Γενικά Ο Σαχάμπ ταΐζει τα παιχνίδια του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ζιζι

PB Known Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.160
Πόλη
Κωνσταντινούπολη
Καλησπέρα παιδιά και καλή Μεγάλη εβδομάδα εύχομαι σε όλους.

Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα. Ο Σαχαμπ λατρεύει την κούνια του. Ξυνει πολλές φορές την πλατουλα του εκεί ή τρίβει το κεφάλι του. Πριν αρκετό καιρό τον είδα πρώτη φορά να ανεβάζει τροφή για να ταισει την κούνια του. Της άλλαξα θέση και σταμάτησε για λίγο. Τις τελευταίες μέρες άρχισε πάλι να το κάνει. Εχθές αφαίρεσα την κούνια για να την καθαρίσω και του έβαλα μέσα ενα άλλο παιχνίδι. Σήμερα άρχισε να ταιζει το νέο παιχνίδι. Ταυτόχρονα άρχισε να ανοιγοκλείνει τις φτερούγες σε γρήγορο ρυθμο και να βγάζει μια μικρή κραυγουλα όταν το κάνει και επιστρέφει πάλι να ταισει οτιδήποτε υπάρχει μέσα στο κλουβί.
Τι να κάνω για να τον αποτρέψω; Δεν είναι μικρούλης για τέτοια συμπεριφορά; 7.5 μηνών είναι μόνο.
 
Με τη νύφη πώς τα πάνε; :)
Φερτους σε επαφή να ταΐζονται :)
Μια φορά την τάισε πριν από πολύ καιρό. Δεν δείχνει ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Μόνο μέσα στο κλουβί του τα κάνει αυτά.
 
Από τους 6 μήνες μπορούν να εμφανίσουν αναπαραγωγική διάθεση, ανάλογα τις συνθήκες. Θα σου πρότεινα να αφαιρέσεις τελείως το παιχνίδι ή τα παιχνίδια που προσπαθεί να ταΐσει. Συνήθως κολλάνε με ένα συγκεκριμένο. Ελάττωσε την ποσότητα της πρωτεΐνη.Αν δίνεις αυγό ή αυγοτροφή περιόρισέ τα σε μια φορά στις 15 μέρες, εκτός αν περνάει πτερόρροια. Περιόρισε επίσης τη συχνότητα που δίνεις φρούτα και λαχανικά.Από προσωπική εμπειρία, καθώς αρκετά από τα δικά μου έχουν περάσει ή περνάνε από ανάλογη "εφηβική" θα την έλεγα κατάσταση, θεωρώ πως είναι κάτι παροδικό και θα ηρεμήσει.
Αν η μικρή σου έχει εξημερωθεί γιατί δεν τα έχεις στο ίδιο κλουβί;
 
Αν η μικρή σου έχει εξημερωθεί γιατί δεν τα έχεις στο ίδιο κλουβί;
Έχει μια εβδομάδα που γίναμε όπως πριν και χρειάζομαι λίγο χρόνο ακόμη για να την βγάλω εκτός κλουβιου. Θα ήθελα πρωτα να δω πως τα πηγαίνουν έξω γιατί το να τα βάλω στο ίδιο κλουβί τώρα με αγχωνει ακόμη και σαν ιδέα.


Θα σου πρότεινα να αφαιρέσεις τελείως το παιχνίδι ή τα παιχνίδια που προσπαθεί να ταΐσει. Συνήθως κολλάνε με ένα συγκεκριμένο
Αφαίρεσα την κούνια που ήταν ο μεγάλος του έρωτας και έβαλα εχθές καινούριο παιχνίδι και σήμερα τον είδα να ταιζει το καινούριο παιχνίδι. Να τα αφαιρέσω όλα;


Αν δίνεις αυγό ή αυγοτροφή περιόρισέ τα σε μια φορά στις 15 μέρες, εκτός αν περνάει πτερόρροια.
Αυγουλακι δίνω μια φορά την εβδομάδα ή μια φορά στις δέκα μέρες. Η πτερορροια φαίνεται να τελειώνει σιγά σιγά.


Από προσωπική εμπειρία, καθώς αρκετά από τα δικά μου έχουν περάσει ή περνάνε από ανάλογη "εφηβική" θα την έλεγα κατάσταση, θεωρώ πως είναι κάτι παροδικό και θα ηρεμήσει.
Πόσο καιρό περίπου κρατάει αυτή η φάση;

Αν όλα πάνε καλά και ας πούμε σε έναν μήνα τα βάλω μαζί, δεν υπάρχει περίπτωση αντί να αποτρέψω αυτό που κάνει να μπει να έχω τα αντίθετα αποτελέσματα; 🤔
 
