Γενικά Ο Μανωλης μου (καρδερίνα)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Καλησπερα!
απο'δω ο Μανωλης μου!
Ειναι 7 χρονων και πολυ ημερος!
Δεν ειναι εκτροφειου, αλλα τον εχω κανει πιο ημερο απο εκτροφειου!
Εδω σας εχω ενα βιντεακι με το παιχνιδι που κανουμε καθημερινα!
Φτου φτου μην τον ματιασουμε!

[x]
 
Βασίλη... χαίρομαι που αγαπάς το πανέμορφο αυτό πουλί, πρέπει όμως να ξέρεις πως προσπαθούμε να έχουμε εκτροφής πουλά όχι απαραίτητα για να είναι ήρεμα αλλά για να μη συνεχίζονται οι "εξαφανίσεις" των κοπαδιών των ιθαγενών πτηνών από τους διάφορους "κατσαπλιάδες". Για κάθε πιασμένο πτηνό που είναι ζωντανό μετά τους 3 πρώτους μήνες της αιχμαλωσίας του υπάρχουν δεκάδες νεκρά. Είναι κρίμα να στερούμε τη φύση σε πτηνό που γεννήθηκε μέσα σ΄αυτή.
Να το αποκόπτουμε από το θαυμάσιο περιβάλλον του που θα κελαηδούσε για πολλούς και να το κρατούμε στο κλουβί να κελαηδά μόνο για μας..
Παρ' όλο που διαφωνώ ... σου αναγνωρίζω τη μεγάλη αγάπη και εμπιστοσύνη που δείχνει ο ένας στον άλλο.
Δες αυτό το video και θα δεις και θα συμπεράνεις πολλά πράγματα.. Φυσικά δεν σε παροτρύνω να αφήσεις το φίλο σου... Δυστυχώς πλέον η δικιά σου η καρδερίνα δεν θα μπορέσει να ζήσει στην άγρια φύση

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Σ'ευχαριστω πολυ και θα συμφωνησω μαζι σου σε αυτα που ειπες για την αιχμαλωσια των πτηνων.
Δεν το επιασα εγω, το αγορασα απο πετ σοπ.
Ειναι πολυ ιδιοτροπος παντως και πολυ πονηρος, παρα πολυ πονηρος.
Μπορει να ειμαι στον απεναντι δρομο και να περπαταω και μολις με δει μου σφυριζει και το κανω και με το αμαξι, αλλα καια φορα αντι να βγω εγω απο το αμαξι βγαινει ο πατεραςμου και κανει μετα ξου ξου ξου ξου! 😛
Και το κακο ειναι οτι δεν θελει αλλα πουλια, και τωρα εδω και 2 μηνες μου εδωσαν ενα καρδερινοκαναρο και απο οταν το εφερα το εκραζε με αποτελεσμα να μην κελαιδαει το καρδερινοκαναρο ( ο Ηλιας ) και τωρα σταματησε να κελαιδαει ο Μανωλης λογο πτερορροιας και ξεκινησε ο μικρος Ηλιας και εχει παρει τις φωνες του Μανωλη και με ξεγελαει συνεχεια στο ποιος κελαιδαει!
 
Αστα να πανε!
Αλλα με στανεχωρει αυτο για τον Μανωλη!
Εχουμε περασει πολλα!
Αρρωστιες.. Τον ταιζα με συριγγα γιατι δεν ειχε δυναμη να μετακινηθει, τον καθαριζα σαν να ητανε μωρακι!
Μου το ειχε ρειξει μια καρακαξα απο 3 μετρα υψος και λυποθημησε και νομιζα οτι ψωφησε αλλα του ερειξα λιγο δροσερο νερο και ηρθε στα καλα του και παρολα αυτα με την τρομαρα που πηρε δεν σταματησε να κελαιδαει!
 
Τι σημασια εχει αν δεν το πιασες εσυ το πουλι αλλα πληρωσες να το κανουν.
Το ιδιο πραγμα ειναι.. Το πουλι πλεον οτι και να γινει δεν επιστρεφει πισω δυστυχως ειναι ομως καλυτερο να ζουσε ελευθερο 1 χρονο δυο χρονια παρα 7 και σκλαβωμένο.
Ειναι χαζο να υπαρχει κοσμος που εχει αγρια πουλια, μονοι αυτοι που ασχολουνται με τις φωνες το κανουν...
Υπαρχουν πολλα πουλια εκτροφης! Πανε και αγοραζουν φλωρια αγρια μεχρι και 30 ευρω και υπαρχουν εκτροφης με 50 . Το ιδιο γινεται και με τις καρδερινες. Δεν μπορω να καταλάβω τι προβλημα εχουμε σαν λαος..
 
