Φροντίδα Ο Ροκο δεν κανει μπανιο

Lefterhs

PB Member
Εγγραφή
22 Οκτ 2008
Μηνύματα
563
Πόλη
Νέα Επιβάτες
Καλησπέρα σε όλους! Θα θέλαμε τα φώτα των πιο έμπειρων από μας. Εδώ και 8 μέρες ο Ροκάκος αρνείται ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ να κάνει μπάνιο! Μόλις ετοιμάσει η Μαρία το νερό του (οι περισσότεροι ξέρετε ότι κάνει μπάνιο μόνο μαζί της 🙂, φεύγει και πάει ή επάνω στο κλουβί του ή επάνω στο σταντ. Εδώ και 3 χρόνια που τον έχουμε, κάνει κάθε 3 μέρες ανελλειπώς μπάνιο, μάλιστα αν περάσει η 3η μέρα, παθαίνει υστερία! Να σημειώσω εδώ, ότι η συμπεριφορά του κατά τ' άλλα είναι φυσιολογικότατη, ούτε συνέβη κάτι που τον τρόμαξε την τελευταία φορά που έκανε μπάνιο. Περνάει απλά κάποια φάση; Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη!
 
Aν και δεν ειμαι εμπειρος θα πω την αποψη μου. Μηπως περναει κριση το παιδι;:Tongue::

Εμενα οταν τους βαζω καθε μερα μπανιο κανουν για ενα διαστημα. Μετα οχι. Γι αυτο δεν βαζω για περιπου 14 μερες. Οταν ξαναβαλω κανουν σαν τρελα. Μηπως να κανες κι εσυ κατι τετοιο; Μην του βαλετε για μια βδομαδα και δειτε αντιδρασεις.
 
Ευχαριστώ Φώτη, θα δοκιμάσω. Απλά στα 3 χρόνια είναι η πρώτη φορά που το κάνει και δεν ξέρω αν πρέπει ν' ανησυχήσουμε... Η αλήθεια είναι πως το σπίτι είναι δροσερό και δεν ζεσταίνεται ιδιαίτερα, αλλά αυτό ίσχυε πάντα.
 
Mαρια διαβαζοντας αυτο που ειπε ο Φωτης στα δικα μου ειχα παρατηρησει οτι οταν τους εβαζα καθε μερα τη μπανιερα δεν εμπαιναν μεσα. Οταν αφηνα ενα κενο 4-6 μερες τοτε εμπαιναν και το ευχαριστιοντουσαν. Μαλιστα μαλωναν για το ποιο να μπει πρωτο!Για δοκιμασε αυτο που λεει ο Φωτης!
 
Μαράκι δεν του βάζω κάθε μέρα. Το όριο των 3 ημερών το... έθεσε μόνος του!:D Αν το ξεχάσω, την 4η μέρα τον ακούει όλο το τετράγωνο και μπαίνει στο pyrex όσο ακόμη αυτό γεμίζει από την βρύση! Γι' αυτό το βρίσκουμε περίεργο που ενώ έχουν περάσει τόσες μέρες, μόλις ετοιμάσω το νερό, αρχίζει τις βόλτες μέσα στο σπίτι και γυρίζει επιδεικτικά την πλάτη στο νερό! Ίσως να μην είναι τίποτα βέβαια, απλά σκέφτηκα να ρωτήσω γιατί είναι κάτι εντελώς αντίθετο από την μέχρι τώρα συμπεριφορά του...
 
Με το ψεκαστηρι κανει μπανιο ποτε; Εχετε δοκιμασει απλα να του ριξετε λιγο σαν νεφος απο μακρια; Ο δικος μου και να μην το ειχε σκεφτει οτι θελει να κανει μπανιο μολις του ριξω λιγο με το ψεκαστηρι και τον αφησω για μισο λεπτο, μετα μολις του ξαναριξω ερχεται τρεχοντας για να κανει μπανιο. 😉
 
Ισως φανει 'παραξενη' η γνωμη μου, αλλα αφου το πουλακι συμπεριφερεται φυσιολογικα κατα τ'αλλα... Πιστευω, πως μπορει απλα να μην του κανει κεφι (για καποιο διαστημα) να κανει μπανιο. Η' ακομα και να 'τιμωρει' την Μαρια για κατι που δεν του αρεσε.
 
