Τραυματισμοί Ο Κόκης έπεσε από το κλουβί του και χτύπησε

Εγγραφή
9 Απρ 2019
Μηνύματα
231
Καλησπέρα παιδια ο κοκης έπεσε από το κλουβί του κα χτύπησε σε ένα σύρμα του κλουβιού το κεφάλι του και τρέχει λίγο αίμα τι να κάνω δεν υπάρχει πτηνίατρος εδώ στο Βόλο ότι κάνω εγώ από μόνος μου το χτύπημα είναι επιφανειακό Όχι βαθύ
 

Συνημμένα

  • 20190603_192940.webp
    20190603_192940.webp
    29,2 KB · Προβολές: 50
Πόσο άσχημα χτύπησε; Ανέβασε φωτογραφία αν νομίζεις ότι δεν θα τον τρομάξεις περισσοτερο.

Γιώργο, δεν είναι της παρούσης, αλλά επειδή και ο άλλος παπαγάλος άλλαξε ξαφνικά σπίτι επειδή σου έπεσε το κλουβί, εντελώς φιλικά θα σου δώσω μια συμβουλή. Σταμάτα να ασχολείσαι όλη την ημέρα με τον παπαγάλο. Να κάνεις μαζί του μόνο τα βασικά, καθαριότητά, ενασχόληση με πρόγραμμα για μερικές ώρες και αλλαγή τροφής. Και όταν ασχολείσαι μαζί του να είσαι πολύ προσεκτικός. Ένας παπαγάλος δεν πέφτει μόνος του. Διόρθωσε αμέσως το σύρμα στο οποίο χτύπησε και το οποίο δενθα επρεπε να υπάρχει εκει. Εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό.
 
Την ανέβασες; Δεν εμφανίζεται σε εμένα καμιά φωτογραφία
η πρώτη είναι δεν μπορώ να ανεβάσω άλλη γιατί πήγε στην άλλη μεριά του κλουβιού και άρχισε να κοιμάται φαντάσου είναι μια μικρή γρατζουνιά θα χρειαστεί να του βάλω κάτι η να τον αφήσω έτσι
 
νομιζω ειναι επιφανιακο τραυμα, και πιστευω οτι θα ξαναβγαλη πουπουλα. η ζωη στα ειπε τοσο σωστα περει ταλεπωριας νεοεισερχομενου πουλιου ''οταν δεν υπαρχει μετρο'', παλι πτωση που ποσο τραγικη συμτωση. εσυ ξερεις
 
Γνώμη μου είναι, εκείνο το σημείο να καθαριστεί και να βάλεις λίγες ημέρες κρέμα μπεταντιν για να μην μολυνθεί.
Είσαι σίγουρος ότι δεν είναι βαθύ το τραύμα;
Ναι τώρα είναι βράδυ και κύματε αύριο θα του βάλω λίγο και όχι δεν είναι βαθύ το τραύμα μια γρατζουνιά είναι που έτρεξε λίγο αίμα απλά αναρωτιέμαι θα μείνει καράφλα εκεί πέρα η θα ξαναβγούν πούπουλα
 
Ναι τώρα είναι βράδυ και κύματε αύριο θα του βάλω λίγο και όχι δεν είναι βαθύ το τραύμα μια γρατζουνιά είναι που έτρεξε λίγο αίμα απλά αναρωτιέμαι θα μείνει καράφλα εκεί πέρα η θα ξαναβγούν πούπουλα


Η γνώμη μου είναι πως θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει περισσότερο το πώς έγινε και χτύπησε και να το ασφαλίσεις για μελλοντικά «ατυχήματα» παρα τα πούπουλα. Αυτό είναι το τελευταίο που θα έπρεπε να σε απασχολεί.
 
Όχι το ασφάλεισα το κλουβί μην ανησυχείς
Βρε Γιώργο, όλο. Μην ανησυχείς στον ''έναν'' και μην ανησυχείς στον ''άλλον'' απαντάς, αλλά οι καταστάσεις που επακολουθούν δεν λένε να σταματήσουν...

Η γνώμη μου είναι να μην ασχοληθείς καθόλου με το πουλί αύριο, αλλά από απόσταση μόνο να το παρακολουθείς.
α) από τη στιγμή που δεν έβαλες αμέσως κάτι πάνω στη πληγή, μην ασχολείσαι αλλά έχε το νου σου, ξύνεται; Ματώνει;
β) αφού χτύπησε στο κεφάλι, είναι πιθανό να έχει πάθει διάσειση... Παρακολούθησε λοιπόν εάν έχει σταθερότητα όταν κάθεται ή περπατά πχ ο τρόπος του είναι ο συνηθισμένος ή όχι; έχει δηλαδή αστάθεια; Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να τον πάτε σε γιατρό... Καθώς επίσης αν κάνει εμετό ή αν αύριο δεν τρώει
Τι να πω!
Περαστικά του... Και μη χειρότερα!
 
Υποψιν οι ιδιοκατασκευες, στα κοψιματα, λογω οτι δεν ειναι εργοστασιακες ενεχουν τον κινδυνο της σκουριας, εφοσον το συρμα ειναι γαλβανισμένο, αν ειναι inox ανοξειδωτο ατσάλι, τότε είσαι Οκ!
 
Για αρχή κάνε αυτό που σου είπε η Σίσσυ. Να μην ασχοληθείς αύριο μαζί του ώστε να μπορέσεις να παρατηρήσεις αν έχει περίεργη συμπεριφορά. Αν βάλεις το χέρι σου ή βγει εκτός κλουβιου δεν θα καταλάβεις. Κι αν όντως υπάρχει κάποιο πρόβλημα μπορεί να τραυματιστεί περισσότερο αν βγει εκτός κλουβιου.
 
Back
Top