Γενικά Ο Ρίκι Μόρτης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AthinaJR
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

AthinaJR

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2021
Μηνύματα
258
Πόλη
Περιστέρι
Γεια σας.
Τελικά ο πατέρας μου δεν άντεξε τη μοναξιά και μας έφερε αυτόν το Μόρτη.
Του πήραμε κι αυτή τη σπιταρονα να νιώθει άνετα και όλη μέρα κελαηδεί και τρώει.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ο Ρίκι μπορεί να ζευγαρώσει με καρδερίνα γιατί πολύ θα ήθελα να πάρω μια κάποια στιγμή.
 

Συνημμένα

  • Compress_20220410_193417_7548.webp
    Compress_20220410_193417_7548.webp
    450,8 KB · Προβολές: 137
Αν θέλεις καρδερίνα καλύτερα να πάρεις ένα ζευγαράκι καρδερίνες αξίζει πιο πολύ
Μια θηλυκή καρδερίνα δεν θα σε βοηθήσει και πολύ γιατί ούτε κελαιδαει και είναι αρκετά δύσκολο να ζευγαρώσει με αρσενικό καναρίνι (πολύ απαιτητικά πουλιά τα θηλυκά μέλη) ή θα πάρεις ένα θηλυκό καναρίνι ή μια αρσενική καρδερίνα εφόσον σου αρέσει σαν πουλί ή αυτό που ειπα πιο πάνω, κάνε ζευγαρακια ίδιου είδους που θα έχεις και γόνιμους απογόνους, στους μουλους σταματάς στην πρώτη γέννα και τα θηλυκά άτομα (μουλων) στην ουσία δεν έχουν κάποια βιολογική χρησιμότητα (άσχετα το ποσό τα αγαπάμε)
εννοείται ότι θα ψάξεις ΜΟΝΟ πουλιά εκτροφής
Επίσης όταν έχεις την μπανιέρα μέσα βγάζε τις τροφές να μη τραβάνε υγρασία από τις πιτσιλιες νερου (κίνδυνος μούχλας κλπ ) και το παστέλι βγάλε γιατί απλά παχαινει και δεν ωφελεί.
Να τον χαίρεσαι τον Μορτη κουκλάκι.
 
Αθήνα αν θέλεις να ασχοληθείς με αναπαραγωγή πάρε ένα θηλυκό καναρινακι.

Αν νομίζεις ότι αντέχεις τις στεναχώριες και έχεις budget διαθέσιμο,πάρε ένα ζευγάρι καρδερίνες.
 
@Akanthillis Ευχαριστώ για τα σχόλια!
Δεν είναι παστέλι το κρεμαστό. Μιλλετ ειναι, το οποίο όμως δεν τον ενθουσιάζει ιδιαίτερα (σε αντίθεση με τον JoyRigel μου που έκανε σαν τρελός για αυτό)

Η μπανιέρα δεν έχει συνέχεια νερό. Μόνο για 2-3 ώρες την ημέρα του βάζουμε και μου κάνει εντύπωση που του αρέσει πολύ να τσαλαβουταει. Έχω βάλει το φαγητό απο την αλλη μεριά του κλουβιου για να μην πέφτει νερό μέσα. Μπορεί να φτάσει εκεί το νερό;
Αν έβαζα τη μπανιέρα απέναντι για να είναι στην ίδια ευθεία με τις ταιστρες θα ήταν καλύτερα;
[automerge]1649656086[/automerge]
@Tony Forpus
Μπατζετ δεν έχω. Γενικά κανένα παπαγάλο δεν μπορώ να έχω τουλάχιστον για τα επόμενα 2 χρόνια και πίστεψε με, μου στοιχίζει πολύ γιατί έχω μεγάλη αδυναμία στους παπαγάλους.

Στο κλουβί αυτό που είναι ι Ρίκι, χωράνε 2 ζευγάρια;
Αν ναι, θα μπορούσε το ένα να είναι καναρίνια και το άλλο καρδερίνες;
[automerge]1649656609[/automerge]
Και μια ακόμα ερώτηση:
Τι μπορώ να κάνω για να μην μπαίνουν βρωμιές και κουτσουλιές στον αρμό που υπάρχει στη μέση του κλουβιού για το διαχωριστικό;
 
Τελευταία επεξεργασία:
@AthinaJR το κλουβί που έχεις χωράει ένα ζευγάρι, θα χρειαστείς άλλο ένα τέτοιο άμα πάρεις καρδερίνες . Γενικά η άποψη μου για τα κλουβιά είναι όσο μεγαλύτερο και ευρύχωρο γίνεται και μπορείς να υποστηρίξεις τόσο το καλύτερο, έχω και καρδερίνα και καναρίνι και τα έχω σε 60ρες κλούβες και από τότε που έβαλα και το καναρίνι σε 60 έχει ανέβει πολύ περισσότερο η διάθεση του είναι πιο ζωηρό και έχασε και λίγο λιπάκι που είχε.
 
@Akanthillis Το κλουβί που έχω δεν είναι 60άρι;
Έχει μεταλλική συρόμενη βάση και το πήρα 40€.

Εχω και τα κλουβιά του JoyRigel, αλλά είναι αρκετά ψηλά και δε θα βολέψουν (συν του ότι φοβάμαι να τα χρησιμοποιήσω λόγω του ιού).
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Tony Forpus
χαχα... τώρα κατάλαβα το λάθος μου!
Μπέρδεψα το μπάτζετ με το Μπάτζι ☺️☺️
[automerge]1649659139[/automerge]
@Akanthillis Επίσης μου είπαν από το πετσοπ ότι δεν πρέπει να βάζω ξύλινες πατήθρες γιατί πιάνουν ψείρες. Για τους παπαγάλους ξέρω ότι προτιμούνται οι ξύλινες γιατί έχουν την τάση να μασουλούν τα πάντα. Τι ισχύει όμως για τα καναρίνια;
Γενικά είμαι πολύ της καθαριότητας και καθαρίζω πολύ συχνά κλουβί πατήθρες και αξεσουάρ. Με παρασιτοκτόνο πόσο συχνά πρέπει να ψεκάζω το κλουβί; Η υπάλληλος στο πετσοπ είπε να ψεκάζω και το σβέρκο του καναρινιου (!)
 
Τελευταία επεξεργασία:
@AthinaJR οι ξύλινες είναι καλύτερες, αν είναι καθαρές όλα καλά , απλά παλιά είχαν την συνήθεια να αφήνουν βρόμικα τα κλουβιά και τις πατηθρες για εβδομάδες και το ξύλο ευνοούσε τη ψείρα.
Πλέων υπάρχει πρόληψη κυρίως με συχνη καθαριότητα και έπειτα υπάρχουν και αξιόπιστα αντιπαρασιτικα
 
Η υπάλληλος στο πετσοπ είπε να ψεκάζω και το σβέρκο του καναρινιου (!)
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ταλαιπωρείς το πουλάκι χωρίς λόγο.
Με παρασιτοκτόνο πόσο συχνά πρέπει να ψεκάζω το κλουβί;
Μπορεί να ψεκάζεις 1 φορά τον μήνα μετά από καθαριότητα, προσωπικά δεν έχω ψεκάσει ποτέ τα κλουβιά.
Επίσης μου είπαν από το πετσοπ ότι δεν πρέπει να βάζω ξύλινες πατήθρες γιατί πιάνουν ψείρες.
Αυτό δεν ισχύει, με 2 σετ ξύλινες κάνεις την δουλειά σου άνετα, αφαιρείς καθαρίζεις τις βρώμικες και τοποθετείς τις ήδη καθαρές.
 
Back
Top