Γενικά Ο Μπίμπι και η Μπέμπα

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Να σας παρουσιάσω λοιπόν το Μπίμπι, τον οποίο είχα αγοράσει λίγο πριν την καραντίνα. Για να σας θυμίσω, η Μπέμπα είχε έρθει σπίτι και την πιάσαμε, οπότε της πήρα ταίρι. Πλέον τα έχω στο ίδιο κλουβί,έχουν διαφορά στο χαρακτήρα, η Μπέμπα είναι πιο ήμερη από το Μπίμπι.
Το θέμα είναι πως δύο φορές μου έχει κάνει από ένα αυγό,τι να κάνω; Να βάλω φωλια; Και εάν ναι, ποια και με τι υλικό μέσα;
Ευχαριστώ πολύ!
IMG_20200310_184134_copy_1500x2000.webp
 
Να τα χαιρεσαι!

Το θεμα με την αναπαραγωγη ειναι αν εχεις υπ'οψιν τι θα κανεις με τους νεοσσους που θα προκυψουν, πως θα τους διαχειριστείς δηλαδη.
Είναι εύκολα; Κάνουν γενικά πολλούς νεοσσούς;
Σίγουρα θα κρατήσω αλλά σκοπός μου είναι να χαρίσω
 
Ειναι ευκολα γενικοτερα και πολυ καρπερα!

Θες μια φωλια κλειστου τυπου για ζεμπρακια και θα χρειαστεις κλουβακι και τα σχετικα για τους νεοσσους οταν αυτοι ερθουν.
 
Ειναι ευκολα γενικοτερα και πολυ καρπερα!

Θες μια φωλια κλειστου τυπου για ζεμπρακια και θα χρειαστεις κλουβακι και τα σχετικα για τους νεοσσους οταν αυτοι ερθουν.
Έχω μια ωραία ζευγαρωστρα να τα βάλω!
 
Σε ευχαριστώ πολύ! Όταν ανοίξουν τα μαγαζιά θα πάω να αγοράσω. Ερώτηση, πρέπει να τα έχω σταθερά κάπου εάν κάνουν φωλιά; Γιατί τώρα τα βάζω μέσα το βράδυ και την ημέρα εξω
 
Πρώτα από όλα χρειάζεσαι μία καλή αυγοτροφή για εξωτικά πτηνά. Αυγό βραστό και σουπιοκόκκαλο είναι αναγκαία. Η φωλιά πρέπει να είναι κλειστού τύπου όπως αυτή που σου έδειξε ο Αντώνης. Το νήμα καναρινιών δεν είναι καλό υλικό για τα ζεμπρακια. Θα πρέπει να ψάξεις να βρεις ίνες κοκοφοίνικα. Είναι εύκολα πουλιά γενικά. Αν και με το να κάνεις μια αναπαραγωγή μην είσαι και σίγουρη ότι θα σταματήσει να κάνει αυγά.
 
Πρώτα από όλα χρειάζεσαι μία καλή αυγοτροφή για εξωτικά πτηνά. Αυγό βραστό και σουπιοκόκκαλο είναι αναγκαία. Η φωλιά πρέπει να είναι κλειστού τύπου όπως αυτή που σου έδειξε ο Αντώνης. Το νήμα καναρινιών δεν είναι καλό υλικό για τα ζεμπρακια. Θα πρέπει να ψάξεις να βρεις ίνες κοκοφοίνικα. Είναι εύκολα πουλιά γενικά. Αν και με το να κάνεις μια αναπαραγωγή μην είσαι και σίγουρη ότι θα σταματήσει να κάνει αυγά.
Σουπιοκοκκαλο τους έχω, αυγό θα βράζω. Άρα νήματα κοκοφοίνικα να βρω και τη φωλιά.
Δηλαδή εάν αφαιρέσω τη φωλιά δε θα σταματήσουν;
 
Είναι όλα θέμα χαρακτήρα. Να φανταστείς παλιό θηλυκό που είχα δεν χαμπάριαζαι τίποτε και έκανε συχνά αυγά. Αλλά αν τα διατηρήσεις μετά σαν σμήνος νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα.
 
Είναι όλα θέμα χαρακτήρα. Να φανταστείς παλιό θηλυκό που είχα δεν χαμπάριαζαι τίποτε και έκανε συχνά αυγά. Αλλά αν τα διατηρήσεις μετά σαν σμήνος νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα.
Ωραία ιδέα και αυτή!
 
Back
Top