Γενικά Ο Σπίνος μου δεν σταματά να κελαϊδεί ένα σκοπό

Θεοδωρος 55

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2013
Μηνύματα
174
Πόλη
Düsseldorf
Ο Σπινος μου δεν σταματα να κελαιδει ενα σκοπο
Αυτο το κανει με το που ανειγω το φως το πρωι μεχρι να σκοτεινιασει το βραδυ
Δεν μπορω να καταλαβω, πιθανων να θελει θυληκο να ζευγαρωσει
Αλλα πιο εμπειροι σιγουρα γνωριζουν καλα και τους παρακαλω πολυ να κανουμε μια συζητηση γιαυτο
Εδω εχω ενα συντομο βιντεο
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Μάλλον έχει κάποιο "ύποπτο" σκοπό..
Γιαννη εκει στην Ελλαδα μπορει κανεις να αγορασει σπινους σε αιχμαλωσια, κατι οπως με τα καναρινια;
Πρεπει να του βρω θυληκο, τον εχω σαν γιο μου αυτον
 
Θοδωρη αυτη ειναι η κλασσικη κελαΐδισια του σπινου! Σαφως εχει αρχισει να πυρωνει! Θυληκια εκτροφης θα βρεις παρα πολυ δυσκολα και το ακομη πιο δυσκολο ειναι να καταφερεις να μεγαλωσεις τα μικρα! Θελουν πολυ μα πολυ σκουλικι και αρκετο χωρο! Δυσκολα θα καταφερεις κατι παντως!
 
Θοδωρη αυτη ειναι η κλασσικη κελαΐδισια του σπινου! Σαφως εχει αρχισει να πυρωνει! Θυληκια εκτροφης θα βρεις παρα πολυ δυσκολα και το ακομη πιο δυσκολο ειναι να καταφερεις να μεγαλωσεις τα μικρα! Θελουν πολυ μα πολυ σκουλικι και αρκετο χωρο! Δυσκολα θα καταφερεις κατι παντως!
Κατοικω Γερμανια
Εδω του βρησκω 2 ειδων σκουλικια Κωστα, τον σκορο που ειναι μεσα στα μελισια και τον υπεραγαπαει και ενα αλλο
απο σκουλικι μια χαρα τα παμε, δεν με νοιαζει αυτο
 
Αν μπορεις να βρεις τοτε Θοδωρη θυληκο σπινο εκτροφης στην Γερμανια, νομιζω πως δεν θα χασεις κατι με το να το προσπαθησεις!
 
Έχεις καταφέρει να αναπαράξεις κάποιο ιθαγενές; Αν ναι με τι αποτελέσματα;
Εδώ στην Ελλάδα τα έχουν καταφέρει έμπειροι εκτροφείς που μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού. Τα μικρά - κι αν ακόμα καταφέρεις να βγουν - πεθαίνουν στην 3η -4η μέρα.. Θέλει πολλή προσπάθεια και εμπειρία. Θα σου πρότεινα να μην το επιχειρήσεις. Άστον να κελαηδάει..
 
Έχεις καταφέρει να αναπαράξεις κάποιο ιθαγενές; Αν ναι με τι αποτελέσματα;
Εδώ στην Ελλάδα τα έχουν καταφέρει έμπειροι εκτροφείς που μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού. Τα μικρά - κι αν ακόμα καταφέρεις να βγουν - πεθαίνουν στην 3η -4η μέρα.. Θέλει πολλή προσπάθεια και εμπειρία. Θα σου πρότεινα να μην το επιχειρήσεις. Άστον να κελαηδάει..
Νικο την καλησπερα μου
Δεν ειναι αυτο αλλα κοιτα, με το Λακη Πουπουλακη ειμαστε πολυ κολητοι και ολο πανω μου ειναι
Τωρα που ζευγαρωνω τα καναρινια, που υποτειθετε οτι μολις ηρθαν εδω και ζευγαρωνουν δεν του αρεσει και εχει στραβωσει πολυ
Μου επιτηθετε και με τσιμπαει, ολο μου φωναζει οταν με βλεπει, νοιωθω πολυ ασχημα αληθεια
Θελω να του βρω ενα θυληκο και οτι θελει ασ κανει
Κατω μεσα στους θαμνους ειναι τα βλεπω, αλλα δεν παρεμβαινω ετσι στη φυση, αυτον τον βρηκα μισοπεθαμενο και με σπασμενα ποδια και τον εσωσα, αν βρω θυληκο σε αιχμαλωσια θα το παρω
 
