Γενικά Ο Πέτρος μου Ζακό έγινε μάνα

annamaraki77

PB New Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2022
Μηνύματα
17
Πόλη
Περαμα
Καλησπερα!Μετα απο 18 χρονια που εχω τον γκριζουλι μου και που ονομαζοταν Πετρος πριν μια εβδομαδα ο "Πετρος"εγινε μανα😂
Πηγαμε γιατρο γιατι νομιζα πως κατι εχει το πουλι και εχει αλλαξει λιγο η συμπεριφορα του και μου ανακοινωσε γελωντας πως εχει αυγουλακι!Πραγματικα επαθα σοκ😂Προτιμω βεβαια την μεταβαση φυλλου απο το να ειχε κατι αλλο....
Εχει κανει δυο αυγουλακια μεχρι τωρα.Ποσα κανουν οι Ζακο;Γιατι με ανησυχησε λιγο η γιατρος πως αν κανει πεντε θα πρεπει να παρεμβουμε στις ορμονες της....
 
Πάντως από παλαιότερα θέματα που έχω διαβάσει, μου έχει μείνει η εντύπωση ότι οι African Grey, δεν ζευγαρώνουν τόσο άνετα (με το χαίρεται δηλαδή) όπως π.χ. τα καναρίνια, αλλά χρειάζεται η γνωριμία, η κοινή συνύπαρξη για μάλλον αρκετό καιρό, και έπειτα έρχεται η αναπαραγωγή. Τα γράφω αυτά γιατί η πρώτη σκέψη που μου πέρασε ως φροντιστή καναρινιών ήταν....μα γιατί δεν βρίσκει στα γρήγορα έναν αρσενικό, δανεικό έστω, για να βγει το επόμενο αυγό ένσπορο....
 
@ianos σωστα!Το ζευγαρωμα στα πτηνα και ποσο μαλλον στους ιδιοτροπους παπαγαλους ειναι χρονοβορα υποθεση και προυποθετει και καταλληλη προετοιμασία για να εχεις μια καλη γεννα!Εγω εκτος του οτι τοσα χρονια το ειχα για αρσενικο δεν ηταν και εφοδιασμενη με απαραιτητες βιταμινες οπως ασβεστιο κτλ οποτε και αρσενικο να επερνα μαλλον κακο στα πουλια θα εκανα παρα καλο.
Ασε που εχει και θεμα με τα φτερα της.Ειχα κανει πριν κατι μηνες ενα ποστ για αυτο το θεμα
 
@kika στα ζωα μου παντα τους κανω χαριτωμενιες με γλυκολογα τον ελεγα και "ζωη μου" οποτε τωρα το εκανα Ζωιτσα😂Βεβαια εκεινη λεει Πεετροοο αλλα θα τα βρούμε καπου!Το καλο ειναι οτι λεει και το ζωη μου αγαπη μου και ενα σωρο αλλα οποτε καποια στιγμη θα το συνδυάσει σαν ονομα της 😂
 
Back
Top