Ασθένειες Ο Μπάμπης κάτι έχει πάνω από την κοιλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kyra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kyra

PB New Member
Εγγραφή
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
21
Καλημέρα και καλή σαρακοστή σε όλους.
Έχω μια ερώτηση για το καναρίνι μου τον Μπάμπη.εχει κάτι στην κοιλιά του σαν σπυρί,να με ανησυχεί;;επειδή ήταν πολύ άρρωστος και είχε καρινα με μπέρδεψε λίγο .τι μπορεί να είναι;;;
Είναι ακόμη πολύ αδύνατος αλλά έχει όρεξη και τον ταιζω κάθε μέρα και άλλα λαχανικά μαζί με σπόρους και αυγοτροφη.

Ο Μπάμπης ήταν σε πολύ καλή κατάσταση ,είχε ακαρεα στα πόδια και τραχείας και υποψιάζομαι τώρα ότι μπορεί να έχει και φτερών γιατί τα τραβάει και τα βγαζει και έχει και ξηροδερμια πολύ,θα πάμε την τεταρτη πάλι να μας δει ο γιατρός να τον ρωτησουμε.κανει θεραπεία εδώ και ένα μήνα και έχουμε πάει τρεις φορές στο γιατρό ,είναι πολύ πολύ καλύτερα ,ενεργητικός άρχισε να τραγουδάει και να παίρνει λίγο βάρος ,του βάλω βιταμίνες ,λαχανικά,φρούτα ,διάφορους σπόρους και αυγοτροφη.
 
εχει κάτι στην κοιλιά του σαν σπυρί,να με ανησυχεί;;
Μπορείτε να ανεβάσετε μια φωτογραφία;

ακαρεα στα πόδια και τραχείας
Πριν πόσο καιρό είχε ακάρεα της τραχείας;

Μπάμπης ήταν σε πολύ καλή κατάσταση
Να υποθέσουμε ότι ήταν σε καλή κατάσταση πρίν τα ακάρεα της τραχείας; Πότε ήταν απολύτως καλά και πότε ξεκίνησαν τα προβλήματα με τα ακάρεα;

υποψιάζομαι τώρα ότι μπορεί να έχει και φτερών
Γιατί να έχει και στα φτερά αν έγινε σωστή θεραπεία από έξωπαράσιτα; Τι διάγνωση και τι αγωγή χορήγησε ο γιατρός και γιατί έχει....

πάει τρεις φορές στο γιατρό
Για να δει την πορεία του πτηνού μετά την θεραπεία;
Βγάλτε αν είναι δυνατόν φωτογραφίες τόσο από το σημείο που έχει το "σπυρί" αφού παραμερισετε τα φτερά με μια βρεγμένη μπατονετα όσο και από το κλουβί που έχετε το πτηνό.
Επίσης να βάζετε καθημερινά αν είναι δυνατόν μπανιερο με μηλόξυδο για τον καθαρισμό του πετρώματος. Προληπτικά για τα έξωπαράσιτα μπορείτε να βάζετε ειδικά σπρέι ή σκόνες που είναι αβλαβείς για τα πτηνά και με αυτά μπορούν να ψεκαστουν το κλουβί και τα αξεσουάρ. Συχνές αλλαγές στις πατηθρες και στα υποστρώματα.
 