Επίσης " περίεργη " μπορεί να σας φανεί δική μου άποψη. Παρατηρώντας χρόνια τα δικά μου πουλιά( καναρινια και παπαγαλάκια) διαπίστωσα οτι πολλές φορές λειτουργούσαν σαν βαρόμετρα. Οταν η μερα φάινονταν ηλιόλουστη αλλα παρόλο που τους εβαζα μπανιέρα, δεν εκαναν μπάνιο, διαπίστωνα οτι στη διάρκεια της ημέρας ο καιρός χαλούσε και μαλιστα έπιανε και βροχή. Αν έκαναν μπάνιο προμηνύονταν μια ηλιόλουστη μερα με αιθριο καιρό χωρίς βροχή... Αληθεια τί καιρό έκανε στην γειτονια σας τις τελευταίες μέρες;:D Λετε ο Ροκο να εξελιχθεί σε μετερεωλόγο;

Πάντως αν θέλετε προβλέψεις για τον αυριανό καιρό, περιμέντε να δωσω μπανιέρα στα δικά μου και θα σας γράψω😉
 
Επίσης " περίεργη " μπορεί να σας φανεί δική μου άποψη. Παρατηρώντας χρόνια τα δικά μου πουλιά( καναρινια και παπαγαλάκια) διαπίστωσα οτι πολλές φορές λειτουργούσαν σαν βαρόμετρα.
Απολυτως φυσιολογικη για μενα η αποψη σου Georgina! Εχω δει πουλια ν'αντιδρουν ετσι. Το 'παραξενη' της δικης μου γνωμης, πηγαινε στο οτι εχω ζησει με μεγαλο παπαγαλο και ξερω καλα πως οι αντιδρασεις τους καποιες φορες, θυμιζουν αλλα ζωα.:Big Grin:
 
Ο Ροκακος δεν κανει μπανιο;
Ε ποτε!
Μηπως οντως περναει την φαση του;
Αστον λιγο παραπανω χωρις μπανιο να δεις αν θα βαλει τις φωνες η οχι!
 
Επίσης " περίεργη " μπορεί να σας φανεί δική μου άποψη. Παρατηρώντας χρόνια τα δικά μου πουλιά( καναρινια και παπαγαλάκια) διαπίστωσα οτι πολλές φορές λειτουργούσαν σαν βαρόμετρα. Οταν η μερα φάινονταν ηλιόλουστη αλλα παρόλο που τους εβαζα μπανιέρα, δεν εκαναν μπάνιο, διαπίστωνα οτι στη διάρκεια της ημέρας ο καιρός χαλούσε και μαλιστα έπιανε και βροχή. Αν έκαναν μπάνιο προμηνύονταν μια ηλιόλουστη μερα με αιθριο καιρό χωρίς βροχή... Αληθεια τί καιρό έκανε στην γειτονια σας τις τελευταίες μέρες;:D Λετε ο Ροκο να εξελιχθεί σε μετερεωλόγο;

Πάντως αν θέλετε προβλέψεις για τον αυριανό καιρό, περιμέντε να δωσω μπανιέρα στα δικά μου και θα σας γράψω
Τζωρτζίνα μου ίσως έχει μεγάλη βάση αυτό που λες! Εδώ και 15 μέρες περίπου, ενώ μέχρι το μεσημέρι σκάει ο τζίτζικας, το απόγευμα βρέχει και μάλιστα μερικές φορές καταρρακτωδώς! Βέβαια μέχρι τώρα έκανε μπάνιο και με βροχή, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μπορεί πλέον να τον επηρεάζει! 🙂
 
