Φροντίδα Ο Πάκο (κοκατίλ) ψάχνει καθρέφτες στο σπίτι

Dimitris Part

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2020
Μηνύματα
119
Πόλη
Λάρισα
Παιδιά καλησπέρα σας... Έχω έρθει σε αρκετά δύσκολη θέση... Έχω ένα κοκατιλ 9 μηνών ήμερο που εξημερωσα εγώ στα 2.5 μηνών... Πηγαίνει συνέχεια στους καθρέφτες στο σπίτι και οπουδήποτε μπορεί να δει το είδωλο του και δεν κάθεται πλέον πολύ μαζί μας και πάει συνέχεια εκεί... Ξέρω τις επιπτώσεις του καθρέφτη και δεν ήξερα ότι κάνει. Τι μπορώ να κάνω για να σταματήσει να το κάνει αυτό;... Έχω παντού στο σπίτι κρύσταλλα και γενικά μέρη που μπορεί να βλέπει το είδωλο του και δεν μπορώ να τα πάρω... Συμβουλές παιδιά γιατί φοβάμαι να μην πέσει σε καμία κατάθλιψη
 
Πηγαίνει συνέχεια στους καθρέφτες στο σπίτι και οπουδήποτε μπορεί να δει το είδωλο του
Θα πρέπει να καλύψεις τους καθρέφτες και τις μεγάλες αντανακλαστικές επιφάνειες για κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι να επανέλθει στην προηγούμενη συμπεριφορά του.
Ίσως το κάνει γιατί είναι σε ηλικία που ψάχνει για ταίρι.
 
Αυτό για το ταίρι είναι σίγουρο γιατί έχει αρχίσει να τρίβετε απλά δεν μπορώ να βρω λύση γιατί όλα ακόμα και τα έπιπλα και τα παράθυρα αντανακλανε
 
Δεν θα πέσει σε κατάθλιψη. Προσπάθησε όσο μπορείς να το αποτρέπεις. Είναι και η άνοιξη που ξυπνάει τις ορμόνες του, αύξησέ του λίγο και τις ώρες του ύπνου.
 
Το ιδιο προβλημα εχω και εγω και δεν ξερω τι να κανω παει πανω στους καθρεφτες ολη μερα εαν τον αφησω και νομιζει οτι κανει παρεα με αλλο πουλακι!εγω λεω να του καλυψω τους καθρεφτες!εγραψες οτι εχει συνεπειες αυτο να κοιταει τον εαυτο μου ,μπορεις να το διευκρινησεις!;γιατι εγω 3 μερες που συμβαινει αυτο τον αφηνω στον καθρεφτω αλλα βλεπω οτι αρχιζει και γινεται νευρικο .φωναζει πολυ!
 
Ναι έχω διαβάσει ότι σαν παπαγάλοι είναι πολύ κοινωνικά πουλιά και θέλουν παρέα και αν νομίζει ότι στον καθρέφτη είναι ένα άλλο πουλί αλλά δεν παίρνει ανταπόκριση υπάρχει περίπτωση να πέσει σε καταθλιψη...και εμένα από τότε που έχει κολλήσει εκεί δεν κάθεται πλέον παρέα μαζί μας πετάει εκεί και μόλις πάμε να τον πάρουμε αγριεύει και φωνάζει
 
Back
Top