Γενικά Ο Μιλι

Creencia7

PB New Member
Εγγραφή
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
72
Πόλη
Λαμία
Καλησπέρα παίδες και χρόνια πολλά. Γυρισαμε χθες μεσημέρι σπίτι και έξω στη βεράντα άκουγα ένα περίεργο κελάηδημα κι ο δικός μου απαντουσε.Βγαινω και τι να δω. Ειχε μπει στο κλουβακι που είχα παρατημένο έξω ο μικρός σπόρος που σας παρουσιάζω και τσιμπούσε κάτι σπόρια που είχαν μείνει στο κλουβί από τα προηγούμενα πουλιά μου... Το παράξενο είναι ότι όταν με είδε δε φοβήθηκε να φύγει αλλά καθόταν εκεί. Να μην τα πολυλογω τον κράτησα και σήμερα όπως βλέπετε του πήρα σπίτι ανάλογο του δικού μου.. Δεν έχει δαχτυλίδι και στη γειτονιά που ρώτησα δεν είναι κανενός.Φαινεται περσινό πουλακι από τα πολύ λεπτά πόδια του. Τον παω γιατί είναι ήρεμος κι ας κάνει μόνο δύο γυρίσματα στο τραγούδι του(το knorr και το cabana)δεν ξέρω αν με τον καιρό το εμπλουτισει.. Έκανα καλά που τον κράτησα;
 

Συνημμένα

  • rsz_img_20190430_185905.webp
    rsz_img_20190430_185905.webp
    207,5 KB · Προβολές: 42
  • rsz_img_20190430_185911.webp
    rsz_img_20190430_185911.webp
    147 KB · Προβολές: 44
  • rsz_img_20190430_185848.webp
    rsz_img_20190430_185848.webp
    241,2 KB · Προβολές: 41
  • rsz_img_20190430_185856.webp
    rsz_img_20190430_185856.webp
    211,9 KB · Προβολές: 39
Καλώς τον δέχτηκες τον Μίλι! Να σας ζήσει! Αναμφίβολα έκανες καλά που τον μάζεψες! Ειναι ένα όμορφο κοινό καναρινακι!
Θα έπρεπε όμως να κρατήσεις καραντίνα 40 ημερών σε διαφορετικά δωμάτια γιατί δεν ξέρεις αν είναι υγιείς η έχει κάποια ασθένεια. Επίσης οι πατήθρες και στα 2 κλουβιά θέλουν αντικατάσταση με ξύλινες. Να τον χαίρεσαι και πάλι! 😀✌️
 
Καλα εκανες ποιυ το κρατησες και να το χαιρεσαι αλλα θα εκανες ακομα καλυτερα αν κραταγες καραντινα στο νεο πουλακι γιατι δεν ξερεις απο που ερχεται!
Δεν έχω χώρο σε άλλο δωμάτιο δυστυχώς
[automerge]1556642520[/automerge]
Καλώς τον δέχτηκες τον Μίλι! Να σας ζήσει! Αναμφίβολα έκανες καλά που τον μάζεψες! Ειναι ένα όμορφο κοινό καναρινακι!
Θα έπρεπε όμως να κρατήσεις καραντίνα 40 ημερών σε διαφορετικά δωμάτια γιατί δεν ξέρεις αν είναι υγιείς η έχει κάποια ασθένεια. Επίσης οι πατήθρες και στα 2 κλουβιά θέλουν αντικατάσταση με ξύλινες. Να τον χαίρεσαι και πάλι! 😀
Δεν έχω χώρο αλλού για καραντίνα.. Πάντως εμένα μου φαίνεται υγιέστατος και με ένα ψάξιμο που τον έκανα δε βρήκα κανένα ψεγάδι που να είναι ορατό τουλάχιστον
 
Την καλησπέρα μου! Καλώς τον υποδέχτηκες τον όμορφο Μίλι! Ήρθε και σε βρήκε εκείνος! Είναι από τις ωραίες αποκτήσεις πτηνών! Και ασφαλώς έπραξες ορθά που τον περισυνέλεξες! Στο σπίτι σου θα έχει φροντίδα και ασφάλεια! Και από την στιγμή που δεν άνηκε σε κάποιον γείτονα σου, μπορείς χωρίς αναστολή να τον κρατήσεις! Να σου ζήσει πολλά χρόνια και να τον χαίρεσαι με μελωδικά κελαηδίσματα και με την ηρεμία του! Και πολλά μπράβο για τα ευρύχωρα και καθαρά κλουβιά τους! 😉😎:)👍
 
Καλως τον δεχτηκες.. Πριν 2 χρονια περιπου βρηκα και εγω ενα θυληκο αδεσποτο και το μαζεψα...ρωτησα στην γειτονια και δεν ηταν κανενος... Το ειχα βρει πολυ αδυνατο και καθοταν αρκετες μερες χωρις να κανει τιποτα... Με τον καιρο δυναμωσε και τωρα ειναι μια χαρα...
 
. Έκανα καλά που τον κράτησα;

Εκείνος σε διάλεξε! 'οτι καλύτερο δηλαδή ! Και εφόσον δεν είναι κανενός εκεί γύρω... απλά να τον χαίρεσαι δώρο Θεόυ είναι!
 
Προσπαθώ για το καλύτερο

Και το έκανες με τον καλύτερο τρόπο! Μπραβο σου!
Σε διάλεξε και το υποδέχτηκε με τον καλύτερο τρόπο! Τυχερό και. Έξυπνο 🙂 👍 !
 
Back
Top