Με το ψεκαστηρι κανει μπανιο ποτε; Εχετε δοκιμασει απλα να του ριξετε λιγο σαν νεφος απο μακρια; Ο δικος μου και να μην το ειχε σκεφτει οτι θελει να κανει μπανιο μολις του ριξω λιγο με το ψεκαστηρι και τον αφησω για μισο λεπτο, μετα μολις του ξαναριξω ερχεται τρεχοντας για να κανει μπανιο. 😉
Ανέστη οτιδήποτε κάνει θόρυβο ψεκασμού (μάλλον του έχει μείνει από το σπρέυ για τις ψείρες που του βάζουμε πού και πού προληπτικά) ούτε να το δει! 😱 Κάποια στιγμή που το δοκίμασα στις αρχές, όπου φύγει-φύγει!:D



Ισως φανει 'παραξενη' η γνωμη μου, αλλα αφου το πουλακι συμπεριφερεται φυσιολογικα κατα τ'αλλα... Πιστευω, πως μπορει απλα να μην του κανει κεφι (για καποιο διαστημα) να κανει μπανιο. Η' ακομα και να 'τιμωρει' την Μαρια για κατι που δεν του αρεσε.
Σίσσυ μου υπάρχουν πολλές πιθανότητες να είναι και αυτό, γιατί τον τελευταίο μήνα, μετά τον χαμό ενός οικογενειακού προσώπου, δυστυχώς χρειάστηκε να τον αφήνουμε μόνο αρκετές ώρες της ημέρας, άσχετα που όταν γυρνούσαμε, αφιέρωνα τουλάχιστον ένα 2ωρο σ' αυτόν όσο κουρασμένη και αν ήμουν...☹
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας!
 
Καλησπέρα και πάλι! Επανέρχομαι για να ενημερώσω όλους τους φίλους μας ότι ο μικρός μας σήμερα αποφάσισε ότι αρκετά "τιμωρήθηκα" κι έκανε μπάνιο για μισή ώρα! 🙂 Και λέω "τιμωρήθηκα", γιατί μάλλον αυτό ήθελε να μου δείξει! Μετά από αρκετό καιρό, για πρόβλημα που αναφέρω πιο πάνω, ήμουν σπίτι όλη μέρα και δεν έμεινε μόνος... Προφανώς, επέλεξε αυτόν τον τρόπο για να προκαλέσει την ανησυχία και την προσοχή μου! Αν και δεν τον παραμέλησα ουσιαστικά αφού όταν γυρνούσα μόνο μ' αυτόν είχα να κάνω, στο μυαλουδάκι του το ότι έφευγα κάθε πρωϊ, μάλλον μπήκε η ιδέα ότι δεν ασχολούμαι πλέον μαζί του. Άβυσσος το μυαλό των μικρών μας φίλων!:D ΜΑΡΙΑ
 
... Άβυσσος το μυαλό των μικρών μας φίλων!:D ΜΑΡΙΑ
Σαν τις αντιδρασεις ενος μικρου παιδιου Μαρια μου η' γατας, σκυλου. Γι'αυτο ολα πρεπει να μας περνανε απ' το μυαλο, εστω κι'αν ακουγονται 'παραξενα' Ευχομαι να απολαμβανει ξανα το μπανακι του!
 
Έτσι ακριβώς Σίσσυ μου! Μωρό και μάλιστα κακομαθημένο! Όσο για το αν το απολαμβάνει... μπήκε και δεν έλεγε να βγει, μετά από τόσες μέρες!:D Τρία τέταρτα μου πήρε να τον στεγνώσω με την πετσέτα του μετά!
 
Μπραβο Ροκακο!
Ειναι ενας τελικα...
Μεγαλη μαρκα!
Φιλακια να του δωσεις!
 
Ωραίος. Τώρα είδα το ποστ. Μα μην αγχωνόμαστε βρε παιδιά. Εμείς δεν αλλάζουμε συνήθειες κατά καιρούς έτσι και αυτά.
 
Μαρακι μου χαρηκα παρα πολυ! Ειδες που δεν ηταν τιποτα;Καψονια σας εκανε! Αχ τον πονηρο Ροκακο! Να μου τον φιλησεις!
 
Back
Top