Γενικά Ο Τσίου μας (καναρίνι)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Elsaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Elsaki

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιαν 2021
Μηνύματα
12
Πόλη
Πειραιάς
Γεια σας και καλή χρονιά! Πριν 2 βδομάδες μας χάρισαν ένα καναρινάκι περίπου 3 ετών, στην αρχή δεν κελαιδουσε καθόλου αλλά εδώ και 3 μέρες χαιρόμαστε να τον ακούμε. Τσίου τον ονόμασε ο γιος μου. Καλώς σας βρήκα!
 

Συνημμένα

  • 20210106_120354_800x445.webp
    20210106_120354_800x445.webp
    25,6 KB · Προβολές: 35
Να σας ρωτήσω κάτι, στον πάτο κάτω κάτω έχουμε βάλει χαρτί και καλυμμένο με ζεόλιθο, από πάνω το καγκελακι. Ο σύζυγος δεν θέλει να λερώνεται το καγκελακι και στα άλλα πουλάκια που είχε πολύ παλιά έβαζε το χαρτί πάνω από το καγκελακι. Ποιο είναι σωστό και γιατί?
 
Κατω απο το καγκελο ειναι το πιο σωστο να υπαρχει το υποστρωμα (χαρτι,ζεολιθος κ.α) ωστε να μην ερχεται σε άμεση επαφη με τις ακαθαρσιες του.
[automerge]1609948563[/automerge]
Η σχαρα σαφως και θα λερωνεται αλλα ο μεγαλος ογκος καταληγει στο υπόστρωμα μας.γιαυτο οποτε χρειαστει να παρουμε κλουβι προτιμαμε με αφαιρουμενη σχαρα κ ταψι για ευκολια στο καθαρισμα.
 
@ΠΑΝΤΕΛΗΣ V7 ναι αφαιρούμενα είναι, απλά από ότι κατάλαβα η λερωμενη σχάρα θέλει έξτρα καθάρισμα... 😏
Πριν βάλω το χαρτί από κάτω απτή σχάρα με τον ζεόλιθο ο μικρούλης μας τσιμπούσε κόκκους ζεόλιθου, γιατί το έκανε ?
Επίσης πάει στην ποτίστρα και βουτάει, πόδια, λαιμό, φτερά αλλά μου λένε ότι για μπανιεριτσα έχει κρύο ακόμα...

Συγνώμη που κάνω πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω να μάθω...
 
Τους αρεσει να τον τσιμπολογουν.κ εγω ζεολιθο χρησιμοποιώ στα καναρινακια μου.μια φορά την βδομαδα καθαριζω και αναπληρωνω στο ταψακι και 2 φορες την βδομαδα ενα καθαρισμα στην σχαρα.μπανιο κανουν και το χειμωνα αλλα προσοχη να μην εχει ρευματα αερα,να μπει νωρις η μπανιερα ωστε να εχουν χρονο να στεγνωσουν και να περιποιηθουν τα φτερακια τους.εγω οταν ειναι κ ο καιρος ανοιχτος τους βαζω αρκετα συχνα και μπαινουν μεσα λες κ κανουν πρωτη φορα μπανιο :-).
[automerge]1609951578[/automerge]
Ρωτα ελευθερα οτι απορια εχεις.μην ζητας συγνωμη.εδω η παρεα θα σου λυσει τις πιο πολλες σου απορίες.
 
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια! Ο μικρούλης μας έχει ζωηρέψει και φαίνεται να νιώθει οικεία μαζί μας και μας χαρίζει ένα πολύ όμορφο τραγούδι κάθε μέρα! του έκοψα τα νυχάκια σήμερα και βρήκα την ευκαιρία να τραβήξω και μία φωτογραφία από την κοιλίτσα του να μου πείτε πώς τον βλέπετε!
 

Συνημμένα

  • 20210113_201124_480x1013.webp
    20210113_201124_480x1013.webp
    26 KB · Προβολές: 19
Να τον χαίρεσαι!
Όταν θελήσεις, άνοιξε ένα θέμα στη Φροντίδα Καναρινιών, ανέβασε και φωτογραφία από το κλουβί του, ώστε να φαίνεται η εσωτερική του διάταξη, για να σου πουν τα μέλη πιθανές βελτιώσεις. Επίσης θα ήταν καλό να αναφερθείς και στην τροφή του (μάρκα σπόρων, αν δίνεις αυγό ή αυγοτροφή και σε τι συχνότητα, κόκκαλο σουπιάς αν υπάρχει στο κλουβί) και στις συνθήκες διαβίωσής του (εσωτερικός ή εξωτερικός χώρος, τι ώρες κοιμάται - ξυπνάει...)
 
Back
Top