Γενικά Ο Ρόκο και τα "προβλήματα" μας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vesambla
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Vesambla

PB New Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2022
Μηνύματα
3
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Αυτός είναι ο roco..αν και 3 μηνών δεν ξέρω τι είναι κορίτσι η αγόρι...αλλά τον φωνάζω roco προς το παρόν 😂
Ο Ρόκο έχει μια κακία συνήθεια γενικά από την πρώτη μέρα που τον πήρα
Δεν του αρέσει να τρώει στο κλουβί του πάρα μόνο στα χέρια μου ...αφού τρώει ...πάει στο κεφάλι μου και κάνει τα 💩 του στο κεφάλι 😂 στο κλουβί είναι λίγες ώρες μέσα πάνω κάτω 3 ώρες ..;και τις υπόλοιπες είναι έξω ...παίζει μαζί είναι παιχνίδια γενικά ...
Έχει δύο μέρες τώρα που μόλις τρώει τον βάζω μέσα αλλά δεν κελαιδαι γενικά πάρα μόνο αν ακούσει τα Μπατζι ...;
IMG_20220202_025347.jpg
 
@Vesambla
Καλημέρα.
Από ότι καταλαβαίνω είσαι καινούργια παπαγαλομαμά, και το κακομαθαινεις το παπαγαλάκι σου.
Λοιπόν, είτε του αρέσει είτε όχι, θα πρέπει να μάθει να τρώει στο κλουβί του.
Τροφή από το χέρι μας του δίνουμε μόνο για λόγους εκπαίδευσης.
Επίσης δεν αφήνουμε το παπαγάλο να ανέβει στο κεφάλι μας, γιατί με αυτό τον τρόπο προσπαθεί να επιβάλει την κυριαρχία του.
Στο χέρι, και στον ώμο, μόνο, του επιτρέπουμε να ανέβει.
Επίσης εκτός κλουβιού όχι περισσότερο από τρεις ώρες δεν υπάρχει λόγος να είναι όλη την ημέρα ελεύθερο.
Άλλωστε χρειάζεται και συνεχή επίβλεψη γιατί στο σπίτι υπάρχουν αρκετοί κίνδυνοι για ένα παπαγάλο.
 
Θεωρεί τον εαυτό του σαν τον Α του "σμήνους" πρέπει να ανεγερθεις εσύ ως Α και αυτός να γίνει ο Β, αν τον βάλεις μέσα στο κλουβί του και του αφήσεις τροφή σε κάποια φάση θα φάει, ευτυχώς χαζό δεν είναι το πουλί και η επιβίωση προηγείται,θα πεινάσει και αργά ή γρήγορα θα φάει , να τον χαίρεσαι τον φάτσα κούκλος!😀
 
Back
Top