. Ειδικα αν το μεσημεριανο δε του αρεσει περνει ολο το μπολακι και το πετα κατω..
αχχ.. Κακομαθημενα παιδια
 
εμενα παντως ο Φρανκυ μονο μηλο του αρεσει να τρωει. μπανανα θα δοκιμασει μονο οταν ειναι πιο πανω απο το μηλο στο μπολακι του. Οταν λεω δοκιμαζει εννοω μια δυο δαγκωνιες και μετα πεταμα...
 
Τελικα ολοι το ιδιο κανουν. Τρωνε λιγο και το υπολοιπο το αφηνουν και παιρνουν αλλο κομματι. Ειναι, σπαταλοι. χχχ.
 
εμενα παντως ο Φρανκυ μονο μηλο του αρεσει να τρωει. μπανανα θα δοκιμασει μονο οταν ειναι πιο πανω απο το μηλο στο μπολακι του. Οταν λεω δοκιμαζει εννοω μια δυο δαγκωνιες και μετα πεταμα...
Του Πωλυ του βαζω διαφορα φρουτα το μονο φρούτο που τρώει ειναι η μπανανα και επισης δεν πεταει το αυγο...🙄
 
'Οπως είπε και ο Ανέστης εγώ κάνω ότι το τρώω και από τη ζήλεια του το καταβροχθίζει το μήλο ή ότι άλλο κάνω ότι τρώω εγώ.
 
Έχω διαβάσει κάπου ότι μερικά, ανάλογα του χαρακτήρα, είναι "σιχασιάριδες" δεν θέλουν να λερώνουν ράμφος και χέρι-πόδι.
Δεν κρατάνε για πολύ ώρα κάτι βρεγμένο, να στάζει ή μαλακό όπως η μπανάνα.
Μάλλον εμένα μου έτυχε τέτοια περίπτωση... 😉 μήπως και εσένα;


ο δικός μου πάντως τρώει μήλο και αχλάδι βασικά. Οταν του δίνω μπανάνα δεν την παίρνει στο χέρι-πόδι του. Περιμένει να την ακουμπήσω στην πατήθρα του και μετά πάει αυτος και την περιποιείτε αλλά χωρίς ενοείτε να την ακουμπήσει. Με το ράμφος και αυτό με πολύ προσοχή. (μη λερωθούμε κιόλας)
 
εμένα όσα φρούτα του αρέσουν τα τρώει μέχρι τέλους! ( κεράσι-φράουλα) αλλά τα άλλα τα πετάει τα περισσότερα!
 
εγω π παλια ειχα παπαγαλο τ εβαζα καροτο βανανα μηλο κ δεν 8υμαμαι τι αλλο σε εναν μικσερ κ μετα εκει π τοθ εβαζα το φαγητο κ τρελενοταν... Μετα απο καμια ωρα το πεταγα κ εβαζα κανονικα τα σπορια του.8εμα συνη8ειασ ειναι πιστευω... Οπωσ τα μα8εις
 
Back
Top