Γενικά Ο Κικο μου απεβιωσε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_sk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos_sk

PB Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2016
Μηνύματα
405
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα! Μετα απο 2ημερες απο την επιθεση του κιρκινεζιου, το καναρινακι μου, ο Κικο μου απεβιωσε, απο δικη μου αποψη πιστευω οτι ηταν απο στρες γιατι απο εχθες ειχε ολη την ωρα ενα συνεχες τρεμουλο. Πριν απο 10' πηγα να ελεγξω την κατασταση και τον βρηκα στο πατωμα με τα φτερα ανοιχτα και γαντζωμενο τον πατο. Εκεινη την ωρα ειπα γιατι ρε συ τι του εφτεξε, αλλα τι να κανουμε ο χρονος δεν γυριζει!
 
αλλα τι να κανουμε
θα έπρεπε να τα είχες προστατέψει Πάνο. Αυτή η πρακτική που ακολουθείς, δε θα σε πάει μπροστά... Κάνουμε κινήσεις προληπτικές.. Δεν λέμε "τι να κάνουμε, ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω". Αν μας είχες ακούσει έστω και μια φορά το καναρινάκι σου θα ζούσε τώρα.. αλλά μας ακους και ποτέ?
 
Εκεινη την ωρα ειπα γιατι ρε συ τι του εφτεξε

Κρίμα για το καναρινάκι σου πραγματικά λυπάμαικαι αυτο που με στεναχωρεί περισσότερο είναι οτι ίσως κάποιοι απο έμας λυπούνται περισσότερο απο 'σένα γι'αυτό το συμβάν.

αλλα τι να κανουμε ο χρονος δεν γυριζει!

Σε αυτό θα συμφωνήσω, ο χρόνος όντως δεν γυρίζει αλλα θα πρέπει να πάρεις ένα μάθημα απ'ολο αυτό να προστατεύεις και να φροντίζεις τα πουλάκια σου περισσότερο αλλιώς κανείς σε καμία ηλικία δεν θα έπρεπε να φροντίζει ζώα αν τα βλέπουμε σαν κάτι που απλώς αντικαθίσταται και η ζωή συνεχίζεται.

Μην αγοράζετε πάσης φύσεως έμψυχα σε μικρά παιδιά!

Άλκηστις με βρίσκεις σύμφωνο αλλά έχω δεί και πολλούς ενήλικες που δυστυχώς μπορούν να αγοράσουν έμψυχα όντα για τον εαυτό τους να αντιδρούν με τον ίδιο απαθή τρόπο που ο Πάνος αντέδρασε.

Με τις σωστές συνθήκες τα παιδιά μαθαίνουν πολλα απο μια τέτοια ενασχόληση αλλα σε αντίθετη περίπτωση φαίνεται πως τα νεαρά άτομα υστερούν ενσυναίθησης σε τέτοιες καταστάσεις, κατι το οποίο όμως μπορεί να διδαχθεί αν δεν υπάρχει γεννετική ψυχοπάθεια.
 
Άλκηστις με βρίσκεις σύμφωνο αλλά έχω δεί και πολλούς ενήλικες που δυστυχώς μπορούν να αγοράσουν έμψυχα όντα για τον εαυτό τους να αντιδρούν με τον ίδιο απαθή τρόπο που ο Πάνος αντέδρασε.

Με τις σωστές συνθήκες τα παιδιά μαθαίνουν πολλα απο μια τέτοια ενασχόληση αλλα σε αντίθετη περίπτωση φαίνεται πως τα νεαρά άτομα υστερούν ενσυναίθησης σε τέτοιες καταστάσεις, κατι το οποίο όμως μπορεί να διδαχθεί αν δεν υπάρχει γεννετική ψυχοπάθεια.

Στον ενήλικα είναι θέμα ανθρώπου, στο παιδί είναι θέμα καθοδήγησης. Πολλοι γονείς κάνουν τα λεγόμενα "δώρα ενοχής" για να καλύψουν τα κενά των παιδιών.. Αυτό κρατάει οσο ο ενθουσιασμός για το δώρο.. Τελος πάντων.. Δε θέλω να επεκταθώ γιατί είναι σελίδα άλλου χαρακτήρα και θεματολογίας και μπορεί και κάποιος να πει "τι μιλάς.. Αφού δεν εχεις παιδιά και δεν ξέρεις"..σε κάθε περίπτωση.. Εγώ απέκτησα το πρώτο μου μπατζι στα 13 με λεφτά που μάζευα κρυφά.. Αλλά είχαν φροντίσει κάποιοι να μου περάσουν το αίσθημα ευθύνης.
 
Μην ξεχνάμε ότι είναι forum και κάποιοι μπορεί να τα λένε για πλάκα.
Σε πολλούς έχει τύχει να φαγωθεί πουλάκι.
 
Back
Top