Γενικά Ο Ηρακλής μου

Αα κι άλλο καναρινακι που το λένε Ηρακλή. Να το χαίρεσαι Δήμητρα! Είναι πολύ όμορφο! Εγώ οφείλω να σου πω ότι το κλουβί είναι σχετικα ακατάλληλο για καναρίνι. Προτιμάμε τετράγωνα κλουβιά με 40 εκατοστά το λιγότερο. Την κούνια να την αφαιρέσεις γιατί μόνο χώρο πιάνει και δεν του χρησιμεύει πουθενά. Επιπλέον θα ήταν καλύτερο να αλλάξεις την φορά των πατηθρων και να τις αντικαταστήσεις με ξύλινες που είναι ιδανικές για τα πόδια του. Αν θες πες μας και τι διατροφή ακολουθεί 🙂
 
Ευχα
Όμορφος και ρωμαλέος ο Ηρακλής! 🙂 Να τον χαίρεσαι!
Ευχαριστώ πολυ
[automerge]1567676897[/automerge]
Αα κι άλλο καναρινακι που το λένε Ηρακλή. Να το χαίρεσαι Δήμητρα! Είναι πολύ όμορφο! Εγώ οφείλω να σου πω ότι το κλουβί είναι σχετικα ακατάλληλο για καναρίνι. Προτιμάμε τετράγωνα κλουβιά με 40 εκατοστά το λιγότερο. Την κούνια να την αφαιρέσεις γιατί μόνο χώρο πιάνει και δεν του χρησιμεύει πουθενά. Επιπλέον θα ήταν καλύτερο να αλλάξεις την φορά των πατηθρων και να τις αντικαταστήσεις με ξύλινες που είναι ιδανικές για τα πόδια του. Αν θες πες μας και τι διατροφή ακολουθεί 🙂
Ευχαριστώ :) δεν γνώριζα οτι τα τετράγωνα κλουβιά ειναι καλυτερα ήξερα μονο οτι δεν πρεπει να ειναι κυκλικά. Την κούνια θα την αφαιρουσα αλλα δεν το εχω κάνει γιατι τωρα τελευταια παίζει με αυτη. Οσο αφορα τη διατροφή του δινω τη κλασσική τροφή για καναρίνια αλλα προσπαθώ να του δινω και φρέσκες τροφές γιατί ξερω οτι κανουν πολυ καλο οπως μήλο, σύκο και αυγό.
[automerge]1567676914[/automerge]
Πολύ γλυκός, να τον χαίρεσαι 😍
Ευχαριστώ 😍
[automerge]1567676994[/automerge]
Όμορφος και ρωμαλέος ο Ηρακλής! 🙂 Να τον χαίρεσαι!
χαχα ευχαριστώ. Τον ονόμασα ετσι γιατι και το προηγούμενο καναρίνι μου το ελεγαν ετσι και πεθανε σε πολύ μικρη ηλικια και πολυ ξαφνικά και ειχα στενοχωρηθεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν είναι χύμα η τροφή που του παίρνεις τότε θα πρέπει να την αντικαταστήσεις με μια συσκευασμένη. Στο κλουβάκι θα πρέπει να υπάρχει ένα σουπιοκοκαλο για μπορεί να προσλαμβάνει ασβέστιο αλλά και ένα μπολακι με grit(τριμμένα όστρακα) για σωστή πρόσληψη ιχνοστοιχείων. Αυγό θα πρέπει να δίνεις μια φορά την εβδομάδα. Γενικά αν θες διάβασε και αυτό το άρθρο για να μάθεις τι μπορεί να φάει και τι όχι : https://community.petbirds.gr/threa...αρποί-για-τα-πουλιά.26454/page-2#post-2390165
 
Δήμητρα είναι πολύ φοβερό τυπάκι ο Ηρακλής. Να τον χαίρεσαι.
Παρεπιπτόντως θα μπορούσες ίσως να ανοίξεις ένα θέμα στη Φροντίδα Καναρινιών, στο οποίο θα μπορούμε να συζητήσουμε πολλά ζητήματα σχετικά με την τροφή, το κλουβί, και τις γενικότερες συνθήκες διαβίωσης του Ηρακλή.
 