IMG_20240318_113326-min.webp
[automerge]1710765440[/automerge]
Ναι πριν ήταν πολύ καλά κελαιδουσε και ήταν πολύ ενεργητικος
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Για κύστη μοιάζει. Τις τρεις φορές που το πήγες γιατρό δεν το είχε; Η αρχική διάγνωση του γιατρού ποια ήταν και τι θεραπεία έδωσε; Κατά την άποψή μου θα πρέπει άμεσα να πας σε γιατρό να το δεί. Αν δεν έχεις βάλει σήτα αντικουνουπική βάλε άμεσα. Ανέβασε και καμιά φωτογραφία του κλουβιού που το έχεις. Στο φόρουμ θα βρεις πληροφορίες για τους γιατρούς που έχουν γνώσεις πάνω στα πτηνά ώστε να επιλέξεις κάποιον να επισκεφτείς και πολλές άλλες πληροφορίες όπως για τον χώρο τοποθέτησης του κλουβιού, τι πρέπει να αποφεύγεις κατά την επιλογή θέσης, καθαριότητα, σωστή τοποθέτηση στις πατηθρες, διατροφή και πολλά άλλα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δεν το είχε , διάλεξα έναν γιατρό από την λίστα.σιτες έχω αλλά μια είναι λίγο χαλασμένη και κοιτάμε να την φτιάξουμε γτβυο σπίτι δεν είναι δικό μας και ο σπιτονοικοκύρης βγάζει θέματα. Ο γιατρός είπε για ακάρεα ποδιών κ τραχείας ,του καθαρίζω απολυμαινω εδώ κ ένα μήνα κ κάτι κάθε μέρα κλουβί ,πατηθρες σκεύη και του αλλάζω κάθε μέρα την τροφή,επιθολ μου είπε ο γιατρός να του βάζω μέχρι να φτιάξουν τα πόδια του ,μόνο καλό του κάνει ...σκέφτηκα μήπως το εβγαλε επειδή σηκώνει το πόδι του κ ακουμπάει την κοιλιά σου με την κρέμα....τώρα δεν ξέρω θα δούμε τι θα πει ο γιατρός αυριο
 
@kyra Αν μπορείς ενημέρωσε σχετικά με την γνωμάτευση του γιατρού ώστε να μάθουμε και εμείς τι είναι. Εύχομαι πάντως να μην είναι κάτι σοβαρό και να θεραπεύεται.
 
@kyra , σε ποιον γιατρό το πήγες; επιτρέπεται να αναφέρεις το όνομά του.
Πες μας όταν τον ξαναπάς τι σου είπε για το ογκίδιο.
Εύχομαι όλα καλά να πάνε
 
Συγνώμη για την καθυστερημένη ενημέρωση.Η γιατρός μου είπε ότι μάλλον είναι κάποιος θύλακας και μου έδωσε και αντιβίωση και έξτρα αντιστρεσ ,επίσης να του βάζω μπακτρομπαν και να πάμε σε μια βδομάδα να τον δούμε.της είπα για εξετάσεις και μου είπε να κάνουμε και αυτή την θεραπεία και αν δεν έχουμε αποτέλεσμα θα κάνουμε.της είπα μήπως έχει και ακάρεα φτερών και μου είπε ότι οι εκείνη το σκέφτηκα αλλά εξετάσε στο μικροσκόπιο ένα φτερό του και δεν είδε τίποτα.τωρα τι να σας πω...βέβαια εγώ βλέπω το σπυρί και μεγάλωσε λίγο και επειδή τον εξέτασα λίγο παραπάνω είναι σαν να έχει κάτι σκληρό από μέσα σαν να θέλει να βγει λλ,νομίζω ότι σαν να βγαίνει φτερό,τώρα θα δούμε στην πορεία ...@ianos
 
@Tony Forpus ναι το ξέρω,ήταν σε πολύ καλή κατάσταση όταν τον πήραμε στα χέρια μας αλλά λίγο λίγο έχει καλυτερεύσει,έχει δρόμο όμως μπροστά του...η γιατρός του δεν πίστευε ότι μπορεί να σωθεί κ μας έλεγε ότι θα ήταν άθλος...αλλά συνέρχεται με πολύ φροντίδα καιημερινη
 
Δεν θυμάμαι να σου πω όνομα όμως είναι συσκευασμενη
 
@kyra

Όταν μπορεσεις στο μέλλον μας λες ποια είναι.
Ειδικά στις αυγοτροφες πέρα από το συσκευασμένη ή χύμα υπάρχουν και κάποια άλλα κριτήρια επιλογης
 
Back
Top