Καλησπερα σας Φιλοι μου
Λοιπον
Αυτος για να σταματησει να φωναζει ενας τροπος υπαρχει, να βαλω το κλουβι του για 2-3 ωρες σε ενα αλλο δωματιο
Και μαλον χανει τη συνδεση, τι να πω.
Σημερα αρχισε παλι να φωναζει ασταματητα, να με δερνει, να μου φωναζει, πολυ πλακα.
Αυτος μαλον μου λει γιατι δεν δινω και σε αυτον 1 θυληκο να ζευγαρωσει (οι αλλοι να εχουν κι εγω τιποτα; Πολεμος)
Για να σας φιαξω λιγο τη μερα, ανεβασα ενα βιντεο στο γιουτουμπ να το μοιραστω μαζι σας
Εδω
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Χα χα ευχαριστω πολυ
Ναι ειναι αξιολατρευτος, ο καλυτερος φιλος μου
Οταν το βρηκα μικρο και μισοπεθαμενο, ολοι μου εδιναν μηδενικες πιθανοτητες να τον σωσω
Το πηγα σε ενα κρατικο συλογο το τιαρχαιμ αλλα μου ειπαν να το ξαναβαλω εκει που το βρηκα να το φανε οι κυνηγοι του, και οτι αυτο ειναι νορμαλ
Εμεις κραταμε μονο σε μεγαλη ηλικια και αν ειναι πληγωμενα ειπαν
Και εγω αμεσως θημηθηκα οτι στο παρελθον αλλες 2 φορες ειχα τα ιδια με σπινους, τους βοηθουσα και μεταμορφωνονταν σε απιστευτα πουλια, μαλον κατι εχω με τους σπινους και ισως πρεπει να ασχοληθω αρκετα
Εδω μια φωτο που τον τραβηξα 3 η 4 μερες αφου τον βρηκα Λάκης Πουπουλάκης .webp
 
Αχ το χρυσό μου, σε βλέπει σαν γονιό λοιπόν 🙂
Καλησπερα Μαρια
Ετσι πιστευω, ειναι 3 χρονων τωρα και συμπεριφερωταν σαν μωρο
μεχρι πριν λιγους μηνες παρακαλουσε να τον ταιζω απο το στομα μου, ωσπου ξαφνικά μετα απο τοσα χρονια αλαξε χρωμα στο ραμφος του, απο ασπρο σε μαυρο και αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι καθως μαυριζε το ραμφος του το πανω μερος ηταν πολυ μεγαλυτερο και στραβο μπροστα στην ακρη καπως σαν του παπαγαλου και το κομματι αυτο ηταν ασπρο και μετα απο λιγες μερες κοπηκε και επεσε, και το ραμφος του ειναι μια χαρα αλλα μαυρο
Αν δεν εχει νευρα με ακουει Μαρια και κανει (σχεδον) αυτα που του ζητω, οτι τον συμφερει δηλαδη
Και εχει μαθει να κανει και το κελαιδημα των καναρινιων, οχι τελεια γιατι καποια γυρισματα δεν τα εχει, αλλα τα αντικαθηστα με καποια δικα του
 
Φιλε μου προφανως εχει συνυπαρξει με καναρινια αυτά τα χρονια που το εχεις, μιας και οι φωνες του
είναι σχεδόν 100% καναρινι.
 
Θοδωρή, για να καταλάβουν όλοι αυτό που λέει ο Γιώργος..
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ε ναι
Εδω απο τα καναρινια εχει μαθει πως αλλιως;
Του ειχα αγορασει ενα θυληκο μετα τον πρωτο χρονο, αλλα ηταν αρσενικο τελικα και ετσι εμαθε
Αλλα τα βασικα του σπινου οπως βλεπεις στο βιντεο τα ξερει αρκετα καλα, για παραδειγμα απο το πιο πανω βιντεο του Νικου, δειχνει σπινους να κελαιδουν, του Πουπουλακη ειναι πιο μελωδικο :)
 
Να σημειώσω εδώ, ότι για τους λάτρεις των φωμών..όταν γίνεται εκπαίδευση καρδερίνας με φωνές αγρίων, απαγορεύονται οι φωνές του σπίνου.. Κι αν καρδερίνα κάνει σπιν σπιν θεωρείται ''ελάττωμα''.
 
Back
Top