Οποιος θελει ψαχνει και οποιος ψαχνει φιλε μου βρισκει.
 
Τι σημασια εχει αν δεν το πιασες εσυ το πουλι αλλα πληρωσες να το κανουν.
Το ιδιο πραγμα ειναι.. Το πουλι πλεον οτι και να γινει δεν επιστρεφει πισω δυστυχως ειναι ομως καλυτερο να ζουσε ελευθερο 1 χρονο δυο χρονια παρα 7 και σκλαβωμένο.
Ειναι χαζο να υπαρχει κοσμος που εχει αγρια πουλια, μονοι αυτοι που ασχολουνται με τις φωνες το κανουν...
Υπαρχουν πολλα πουλια εκτροφης! Πανε και αγοραζουν φλωρια αγρια μεχρι και 30 ευρω και υπαρχουν εκτροφης με 50 . Το ιδιο γινεται και με τις καρδερινες. Δεν μπορω να καταλάβω τι προβλημα εχου

νομιζω φιλε δεν ξερεις τι παιζει εξω με τα εκτροφης...
η θηλυκη καρδερινα κανει μονο 50 ευρω και 70 με 80ευρω και ακομα παραπανω το αρσενικο και η τιμη ειναι αναλογα με το τι λεει το πουλι
το ζευγαρι παει 150.
 
Εσύ Βασίλη με ποιο ποσό θα ήσουν ευχαριστημένος για να το δώσεις; Τα λεφτά δεν είναι πάντα το πρόβλημα.. Οι απατεώνες είναι ενα ακόμη πρόβλημα. Τα λεφτά κάποια στιγμή τα βρίσκεις, τα δίνεις. Εξάλλου πριν από αρκετά χρόνια πόσο έκανε ενα καλό ζευγάρι καναρίνια; Ήθελες ενα εξωφρενικό ποσό για να το αποκτήσεις νομίζω. Το ίδιο θα συμβεί και με τις καρδερίνες πιστεύω.
Το θέμα είναι να βρεις εναν σοβαρό άνθρωπο, να δεις την εκτροφή του και μετά να αποφασίσεις αν θα ξοδέψεις το όποιο ποσό.
 
Εσύ Βασίλη με ποιο ποσό θα ήσουν ευχαριστημένος για να το δώσεις; Τα λεφτά δεν είναι πάντα το πρόβλημα.. Οι απατεώνες είναι ενα ακόμη πρόβλημα. Τα λεφτά κάποια στιγμή τα βρίσκεις, τα δίνεις. Εξάλλου πριν από αρκετά χρόνια πόσο έκανε ενα καλό ζευγάρι καναρίνια; Ήθελες ενα εξωφρενικό ποσό για να το αποκτήσεις νομίζω. Το ίδιο θα συμβεί και με τις καρδερίνες πιστεύω.
Το θέμα είναι να βρεις εναν σοβαρό άνθρωπο, να δεις την εκτροφή του και μετά να αποφασίσεις αν θα ξοδέψεις το όποιο ποσό.
Συμφωνω με αυτο που λες αλλα στις μερες μας ποιος θα δωσει ενα τετοιο ποσο για να παρει ενα ζευγαρι καρδερινες;
Ενα 100αρικο πιστευω ειναι μια χαρα.. Κατα την γνωμη μου παντα και φιλικα
Αλλα δεν υπαρχουν με τοσα λεφτα, δεν τις δινουν και τοσο γιατι δεν ειναι και ευκολο να τις ζευγαρωσουν. Εχω βγαλει και ξερω και πιστευω ημουν πολυ τυχερος που το εκανα
 
Σε βρίσκω απόλυτα λογικό. Αντε μέχρι τα 120.Αν και σαν παλιός καρδερινάς που είσαι μάλλον ξέρεις το δόγμα ότι η καλή καρδερίνα δεν έχει τιμή...
 
Αυτη ειναι η αληθεια!
Μια καλη καρδερινα 2 χρονων που να ειναι απιαστη φτανει τα 200 ευρω και βαλε, θα μου πεις πας αλλου.
Αλλα και αυτοι που βγαζουν καρδερινες απο αγριες ξεκινησαν και εκανα εκτροφειο και αν οχι ολοι οι περισσοτεροι.
 
Back
Top