Γενικά Ο Νίκος ένα αρσενικό Pionus και ένα Cockatoo

Parrotsmile

PB Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.055
Πόλη
Καλαμάτα
Η ιστορία άρχισε τρεις μήνες πριν. Ένα Σάββατο πρωί πήγα στο pet shop να αγοράσω κάτι πραγματάκια για το Πάρη. Στο διάδρομο με τα πτηνά είδα ένα παπαγάλο χωρίς παιχνίδια και για τροφή μόνο ηλιόσπορους. Σκέφτηκα το καημένο το πουλάκι να μην έχει τίποτα και αμέσως φώναξα τον ιδιοκτήτη και του είπα βάλε κάνα παιχνιδάκι και φρέσκια τροφή στο πουλάκι κρίμα είναι. Μου είπε ότι φιλοξενείται διότι ο ιδιοκτήτης του είναι στην Αθήνα για δουλειές και θα τον πάρει μόλις επιστρέψει. Πέρασε ο καιρός και τελικά ο ιδιοκτήτης του δεν έχει χρόνο να τον πάρει σπίτι του. Όλο αυτό το καιρό πήγαινα και του έδινα φρουτάκια και κανα παιχνιδάκι του Πάρη. Σιγά σιγά ο Νίκος με συνήθησε και το περασμένο Σαββατοκύριακο ήρθε στο χέρι μου. Δέθηκα πολύ μαζί του με το καιρό αλλά φοβάμαι να τον πάρω μιας και ο θόρυβος νομίζω θα είναι αρκετός στην πολυκατοικία.Ακόμα η φύση της δουλειάς μου με υποχρεώνει να μετακινούμαι κατά διαστήματα και η οικογενειά μου λέει ότι δεν μπορούν δύο πουλιά και το καταλαβαίνω.
Ο Νίκος είναι τεσσάρων ετών και είναι white capped Pionus.
Διάβασα ότι είναι γενικά ήσυχα πουλιά αλλά με το Πάρη δεν ξέρω τι θα γίνει από το θέμα θορύβου.
Ο ιδιοκτήτης το μαγαζιού μου είπε αν θέλω μπορώ να τον πάρω για ένα Σαββατοκύριακο και να δω πως θα πάει.
Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αλλά μπορώ να σας τον παρουσιάσω. Είναι πολύ καλό και ευαίσθητο πουλάκι.
To cockatoo είναι στο μαγαζί προς πώληση και είναι πολύ κοινωνικοποιημένο πουλί πέντε μηνών απο εκτροφέα της Ρόδου.Αφού να φανταστήται ότι ο Πάρης δεν είναι τόσο φιλικός μαζί μου όσο το cockatoo.
 

Συνημμένα

  • Resize of Morning in a petshop 019.webp
    Resize of Morning in a petshop 019.webp
    33,1 KB · Προβολές: 220
  • Resize of Morning in a petshop 021.webp
    Resize of Morning in a petshop 021.webp
    28,2 KB · Προβολές: 175
  • Resize of Morning in a petshop 022.webp
    Resize of Morning in a petshop 022.webp
    29,6 KB · Προβολές: 172
  • Resize of Morning in a petshop 014.webp
    Resize of Morning in a petshop 014.webp
    28,5 KB · Προβολές: 186
  • Resize of Morning in a petshop 011.webp
    Resize of Morning in a petshop 011.webp
    22,3 KB · Προβολές: 184
Το καημενο... Ειναι και παρα πολυ ομορφο... Θα ναι και τυχερο αμα το παρεις... Θα περνατε καλα μαζι, αλλα δεν θα χεις προβληματα με τον παρη; 😕
 
Αν αποφασίσω να τον πάρω θα είναι σε ξεχωριστά κλουβιά και δεν είναι σίγουρο ότι να γίνουν φίλοι.
 
Πωπω! Πολυ ομορφα και τα δυο τα πουλια Κωνσταντινε!

Εαν αποφασισεις να τον παρεις τον pionus θα ειναι πολυ τυχερο πουλι! Ειναι και πανεμορφος! Ενημερωσε μας για τις εξελιξεις! Η μηπως τον εχεις ηδη στο σπιτι σου δοκιμαστικα για αυτο το Σαββατοκυριακο; :D
 
Όχι Ανέστη δεν τον πήρα. Πολύ στεναχωριέμαι για το Νίκο,θέλω να φύγει από εκεί. Ρώτησα φίλους μήπως του βρω ένα σπίτι που θα τον αγαπούν αλλά τίποτα.
 