Αν είναι χύμα η τροφή που του παίρνεις τότε θα πρέπει να την αντικαταστήσεις με μια συσκευασμένη. Στο κλουβάκι θα πρέπει να υπάρχει ένα σουπιοκοκαλο για μπορεί να προσλαμβάνει ασβέστιο αλλά και ένα μπολακι με grit(τριμμένα όστρακα) για σωστή πρόσληψη ιχνοστοιχείων. Αυγό θα πρέπει να δίνεις μια φορά την εβδομάδα. Γενικά αν θες διάβασε και αυτό το άρθρο για να μάθεις τι μπορεί να φάει και τι όχι : https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/page-2#post-2390165
Ευχαριστώ, πολυ χρησιμο αρθρο :)
[automerge]1567678136[/automerge]
Αν είναι χύμα η τροφή που του παίρνεις τότε θα πρέπει να την αντικαταστήσεις με μια συσκευασμένη. Στο κλουβάκι θα πρέπει να υπάρχει ένα σουπιοκοκαλο για μπορεί να προσλαμβάνει ασβέστιο αλλά και ένα μπολακι με grit(τριμμένα όστρακα) για σωστή πρόσληψη ιχνοστοιχείων. Αυγό θα πρέπει να δίνεις μια φορά την εβδομάδα. Γενικά αν θες διάβασε και αυτό το άρθρο για να μάθεις τι μπορεί να φάει και τι όχι : https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/page-2#post-2390165
Ευχαριστώ, πολυ χρησιμο αρθρο :)
[automerge]1567678515[/automerge]
Δήμητρα είναι πολύ φοβερό τυπάκι ο Ηρακλής. Να τον χαίρεσαι.
Παρεπιπτόντως θα μπορούσες ίσως να ανοίξεις ένα θέμα στη Φροντίδα Καναρινιών, στο οποίο θα μπορούμε να συζητήσουμε πολλά ζητήματα σχετικά με την τροφή, το κλουβί, και τις γενικότερες συνθήκες διαβίωσης του Ηρακλή.
Ευχαριστώ :) εμ ναι ωραια ιδεα δεν ανοιξα καινούριο θεμα γιατι θεώρησα οτι δεν έχω και πολλα να γράψω. Ο Ηρακλής παντως ειναι πολυ τυπάκι οπως λες. Πεταει συνεχώς το φαγητο του κατω η βαζει σπορια μεσα στο νερο του.
[automerge]1567678694[/automerge]
Πανέμορφος.. Να τον χαίρεσαι!
Ευχαριστώ :) και το δικο σου ειναι πολυ γλυλουλι. 😍
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δήμητρα είναι φάτσα να τόν χαίρεσαι.

Το κλουβί είναι μικρό οπότε η κούνια του τρώει χορό.

Όσο αναφορά τής πατήθρες καλό είναι να είναι ξύλινες βέβαια για κάποια καναρίνια νομίζω τα γκλόστερ οι πλαστικές με της ραβδώσεις έχουν καλύτερη ανατομία και το πουλί της αγκαλιάζει καλύτερα.

Η θέση που της τοποθετούμε είναι όταν κάθεται το πουλί να μην χτυπάει την ουρά του στο κάγκελο και τσακίζει τα φτερά και ένα άλλο κριτήριο είναι οι κουτσουλιές να μην πέφτουν πάνω σε άλλες πατήθρες και της πάτα υπάρχει κίνδυνος να μολυνθεί.

Την επάνω αριστερά θα τι μετακινούσα εγώ γιατί νομίζω ότι είναι στην νοητή γραμμή με την πατήθρα της ταΐστρας καί μπορεί να την λερώνει.
 
Επίσης αυτό που πρόσεξα είναι ότι το κλουβί το έχεις τοποθέτησή πάνω σε μια γλάστρα, το δέσιμο που έχει ο κορμός μου θυμίζει πικροδάφνη.
Αν είναι πικροδάφνη καλό θα ήταν να το απομακρύνεις γιατί είναι τοξικό φυτό για τα καναρίνια.
 
Επίσης αυτό που πρόσεξα είναι ότι το κλουβί το έχεις τοποθέτησή πάνω σε μια γλάστρα, το δέσιμο που έχει ο κορμός μου θυμίζει πικροδάφνη.
Αν είναι πικροδάφνη καλό θα ήταν να το απομακρύνεις γιατί είναι τοξικό φυτό για τα καναρίνια.
Γενικά δεν τον τοποθετώ κοντά σε φυτά. Δεν είναι πικροδάφνη είναι παχυρα :)
[automerge]1567842616[/automerge]
Να χαίρεσαι τον Ηρακλή σου 💞 έχω κι εγώ καναρινι... Τον Ηρακλακο μου🌹😉
Ευχαριστώ. Ωραία, νομιζα ότι μόνο τον δικό μου τον έλεγαν έτσι 😂
[automerge]1567842645[/automerge]
Δήμητρα είναι φάτσα να τόν χαίρεσαι.

Το κλουβί είναι μικρό οπότε η κούνια του τρώει χορό.

Όσο αναφορά τής πατήθρες καλό είναι να είναι ξύλινες βέβαια για κάποια καναρίνια νομίζω τα γκλόστερ οι πλαστικές με της ραβδώσεις έχουν καλύτερη ανατομία και το πουλί της αγκαλιάζει καλύτερα.

Η θέση που της τοποθετούμε είναι όταν κάθεται το πουλί να μην χτυπάει την ουρά του στο κάγκελο και τσακίζει τα φτερά και ένα άλλο κριτήριο είναι οι κουτσουλιές να μην πέφτουν πάνω σε άλλες πατήθρες και της πάτα υπάρχει κίνδυνος να μολυνθεί.

Την επάνω αριστερά θα τι μετακινούσα εγώ γιατί νομίζω ότι είναι στην νοητή γραμμή με την πατήθρα της ταΐστρας καί μπορεί να την λερώνει.
Ευχαριστώ :)
 
Back
Top