Γενικά Ο Πέτρος προσαρμόζεται

georgepanatha

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2008
Μηνύματα
93
Πόλη
Κρήτη
Καλησπερα παιδια μετα απο καιρο :) Ο Πετρος (το conure μου ) εχει προσαρμοστει και τωρα πλεον εχω ξεπερασει τα παλια προβληματα που ειχα με τις φωνες του και τις δαγκωνιες του 😛 τωρα ειναι πολυ ηρεμος και μπορω να τον χαιδεψω ανετα και καθεται και πανω στο δαχτυλο μου.. Το δαγκωνει βεβαια λιγο αλλα οι δαγκωνιες του ειναι πολυ αδυναμες, στη νεα του συμπεριφορα συντελεσαι πιστευω και ο νεος του χωρος καθως του αγορασα ενα μεγαλο και ευρυχωρο κλουβι ( μονο παιχνιδακια που δεν εχει μεσα και πρεπει να του παρω)
Μοιραζομαι μαζι σας τις παρακατω φωτογραφιες...

DSC00043.jpg
 
Πολύ ευχάριστα νέα Γιώργο, μπράβο που έχετε γίνει φιλαράκια!

Νομίζω πως θα ήταν καλύτερα αν είχε κι άλλες πατήθρες και οι ταϊστρες και τα δοχεία νερού του πιο πάνω (για να μην πηγαίνουν και βρωμιές)🙄
 
Ωραιο το νεο κλουβι του Γιωργο! 🙂

Θα συμφωνησω με την Αναστασια για τις πατηθρες. Και σιγουρα λειπουν παιχνιδια και χρωμα! 😉

Αφου ανεβαινει στο δαχτυλο σου εχεις δοκιμασει να του ανοιξεις το κλουβι να βγει για λιγο και να καθισει εξω;
 
Ωραία νέα αυτά.. Είναι μεγάλη ικανοποίηση να βλέπεις το ζωάκι σου να σε αποδέχεται σιγά-σιγά.. Είναι η ανταμοιβή των κόπων σου και της υπομονής σου! Συνέχησε έτσι και τα καλύτερα έρχονται! 😉
 
Πολύ χαίρομαι για την καλή εξέλιξη.Αν θες πες μας λίγο τι έκανες και πάνε καλά τα πράγματα γιατί λίγο πολύ όλοι αντιμετωπίζουμε κατά καιρούς προβλήματα με τα πτηνά μας.
 
Πολύ χαίρομαι για την καλή εξέλιξη.Αν θες πες μας λίγο τι έκανες και πάνε καλά τα πράγματα γιατί λίγο πολύ όλοι αντιμετωπίζουμε κατά καιρούς προβλήματα με τα πτηνά μας.

Δεν εκανα κατι ιδιαιτερο ουτε ειμαι ειδικος στο να δωσω συμβουλες, απλα υπομονη και σιγα σιγα... Με το καιρο ολα γινονται, δεν θελει αποτομες κινησεις ουτε συχνες αλλαγες...ηρεμα και σταθερα...

Αφου ανεβαινει στο δαχτυλο σου εχεις δοκιμασει να του ανοιξεις το κλουβι να βγει για λιγο και να καθισει εξω;
Νομιζω δεν ειναι ετοιμος ακομα Ανέστη γι' αυτο το πραγμα... φοβαμαι να το κανω αυτο οσο να 'ναι γιατι θα τον πιασει πανικος και ειμαι σιγουρος γι ' αυτο.. Νομιζω θα αφησω να περασει ακομα καιρος για να ειμαι σιγουρος
 
Πολυ ωραιος ο Πετρος! Να τον χαιρεσαι! 🙂
 
Γιωργο ποσο καιρο τον εχεις τωρα; :) Καιρος εννοεις κανενας χρονος; Μετα μπορει και να μη θελει να βγει τοσο ευκολα αφου μονο μεσα στο κλουβι του θα νιωθει ασφαλεια, ειπαμε να ηρεμησει και να εγκλιματιστει στο νεο του σπιτι. Αλλα αφου αρχισε και δενεται μαζι σου, ειναι κριμα να μενει 24h μεσα στο κλουβι. Ειναι πολυ πιθανο να τρομαξει, δεν εγινε και τιποτα, εσυ θα εισαι εκει για να τον ηρεμησεις η να τον βαλεις πισω στο κλουβι του την πρωτη φορα! Οποιαδηποτε στιγμη μπορει να τρομαξει ακομη και αν τον βγαλεις μετα απο 2 χρονια απο το κλουβι. Για να μην τρομαζει θα πρεπει να βγαινει συχνα και να μενει σε ενα χωρο και να συνηθιζει τους ηχους και τις κινησεις σε εκεινο το χωρο. Αλλιως θα εχουνε μονο το κλουβι τους ως ασφαλες μερος. Και να τρομαξει ομως θα δεις οτι την επομενη φορα που θα του ανοιξεις την πορτα θα βγει εξω αμεσως εαν του αρεσε. 😉