Είναι και τα δυο πανέμορφα.. Ειδικά το Pionus.. Κάποια περίοδο σκεφτόμουν να πάρω. Τώρα ακόμη και σε χωριστά κλουβιά, όταν θα θες να τα βγάλεις έξω, θα είναι πρόβλημα πιστεύω εφόσον δεν γίνουν φίλοι.. Εγώ πάντως με τα δικά μου, δεν βλέπω και μεγάλο έρωτα μεταξύ τους..
 
Οσο πιο μακρια ειναι η καταγωγη των δυο ειδων τοσο πιθανοτερο ειναι να παρουσιαστουν και προβληματα στη συμβιωση τους. Εξαρταται και απο το χαρακτηρα τους (βλ. τα δικα μου ροζελα και κοκατιλ παρολο που Αυαστραλοι και οι δυο🙄). Εχω διαβασει πως και αυτο παιζει ρολο ομως σε πολλες περιπτωσεις οταν προκειται για δυο ειδη που η πιθανοτητα να συναντηθουνε στη φυση ειναι μηδενικη. Απο την αλλη τυχαινει να ταιριαζουνε ευκολοτερα ειδη που ζουνε στο ιδιο η κοντινο περιβαλλον.
 
Σοβαρά; Κοίτα να δεις και το είχα απορεία.. Τόσο που είχα ανήξει και post!
Θα έχει να κάνει όμως και με το μέγεθος έτσι; Κάπου εδώ μέσα αναφέρθηκε ότι ένας Timney δεν ήθελε με τίποτα τα Lovebirds..
 
Κωσταντίνε μακάρι να βρουν σύντομα ένα ζεστό σπιτικό με καλούς και ευαίσθητους ανθρώπους...όπως είσαι εσυ
 
ο πετσοπας δεν μπορει να του βαλει αλλη τροφη... Μονο ηλιοσπορους😱;κριμα το ζωο ☹... Ποσο τον δινουν τον Νικολη; Ειναι πραγματι πολυ ωραιος παπαγαλος...
 
πολυ ομορφο πουλι αλλα απο την αλλη διπλασιαζονται οι ευθυνες και οι υποχρεωσεις σου. Δεν ειναι ζευγαρι μπατζις. Πρεπει να μοιραστεις στα δυο. ασε που μπορει να ζηλεψει και ο παρης. σκεψου το καλα...
 
πολύ όμορφα και τα δύο... Κρίμα που τον Νίκο τον εγκατέλειψαν...
 
Μακάρι να βρεθεί ενα σπίτι για τον Νικόλα που να τον αγαπούν κ να το φροντίζουν. Αν δεν το πάρεις Κωνσταντίνε εσύ γράψε πόσο το δίνει το πετ μήπως ενδιαφέρεται κανείς απο εδώ.
 
Γραψε στο αντιστοιχο "χαριζονται-ανταλλασονται" οτι χαριζεται ο συγκεκριμενος παπαγαλος, ολο και καποιος θα ενδιαφερθει!φροντισε μονο ν α παει σε καλα χερια, δεν τον "παιρνει"να κακοπερασει παλι! Καταλαβαινω απολυτα οτι δεν μπορεις ν ατον κρατησεις μια και δε θελεις να διακινδυνεψεις και τη σχεση σου με τον Παρη, μια ομως που ηρθαν ετσι τα πραγματα, ηρθε υπ'ευθυνη σου! 😛
 
Πωπω παιδιά θα τον έπαιρνα χωρίς άλλο..Αλλά φοβάμαι πολύ πώς θα ε3ελιχθεί η σχέση με τον Ομάρ μετά..☹
 
Παιδιά θα πω στον ιδιοκτήτη του μαγαζιού να ρωτήσει αν τον δίνει ο ιδιοκτήτης του σε κάποιον άλλο και θα σας ενημερώσω. Το πρόβλημά μου δεν είναι ο Πάρης αλλά που μένω σε πολυκατοικία και δεν ξέρω τι θα γίνει με τα δυό τους από θέμα θορύβου αλλιώς αν έμενα σε μονοκατοικία και ήταν δική μου θα τον είχα πάρει τον Νικολάκι. Το Πάρη τον έχω από μωρό και τον ελέγχω. Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας.:love
 
Back
Top