Λογικά αυτή η φάση θα κρατήσει μερικές μέρες. Δεν νομίζω πολύ μεγαλύτερο διάστημα.Βέβαια το τάισμα δεν σημαίνει απαραίτητα αναπαραγωγική διάθεση γι αυτό σου είπα να αφαιρέσεις τελείως τα παιχνίδια που ταΐζει.
Αν όλα πάνε καλά και ας πούμε σε έναν μήνα τα βάλω μαζί, δεν υπάρχει περίπτωση αντί να αποτρέψω αυτό που κάνει να μπει να έχω τα αντίθετα αποτελέσματα;
Γιατί να το αποτρέψεις το τάισμα; Όπως και η αλληλοπεριποίηση είναι συνηθισμένες συμπεριφορές μεταξύ των παπαγάλων ανεξαρτήτου φύλου και αυτή την αλλλεπίδραση επιδιώκουμε όταν βάζουμε δύο παπαγάλους στο ίδιο κλουβί.Αν τώρα πηγαίνει το μυαλό σου σε μη αναπαραγωγή απλά δεν την ενθαρρύνεις με τη μη τοποθέτηση φωλιάς, την προσεγμένη διατροφή και τον έλεγχο των ωρών ύπνου.
 
Γιατί να το αποτρέψεις το τάισμα;
Γιάννη, είχα την εντύπωση ότι είναι επικίνδυνο να ανεβάζουν τροφή (ειδικά όταν το κάνουν άσκοπα για κάποιο "εικονικό ταίρι").
Για αυτόν τον λόγο ανησύχησα. Εάν δεν υπάρχει πρόβλημα, δεν με ενοχλεί καθολου. Ας ταιζει όποιον θέλει 😂

Αυτή τη στιγμή καταστρέφει με μανία το παιχνίδι που τάιζε πριν. Ελπίζω να μην είναι τόσο τρυφερός και με την Εσμεράλντα 😂
 
Γιάννη, είχα την εντύπωση ότι είναι επικίνδυνο να ανεβάζουν τροφή (ειδικά όταν το κάνουν άσκοπα για κάποιο "εικονικό ταίρι").
...

Συμφωνώ κι εγώ με τον Γιάννη. Όσο το τάισμα σε αντικείμενα γίνεται σποραδικά, μερικές φορές την ημέρα δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Αν θυμάμαι καλά κι ο Μάριος της @Sissy έκανε το ίδιο με την κούνια του.
 
Μια φορά την τάισε πριν από πολύ καιρό. Δεν δείχνει ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Μόνο μέσα στο κλουβί του τα κάνει αυτά.
Αισχος η σημερινη νεολαία! Αν ηταν της παλαιας γενιάς θηλυκο κουνουπι δεν θα αφηνε!
 
... Πριν αρκετό καιρό τον είδα πρώτη φορά να ανεβάζει τροφή για να ταισει την κούνια του.
. Σήμερα άρχισε να ταιζει το νέο παιχνίδι. *Ταυτόχρονα άρχισε να ανοιγοκλείνει τις φτερούγες σε γρήγορο ρυθμο και να βγάζει μια μικρή κραυγουλα όταν το κάνει και επιστρέφει πάλι να ταισει οτιδήποτε υπάρχει μέσα στο κλουβί

Welcome to the club! 🤪 *δείχνει την χαρά του!

. Αν θυμάμαι καλά κι ο Μάριος της @Sissy έκανε το ίδιο με την κούνια του.
Επίσης τάιζε το ψωμί, κάποια παιχνίδια και είχε μεγάλη αδυναμία στο να ταΐζει σακούλες!
Και όχι μόνο ο Μάριος... Που να δείτε τον Πέπερ!
Ταΐζει: μπρόκολα, αχλάδια, πορτοκάλια, σακούλες, ποτήρια, μπουκάλια και σχεδόν οτιδήποτε βρεθεί κοντά του εκτός της Λήδας! Αντιθέτως ο Μάριος την τάιζε, εκτός κλουβιού αλλά και πίσω από τα κάγκελα.

*Λογικά αυτή η φάση θα κρατήσει μερικές μέρες. Δεν νομίζω πολύ μεγαλύτερο διάστημα. **Βέβαια το τάισμα δεν σημαίνει απαραίτητα αναπαραγωγική διάθεση γι αυτό σου είπα να αφαιρέσεις τελείως τα παιχνίδια που ταΐζει.
Γιατί να το αποτρέψεις το τάισμα; Όπως και η αλληλοπεριποίηση **είναι συνηθισμένες συμπεριφορές μεταξύ των παπαγάλων ανεξαρτήτου φύλου και αυτή την αλλλεπίδραση επιδιώκουμε όταν βάζουμε δύο παπαγάλους στο ίδιο κλουβί.Αν τώρα πηγαίνει το μυαλό σου σε μη αναπαραγωγή ***απλά δεν την ενθαρρύνεις με τη μη τοποθέτηση φωλιάς, την προσεγμένη διατροφή και τον έλεγχο των ωρών ύπνου.
*Εμάς αντιθέτως κρατούσε-κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια...
**Συμφωνώ απόλυτα με τον Γιάννη
***Αυτά ακολουθώ κι εγώ, ειδικά αυγό σπανιότατα δίνω...
 
