Γενικά Ο Πάτροκλος (κοκατίλ)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης falkonis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

falkonis

PB Member
Εγγραφή
13 Οκτ 2014
Μηνύματα
239
Πόλη
Νέα Ιωνία
Το Σαββατο το βράδυ απέκτησα τον Πάτροκλο.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Τον πήρα από ένα νεαρό ζευγάρι που απέκτησε παιδάκια δεν είχε πλέον χρόνο να ασχοληθεί μαζί του. video2

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Μου είπαν ότι είναι περίπου 2 ετών.

ΕΡΩΤΗΣΗ1: Πως μπορω να κάνω εξέταση DNA για να μαθω πόσο ετων είναι και τι κόστος έχει;
ΕΡΩΤΗΣΗ2: Κουρνιάζει και κοιμάται στην ταίστρα. Τι να του βάλω για να κουρνιάζει;
 
Καλημέρα. Να χαιρεσαι τον Πάτροκλο.
Βάλε μια φωτό του κλουβιού και γράψε τις διαστάσεις του, αν ανοίγει απο πάνω και ο,τι άλλο για το κλουβι και τον χώρο στον οποίο ειναι θεωρείς σημαντικό, ώστε να σου απαντηθούν τα ερωτήματά σου εμπεριστατωμένα.
 
Να σου ζήσει και πάλι!
Βέβαια το "ταλέντο" σου στα videos δεν μας επιτρέπει να δούμε και πολλά πράγματα (μην παρεξηγηθούμε :) ), η αλήθεια είναι πως είναι κουνημένα.
Ούτε καν αν είναι σίγουρα αρσενικό δεν μπόρεσα να καταλάβω αν και είναι αρχέγονο και πρέπει να αναγνωρίζεται εύκολα.
Πάντως
ΕΡΩΤΗΣΗ1: Πως μπορω να κάνω εξέταση DNA για να μαθω πόσο ετων είναι και τι κόστος έχει;
Οι ερωτήσεις αυτές δεν απαντώνται με το το τεστ dna, παρά μόνο το φύλο.
Η ηλικία με προσέγγιση έτους, μόνο αν φοράει δαχτυλίδι. Φοράει; Τι γράφει;
Το κόστος εξαρτάται από εμπορικούς λόγους, από 60 μέχρι 90-100 ευρώ τα βρίσκεις.
ΕΡΩΤΗΣΗ2: Κουρνιάζει και κοιμάται στην ταίστρα. Τι να του βάλω για να κουρνιάζει;
Βάλε μια φωτό του κλουβιού και γράψε τις διαστάσεις του, αν ανοίγει απο πάνω και ο,τι άλλο για το κλουβι και τον χώρο στον οποίο ειναι θεωρείς σημαντικό, ώστε να σου απαντηθούν τα ερωτήματά σου εμπεριστατωμένα.
Αυτό.
Συνήθως κουρνιάζουν στην πιο ψηλή βολική γωνία.
Αν δούμε, θα σου πούμε.
Εν τω μεταξύ κράτησε τον οδηγό φροντίδας παπαγάλων, δεν διαβάζεται με την μία, θα το κρατήσεις και θα ανατρέχεις διαχρονικά.
Είναι κάπως ήμερο;
 
Τ
ΕΡΩΤΗΣΗ1: Πως μπορω να κάνω εξέταση DNA για να μαθω πόσο ετων είναι και τι κόστος έχει;
DNA κανεις τραβωντας ενα φτερο απο το πουλι, και το στελνεις για εξετασεις. Μαθαινεις πολυ προσεγγιστικα αν ειναι νεαρο ή μεγαλο, οχι ακριβη ηλικια. Για το φυλο λαμβανεις ακριβη απαντηση. Κοστιζει περιπου 5 Ευρω στο για να το κανει στο εξωτερικο και νομιζω γυρω στα 30 στη Ελλαδα.
 
