Γενικά Ο Μπουμπούνας, το φλωροκάναρό μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης annapas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

annapas

PB New Member
Εγγραφή
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
92
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα αυτος ειναι ο Μπουμπουνας μας, μας ηρθε πριν τεσσερα χρονια στο μπαλκονι και απο τοτε τον εχουμε. Ενας γειτονας μου που ασχοληται με καναρινια μου ειπε πωςειναι φλωροκαναρο και ειναι πολυ καλουλης. Το κοκατιλινο μου σημερα μαλλον δεν εχει κεφια, πηγα να το προσεγκησω οπως χθες αλλα προσπαθουσε να με δαγκωσει. Καθεται στο κλακι του με το ενα ποδι και δεν ειναι πολυ κεφατο. Γιατι; Τα κανουν αυτα τα σκαμπανεβασματα;

rsz_img_20141027_090907.webp
 
Πολύ όμορφο πουλάκι, να σου ζήσει!
Αν μπορείς άλλαξε τις πατήθρες με ξύλινες στρογγυλές ή έστω πλαστικές στρογγυλές. Δεν ξέρω αν χρειάζεται γι' αυτό το πουλί σ' αυτό το κλουβί 4 πατήθρες, νομίζω είναι πολλές αλλά περίμενε και άλλους που ξέρουν από καναρίνια.
Επίσης βλέπω το έχεις έξω, προστασία από το κρύο, τα ρεύματα, βροχή, ήλιος και κυρίως αρπακτικά, τι μέτρα παίρνεις;
 
Να το χαίρεσαι.
Το κοκατιλινο μου σημερα μαλλον δεν εχει κεφια, πηγα να το προσεγκησω οπως χθες αλλα προσπαθουσε να με δαγκωσει. Καθεται στο κλακι του με το ενα ποδι και δεν ειναι πολυ κεφατο. Γιατι; Τα κανουν αυτα τα σκαμπανεβασματα;
Η ερώτησή σου απαντήθηκε από τη Μαρία εδώ Αποριες για το κοκατιλ που μόλις απέκτησα | Σελίδα 4 | PetBirds
 
Το απογευμα τον βαζω μεσα, μενω στον τεταρτο οποτε δεν εχει φοβο απο αλλα ζωα και η τεντα ειναι κατεβασμενη. Τον χειμωνα ειναι μεσα σημερα το πρωι τον εβγαλα εξω γιατι εχει ηλιο. Ευχαριστω Σταυρο!
 
Πολύ όμορφο πουλάκι, να σου ζήσει!
Αν μπορείς άλλαξε τις πατήθρες με ξύλινες στρογγυλές ή έστω πλαστικές στρογγυλές. Δεν ξέρω αν χρειάζεται γι' αυτό το πουλί σ' αυτό το κλουβί 4 πατήθρες, νομίζω είναι πολλές αλλά περίμενε και άλλους που ξέρουν από καναρίνια.
Επίσης βλέπω το έχεις έξω, προστασία από το κρύο, τα ρεύματα, βροχή, ήλιος και κυρίως αρπακτικά, τι μέτρα παίρνεις;

Ναι είναι πολλές οι πατήθρες για αυτό το μικρό κλουβί.
Δύο πατήθρες σε μέγιστη απόσταση μεταξύ τους (χωρίς να ακουμπαέι η ουρά του στα κάγκελα) είναι αρκετές.
 
Τις εχω ετσι απο τοτε που τον εχω και πηδαει σε ολες. Μηπως αν τις βγαλω ταραχτει;Επισης εχει δυο δαχτυλιδια ενα στο καθε ποδι. Γιατι;
 
Δεν θα ταραχτεί καθόλου. Καλύτερα να πετάει απο την μία πατήθρα στην άλλη παρά απλά να πηδάει.
Τα πουλιά πρέπει να χρησιμοποιούν όσο το δυνατόν περισσότερο τα φτερά τους!
Τα δύο δαχτυλίδια τα βάζουμε για να ξεχωρίζουμε κάποιο πουλί απο τα υπόλοιπα με ίδιο δαχτυλίδι.
Τα δαχτυλίδια είναι κλειστού ή ανοιχτού τύπου.
 
Εχει ενα πρασινο στο ενα ποδι και ενα στο χρωμα του χαλκου στο αλλο ειναι κλειστα και λιγο φαρδια.Αν εννοεις αυτο.
 
Kλειστού τύπου είναι τα μεταλλικά που περνιούνται στο πόδι (η στα πόδια αν έχει δύο δαχτυλίδια) τις πρώτες μέρες της ζωής του νεοσσού και ΔΕΝ αφαιρούνται (παρά μόνο με ειδικό κόφτη-ψαλίδι).
Τα ανοικτού τύπου μπαίνουν όποτε θέλουμε και είναι αφαιρούμενα ανά πάσα στιγμή.
upload_2014-10-27_10-31-10.webp

upload_2014-10-27_10-31-44.webp
 
Ειναι μεταλλικα αρα κλειστου τυπου. Γιατι; Τι ρολο παιζουν; Μονο για το ποτε γεννηθηκε;
 
Τα ανοιχτού τύπου είναι είτε μεταλλικά είτε πλαστικά. Κλειστού τύπου βάζουμε μόνο ένα, ανοιχτού τύπου όσα θέλουμε.
Καλύτερα κατά την γνώμη μου να απομακρύνεις τα περιττά δαχτυλίδια (ανοιχτού τύπου)
 
To ανοικτού τύπου (για να το πω αλλιώς), είτε μεταλλικό είτε όχι, το ανοίγεις και βγαίνει. Το άλλο δε βγαίνει παρά μόνο με ειδικό ''εργαλείο''.
 
Ειναι μεταλλικα αρα κλειστου τυπου. Γιατι; Τι ρολο παιζουν; Μονο για το ποτε γεννηθηκε;
Τα κλειστού τύπου δηλώνουν την ημερομηνία γέννησης και συνήθως φέρουν στοιχεία του εκτροφέα.
 
Να τον χαίρεσαι τον Μπουμπούνα σου! Αν μπορείς ανέβασε πιο κοντινές φώτο γιατί εμένα μου φαίνεται για ένα όμορφο κοινό καναρινάκι!
 
ok αυριο θα το κανω να μου πειτε την γνωμη σας. Ειναι πιο μεγαλοσωμο απο καναρινι νομιζω. Ειναι σαν μικρο κοτοπουλακι. Α😀
 
Επίσης πέρα από τα κλαδάκια, αυτό που έχεις στην αυγοθήκη είναι "βιταμίνη" που πουλάνε στα πετ σοπ σε διαφανή σακουλάκια σε διάφορα χρώματα; Αν ναι τότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μην του το ξαναδώσεις και αντί αυτού να βράζεις αυγουλάκι και να του βάζεις.. 👍
 
Back
Top