Η επιλογη παρολα αυτα ειναι δικη σου, εγω απλα την αποψη μου κατεθεσα.:)
 
Μπράβο για την επιμονή σου και την επιμονή σου! Κέρδισες έναν καινούργιο φίλο. Τα καλύτερα έρχονται 😉
 
ειναι μερικα συναισθηματα που δεν μπορεις να τα περιγραψεις αλλα αισθανεσαι πολυ τυχερος που τα βιωνεις. αναφερομαι στην σχεση εμπιστοσυνης που αποκτας με το κονουρακι σου η στο ξεπεταγμα ενος νεοσσου που διαβασα σε αλλο ποστ. τετοιες ωραιες στιγμες γινονται ακομα ωραιοτερες οταν τις μοιραζεσαι με ατομα που καταλαβαινουν την ικανοποιηση,την λαχταρα, την ευχαριστηση σου. μπραβο Παναθα1 σου ευχομαι να ζησεις ακομα ωραιοτερες στιγμες και να τις μοιραστεις αν θελεις μαζι μας!
 
Γιωργο ποσο καιρο τον εχεις τωρα; :) Καιρος εννοεις κανενας χρονος; Μετα μπορει και να μη θελει να βγει τοσο ευκολα αφου μονο μεσα στο κλουβι του θα νιωθει ασφαλεια, ειπαμε να ηρεμησει και να εγκλιματιστει στο νεο του σπιτι. Αλλα αφου αρχισε και δενεται μαζι σου, ειναι κριμα να μενει 24h μεσα στο κλουβι. Ειναι πολυ πιθανο να τρομαξει, δεν εγινε και τιποτα, εσυ θα εισαι εκει για να τον ηρεμησεις η να τον βαλεις πισω στο κλουβι του την πρωτη φορα! Οποιαδηποτε στιγμη μπορει να τρομαξει ακομη και αν τον βγαλεις μετα απο 2 χρονια απο το κλουβι. Για να μην τρομαζει θα πρεπει να βγαινει συχνα και να μενει σε ενα χωρο και να συνηθιζει τους ηχους και τις κινησεις σε εκεινο το χωρο. Αλλιως θα εχουνε μονο το κλουβι τους ως ασφαλες μερος. Και να τρομαξει ομως θα δεις οτι την επομενη φορα που θα του ανοιξεις την πορτα θα βγει εξω αμεσως εαν του αρεσε

τον εχω 2 μηνες κοντα δεν ειναι πολυ. Γι' αυτο λεω να αφησω να περασει ο καιρος, αλλωστε πρεπει να του κοψω και τα φτερα για να τον βγαλω...


Να εισται καλα ολοι :)
 
Δυο μηνες για ενα ηδη ημερο πουλι δεν ειναι και λιγο ομως. Δεν ειναι απαραιτητο να του κοψετε τα φτερα με την πρωτη! Αφησε τον να δεις πως θα αντιδρασει! Μπορει να ειναι και το πιο ησυχο πουλακι που υπαρχει! 🙂 Αν δεν τον δοκιμασεις δε θα μαθεις καποια στοιχεια του χαρακτηρα του. Μπορει να βγει και αν καθισει πανω στο κλουβι του σαν να το εκανε χρονια, μπορει βεβαια και να πεταξει. Πουλι ειναι δεν εγινε και τιποτα!:D Πρεπει βεβαια να εχεις κανει ασφαλες το δωματιο ειτε ενα πουλι εχει κομμενα τα φτερα πτησης ειτε οχι.

Δεν προσπαθω με τιποτα να σου αλλαξω τη γνωμη, απλα να σκεφτεις και τις παραμετρους που ισως δεν υπολογισες, εχω την εντυπωση οτι σε αγχωνει λιγο η διαδικασια;
 
ναι με αγχωνει φιλε.. Ειδικα αν κρινω απο την αντιδραση του οταν προσπαθησα να τον μεταφερω απο το ενα κλουβι στο αλλο ☹
 
γινονται ακομα ωραιοτερες οταν τις μοιραζεσαι με ατομα που καταλαβαινουν την ικανοποιηση,την λαχταρα, την ευχαριστηση σου
Αυτό ξαναπές το! Ακόμη και για πιο απλά πράγματα, δεν μπορούν να σε καταλάβουν.. Εμένα η μαμά μου (που γενικά της αρέσουν τα ζώα και όταν χρειαστεί θα μου φροντίσει τα μικρά μου), σήμερα της μίλαγα στο κινητό ενώ έμπαινα στο σπίτι και μίλησα στον Σενεγαλέζο μου.. Ε, μου είπε να σοβαρευτώ..☹ Είμαι μια χαζομαμά.. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ;
 
Back
Top