Ασθένειες Ο Ζακό μου ξύνεται στο πίσω μέρος του σώματός του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης arkan13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

arkan13

PB New Member
Εγγραφή
17 Νοε 2012
Μηνύματα
66
Πόλη
Λεμεσός
παιδια ο δικος μου ζακο ειναι 8 μηνων και τον βλεπω να ξυνεται στο πισω μεροσ του σωματοσ τουκαι παρατηρησα καποια φτερα του λιγο μασημενα, λεσ και τα κουρελιασες. Διαβαζα ομωσ σε ενα αρθρο οτι δεν υπαρχει προβλημα και με την πρωτη πτεροροια θα φτιαξει. Εσεισ τη πιστευτε;
 
Ξύνεται επίμονα; Γιατί καθαρίζονται αρκετές φορές εντός της ημέρας από πίσω τους αλλά με μικρές γρήγορες κινήσεις. Επίσης καθαρίζουν και τα φτερά τους. Τα φτερά γίνονται σαν μαδημένα όταν χτυπούν συνεχώς στο κλουβί. Είναι ικανοποιητικός ο χώρος του; Τον βγάζεις έξω;
Πάντως καλού κακού προληπτικά να τον ψεκάζεις με κάποιο σπρέυ, προσέχοντας να μην πάει στο πρόσωπό του και να μην τρομάξει.
 
Αν ειναι ημερος και πιανεται, ανοιξε το φτερωμα με τα δαχτυλα σου και φυσηξε τα πουπουλα μεχρι να δεις το δερμα του και ριξε μια ματια για παρασιτα. Εχεις προσεξει οτι το κανει ο ιδιος οταν καθαριζεται και δεν το τριβει καπου;
 
μαρια το κλουβι του ειναι μεγαλο, ειναι πολλεσ ωρες εξω, οποτε σκεφτηκα και εγω το ψεκασμα σαν μια λυση. Τι σκευασμα μου προτηνεισ?
 
Πριν τον ψεκάσεις, κοίταξε καλά καλά σε φωτεινό μέρος κάτω από τις φτερούγες στις μασχάλες και εκεί που βλέπεις να ξύνεται μήπως δεις ζωύφια.
Προσωπικά χρησιμοποιώ το PINEX αραιά και που γιατί δεν έχω δει ποτέ κάτι και το καλοκαίρι τα ψεκάζω με διάλυμα νερού με μηλόξυδο.
 

Συνημμένα

  • pinex_spray.webp
    pinex_spray.webp
    9,2 KB · Προβολές: 221
Back
Top