Φροντίδα Ο Ζακό μου δεν θέλει να τον χαϊδεύω στο κεφάλι

Maria bathetic

PB New Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2019
Μηνύματα
8
Έχω έναν παπαγάλο Ζακο τον έχω 20 μέρες την πρώτη μέρα έσκιβε το κεφαλάκι τον χάιδευα και τώρα έρχεστε στον ώμο μου αλλά δεν θέλει να τον χαϊδεύω στο κεφάλι με τσιμπάει γιατί;
 
Λογικά με το πέρασμα του χρόνου θα σε εμπιστεύεται και θα σε αφήνει. Από την άλλη ένας από τους παπαγάλους μου δεν θέλει σχεδόν καθόλου χάδια (και όταν θέλει ποτέ πάνω από ένα λεπτό) αλλά μπορεί να καθήσει όλοι μέρα πάνω στον ώμο μου!
 
Ευχαριςτω για την απάντηση! Δεν είχα ποτέ παπαγάλο είναι η πρώτη φορά και δεν ξέρω πολλά πράγματα στον άντρα μου ΠΑΕι τον χαϊδεύει εμένα είναι πιο απόμακρος... Θα κάνω υπομονή
 
Ευχαριςτω για την απάντηση! Δεν είχα ποτέ παπαγάλο είναι η πρώτη φορά και δεν ξέρω πολλά πράγματα στον άντρα μου ΠΑΕι τον χαϊδεύει εμένα είναι πιο απόμακρος... Θα κάνω υπομονή
Αν στον αντρα σου παει, μπορει κ να μην ερθει ποτέ ε σε σένα, εχει κανει την επιλογή του, οποτε προσεχε τα δαγκώματα
[automerge]1551107371[/automerge]
Πες και λιγα λογια για το πουλακι, ποσο χρονων η μηνων ειναι, υπηρχε αλλος κατοχος; Πως περνα την μερα του;
 
Tι ηλικία έχει; Γενικά, οι γκρίζοι τείνουν με έναν άνθρωπο περισσότερο. 20 ημέρες επίσης είναι ελάχιστος ο χρόνος που τον έχεις. Έχε υπομονή και μην τον πιέζεις.
 
Είναι 8 μηνών γκριζοσ του δίνω λιχουδιές που δεν της δίνει ο άντρας μου όταν με βλέπει περιμένει να του δώσω αλλά μέχρι εκεί έχει κάνει την επιλογή του φαίνεται αλλά του μιλάω του τραγουδάω του ανοίγω το κλουβί να βγει.Αν πέσει κάτω γιατί τον έχω πολλές ώρες έξω από το κλουβί έρχεται στο χέρι μου και ΠΑι στον ώμο μου κατευθείαν κάναμε βόλτες στο σπίτι μέσα αλλά δεν θέλει χάδια.. Δεν πειράζει τίποτα είναι ήσυχος γενικά.
 
καλησπερα. αλλο ενα υπερωχο γκριζακι ζακουδακι στην παρεα μας. Πρεπει να σου πω οτι επιλεξατε ενα υπερωχο πλασμα μοναδικο για συντροφια. Νομιζω οτι ειναι μικρος ακομα για να καταλαβης ακριβως τις προτημησεις του, το μονο που μπορω να σου πω ειναι να εισαι παντα ηρεμη μαζι του, και να απολαμβανης την παρεα του. το ξυσιμο στο κεφαλι να σου πω την αληθεια εμενα δεν μου λεει κατι, διοτι το συγουρο ειναι οτι καποια στιγμη θα στο ζητηση μονος. το συμαντικο σε αυτη την ηληκια ειναι οτι πρεπει να του μαθης την σωστη διατροφη, και τις γευσεις. ειναι πολη συμαντικο σε αυτη την ηληκια να μαθη την σωστη διατροφη. Να περνατε τελεια, να γελατε πολη, διοτι οταν γελας καποια στιγμη θα γελαση και αυτος. την προηγουμενη εβδομαδα λογο οτι ειχα κρυωση εβηχα. εχει τωρα δυο τρεις μερες ο τρελαρας που βηχη και μου λεει ''κρυωσα'' δηλ οτι του ελεγα κι'εγω. υπερωχα πλασματα
 
Σε ευχαριςτω πόλη για τα όμορφα λόγια ναι είναι υπέροχος και ακόμα δεν έχω δει τίποτα όταν λες για την διατροφή του μπορείς να με βοήθεισεις λίγο
 
πρεπει να μαθη να τρωη λαχανικα. μπροκολο καροτο κ. Α παντα στα λαχανικα θα δινης μια εμφαση και επιμονη, οχι βεβαια με το ζορι. απλα θα παρατηρησεις οτι στην αρχη ισως δεν τα θελη, εσυ θα επιμενης καποια στιγμη θα δοκιμαση. Προσωπικα παντα τους φτιαχνω μιξ σαλατα δηλ. μπροκολο κοκκινη πιπερια, βρασμενη γλυκοπατατα καροτο. Πεζω λιγο και με τα χρωματα διοτι καταλαβενω οτι τους αρεσει. Φρουτα εποχης, οι δικοι μου τρελενονται για το ροδι. Ολα αυτα κομενα σε μικρά κοματακια. αυγο βραστο σφιχτο δυο φορες την εβδομαδα. επισης σπορους για ζακο συσκευασμενους οχι χημα. τα λαχανικα δεν στα ανεφερα ολα για να μην σε κουρασω. στο φορουμ θα δεις θεματα για την διατροφη τους. Οτι θελεις ρωτας.
 
Να ρωτήσω κάτι ακόμα πως μπορώ να καθαρίζω το κλουβί του;υπάρχει κάποιο καθαριστικο.
 
το καθαριζω και το δινω σε σπυρακια
Με τα κουκούτσια μαζί;
πως μπορώ να καθαρίζω το κλουβί του
Με ζεστό νερό, ήπιο απολυμαντικό και ξύδι θα είσαι καλυμμένη. Δε νομίζω να χρειάζεται ειδικό προϊόν, όταν πρόκειται για ένα πουλάκι και κλουβί που καθαρίζεται τακτκά. :)
 
Δεν μπορώ να βάλω ξύδι λόγο απεργίας που έχω τη άλλο μόνο νερό να το πλένω ; Για το κλουβάκι λέω ;
 
Back
Top