Καλως ηρθες και να τον χαιρεσαι, ειναι πολυ γλυκουλης (οσο μπορεσα να δω).
Με το τεστ DNA μαθαινεις μονο το φυλο.
Προσφατα ειχα κανει στο λοβακι μου και δεν ελεγε πουθενα ηλικια (απλα εγω την ηξερα οποτε δεν με ενοιαζε).
Καλυτερα μαλλον να ξεκινησεις με την σωστη διατροφη που πρεπει να εχει για να ειναι καλα και μετα ολα τα αλλα.
Εχει καποιο δαχτυλιδι στο ποδι;
 
ΛΟΙΠΟΝ έχουμε και λέμε
1. Δεν έχει δαχτυλίδι
2. Είναι ήμερος τον βγαζω από το κλουβί, παίζουμε και τρώει από το χέρι
3. mariap τι ενοείς ''βαλε το ταλέντο σου''. Το έχω βάλει όλο όσο είχα στο βίντεο που είδες. Και να θέλεις δεν έχει άλλο
4 Για διατροφή κλπ εχω τρεις μηνες που διαβαζω και συνεχίζουμε
5 Τι να κανω για το κούρνιασμα θελω να μου πείτε
6. Είναι πυρωμένος, το μεσημέρι ξέσκισε το χέρι μου. Τι κάνω;
 

Συνημμένα

  • 01.webp
    01.webp
    3,1 KB · Προβολές: 0
  • 02.webp
    02.webp
    4,2 KB · Προβολές: 0
  • 03.webp
    03.webp
    3,3 KB · Προβολές: 0
  • 04.webp
    04.webp
    3,6 KB · Προβολές: 0
2. mariap τι ενοείς ''βαλε το ταλέντο σου''.
Γιώργο μου εντάξει, όσο μπορείς. Δεν υπάρχει πρόβλημα.
4. Τι να κανω για το κούρνιασμα θελω να μου πείτε
Πρέπει να κατεβάσεις την ταΐστρα σε κάπως χαμηλότερο σημείο και εκεί να βάλεις την χοντρή ξύλινη πατήθρα.
Διαλέγει εκείνο το μέρος γιατί είναι το ψηλότερο του κλουβιού.
Εν τω μεταξύ κουράζονται τα πέλματα πατώντας εκεί.
Κάνε αυτή την αλλαγή και παρατήρησε συμπεριφορά.
 
Καλορίζικος. 👍 Το ζευγάρι που στον έδωσε απο που και πότε το απέκτησαν; Είναι σίγουρα ένα αρσενικό με το αρχέγονο "κλασικό" χρώμα που ζει άγριο ακόμη στην Αυστραλία.
6. Είναι πυρωμένος, το μεσημέρι ξέσκισε το χέρι μου. Τι κάνω;
Το χέρι σου το δάγκωσε γιατι δεν σε γνωρίζει. Τα κοκατιλάκια θεωρούνται απο τα πιο ευγενικά πουλιά. Το πυρωμένος πώς το συμπέρανες; Μην βιάζεσαι και τον πιέζεις πολύ.
 
Καλορίζικος. 👍 Το ζευγάρι που στον έδωσε απο που και πότε το απέκτησαν; Είναι σίγουρα ένα αρσενικό με το αρχέγονο "κλασικό" χρώμα που ζει άγριο ακόμη στην Αυστραλία.

Το χέρι σου το δάγκωσε γιατι δεν σε γνωρίζει. Τα κοκατιλάκια θεωρούνται απο τα πιο ευγενικά πουλιά. Το πυρωμένος πώς το συμπέρανες; Μην βιάζεσαι και τον πιέζεις πολύ.
Δεν μου δαγνωνει το χέρι
Αυνανίζεται πάνω στο χέρι μου.
Δεν ρώτησα από που τον πήραν. Μου είπαν ότι το είχαν 2 χρόνια και τον πήραν μηνών
Δεν έχει δαχτυλίδι.
Πάντως είναι πολύ χαδιάρης και κοινωνικός
 
Πρέπει να κατεβάσεις την ταΐστρα σε κάπως χαμηλότερο σημείο και εκεί να βάλεις την χοντρή ξύλινη πατήθρα.
Διαλέγει εκείνο το μέρος γιατί είναι το ψηλότερο του κλουβιού.
Εν τω μεταξύ κουράζονται τα πέλματα πατώντας εκεί.
Κάνε αυτή την αλλαγή και παρατήρησε συμπεριφορά.

οκ του εκανα μια αναδιάταξη και λύθηκε το πρόβλημα ευχαριστω paria p
 
Back
Top