Welcome to the club! 🤪 *δείχνει την χαρά του!


Επίσης τάιζε το ψωμί, κάποια παιχνίδια και είχε μεγάλη αδυναμία στο να ταΐζει σακούλες!
Και όχι μόνο ο Μάριος... Που να δείτε τον Πέπερ!
Ταΐζει: μπρόκολα, αχλάδια, πορτοκάλια, σακούλες, ποτήρια, μπουκάλια και σχεδόν οτιδήποτε βρεθεί κοντά του εκτός της Λήδας! Αντιθέτως ο Μάριος την τάιζε, εκτός κλουβιού αλλά και πίσω από τα κάγκελα.


*Εμάς αντιθέτως κρατούσε-κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια...
**Συμφωνώ απόλυτα με τον Γιάννη
***Αυτά ακολουθώ κι εγώ, ειδικά αυγό σπανιότατα δίνω...
Κατάλαβα. Σοι πάει το βασίλειο 😋
Μου έκανε εντύπωση πάντως πρώτον επειδή είναι μπέμπης ακόμη και δεύτερον επειδή τα κοκατιλ μου τάιζε το ένα το άλλο μόνο κατά την αναπαραγωγική περίοδο.
Ο Σαχαμπ είναι σαν τον Πέπερ. Ταιζει τα πάντα εκτός από την Εσμεράλντα. 😂
Το πιο αστείο ειναι όταν ανοιγοκλείνει τα φτερακια. Περπατάει πάνω στην πατηθρα εναλλάσσοντας τα πόδια του σαν παππούς που γυρίζει από το καφενείο, μουρμουριζει και ανοιγοκλείνει τις φτερούγες λες και έχει τικ 🤣

Σήμερα έδωσα αυγό. Δεν θα ξαναδώσω σύντομα.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές 🙂
 
Το πιο αστείο ειναι όταν ανοιγοκλείνει τα φτερακια. Περπατάει πάνω στην πατηθρα εναλλάσσοντας τα πόδια του σαν παππούς που γυρίζει από το καφενείο, μουρμουριζει και ανοιγοκλείνει τις φτερούγες λες και έχει τικ 🤣

Θα ήθελα να το δω σε βίντεο παρακαλώ. :D
 
Θα ήθελα να το δω σε βίντεο παρακαλώ. :D
Δεν κάθεται το στραβόξυλο 😠
Με το που βλέπει το τηλέφωνο σταματάει το πέρα δώθε και φωνάζει "τρωγε τρωγε".
 
Δεν κάθεται το στραβόξυλο 😠
Με το που βλέπει το τηλέφωνο σταματάει το πέρα δώθε και φωνάζει "τρωγε τρωγε".

Ε δείξε μας αυτό τότε. 😂
 
Ε δείξε μας αυτό τότε. 😂
Το "τρωγε τρωγε" ευτυχώς δεν το σχολιασες 😂
Δεν ξέρω πως του κόλλησε πάντως το λέει όλη την ημέρα εδώ και λίγο καιρό. Το λέει πάντοτε όταν συμβαίνει κάτι που δεν του αρέσει. Με το που σηκωθω και του πω "έλα να πάμε στην Εσμεράλντα" , χώνει το κεφάλι στο πιάτο με τα λαχανικά και τσιριζει "τρωγε τρωγε" 😂

Από αύριο θα αρχίσω να τραβάω βιντεάκια. Βρίσκεται σε περίοδο αφασίας και οφείλω να μοιραζομαι μαζί σας τις στιγμές απείρου κάλλους που ζω 🤣
 
Το "τρωγε τρωγε" ευτυχώς δεν το σχολιασες 😂
Δεν ξέρω πως του κόλλησε πάντως το λέει όλη την ημέρα εδώ και λίγο καιρό. Το λέει πάντοτε όταν συμβαίνει κάτι που δεν του αρέσει. Με το που σηκωθω και του πω "έλα να πάμε στην Εσμεράλντα" , χώνει το κεφάλι στο πιάτο με τα λαχανικά και τσιριζει "τρωγε τρωγε" 😂

...

😀! Τώρα το περιμένω πως και πως. 😁
 
Με το που σηκωθω και του πω "έλα να πάμε στην Εσμεράλντα" , χώνει το κεφάλι στο πιάτο με τα λαχανικά και τσιριζει "τρωγε τρωγε"
Έκλαψα 😂
Τι να θέλει να μας πει ο ποιητής άραγε;
 
Έκλαψα 😂
Τι να θέλει να μας πει ο ποιητής άραγε;
Οτι είναι ερωτευμένος με το φαγητό και όχι με τη μικρη.😵
Λες να μην έχει καταλάβει ακόμη ότι την μικρή την πήρα για εκείνον και όχι για εμένα; 😱🤭
 
Back
Top