Ασθένειες Ο Φεντερίκο σταμάτησε να κελαηδάει

δβατομουρο

PB New Member
Εγγραφή
30 Απρ 2017
Μηνύματα
16
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σας! Άνησυχώ γιατί ο μικρός ήταν ο τραγουδιστής του σπιτιού και τώρα μοιάζει με βραχνιασμένος... Βγάζει κατι μικρες κραυγες. Πριν 1 εβδομάδα την ώρα που καθάριζα το κλουβί μου έπεσε και μάλλον κατατρόμαξε οπως και εγω! Και από τότε δεν κελαηδάει και του πεφτουν μικρά χνουδια... Κατά τα άλλα τρώει κανονικα, πεταει πολύ, σήμερα εκανε και μπανιο και τα κακά του είναι πρασινα με άσπρη κορυφη... είναι σε σοκ ακόμα ή του έκανα κατι αλλο;
 
Πιθανά να είναι ακόμα σε σοκ.
Αλλά αν θέλεις, δεν θα ήταν καθόλου κακή ιδέα να απαντήσεις στα ερωτήματα που υπάρχουν πάνω σε αυτήν τη σελίδα στο πορτοκαλί που λέει πριν κάνεις ερώτηση σε παρακαλούμε να διαβάσεις αυτό το θέμα. Έτσι θα έχουμε εικόνα για την κατάσταση, και φυσικά θα ήταν χρήσιμο να πιάσεις το πουλάκι να το βρέξεις ελαφρά στην κοιλιά και στο στήθος και να βγάλεις φωτο από την αμάρα, το στήθος, το λαιμό ώστε να φαίνεται καθαρά το δέρμα του (οπότε νοτίζεις τα χέρια σου και παραμερίζεις τα πούπουλα), και επίσης φωτό από τις κουτσουλιές του.
και κάτι ακόμα: λίγα πούπουλα λες, εννοείς και φτερά (κινητήρια - ουράς);
 
δεν καταφερα να πιασω τον μικρο... φοβηθηκα περισοτερο... Οι φωτο ειναι 2 ημερων και στη μια φαινεται και το 1 μεγαλο φτερο που εχασε σημερα... Τα υπολοιπα ειναι πολυ μικρα χνουδια, σαν πουπουλα. Ουφφφ... Τι εχει;drervge.webp vfdv.webp
 
Ησύχασε...
Είναι συχνό φαινόμενο να βγαίνουν τα φτερά των πουλιών σε κάθε δύσκολη ή επικίνδυνη κατάσταση.
Κυριολεκτικά με το παραμικρό θα έλεγα...
Πολύ γρήγορα όμως υπάρχει αποκατάσταση.
Ανησυχία για την πτώση των φτερών πρέπει να έχουμε μόνο όταν είναι έντονη, συνεχόμενη και εκτός της εποχής (πτερόρροιας).
 
Τωρα ειναι νωρίς για πτερόρροια; Κατα τα αλλα τα κακάκια του φαινονται φυσιολογικά; Θα μου προτεινετε μια βιταμινη να του δωσω για μερικες μέρες μηπως τον βοηθησει; Ειναι πολυ ενεργητικος ολη μερα απλα σταματησε να κελαηδαει... Ευχαριστω πολυ, ειναι η πρωτη μου επαφη με καναρίνια κ αγχωνομαι...
 
Τωρα ειναι νωρίς για πτερόρροια;
Ναι.. αλλά είμαστε στον προθάλαμο.
Σε λίγες βδομάδες κάποια παλιά και βιαστικά πουλιά θα αρχίσουν να αλλάζουν κατά περίπτωση φτερά.
α μου προτεινετε μια βιταμινη να του δωσω για μερικες μέρες μηπως τον βοηθησει; Ειναι πολυ ενεργητικος ολη μερα απλα σταματησε να κελαηδαει...
Αφού δείχνει και είναι μια χαρά, γιατί να τον φορτώσεις με κάτι που δεν το χρειάζεται;
Τις βιταμίνες τις προσφέρουμε μόνο όταν υπάρχουν ανάγκες ή ελλείψεις...

Για το κελάηδημα τώρα..
Αν τον αφήσεις να ηρεμήσει θα έρθει στα "ίσια" του.
Ηρεμία όμως κι όχι συχνές επισκέψεις στο κλουβί του.
 
Μαλιστα κατάλαβα. Τον αφηνω ετσι λοιπον και βλεπουμε. Ειναι σχεδον ολη μερα στην απολυτη ηρεμια. Ευχαριστω πολυ, καλημερα 🙂
 
Αν θέλεις μπορείς να του φτιάξεις για 3-4 μέρες ένα τσαγάκι.
Μ'αυτό όμως δεν θα το φορτώσεις, καλό θα του κάνεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ναι.. αλλά είμαστε στον προθάλαμο.
Σε λίγες βδομάδες κάποια παλιά και βιαστικά πουλιά θα αρχίσουν να αλλάζουν κατά περίπτωση φτερά.

Ήδη από την προηγούμενη εβδομάδα ο δικός μου κατέθεσε στο κλουβί ένα φτερό από τη μια φτερούγα και ένα πούπουλο. Οπότε αντιλαμβάνομαι ότι ήρθε η ώρα να αγκαλιαστούμε, να φιληθούμε και να ευχηθεί ο ένας στον άλλον "Καλή και ανώδυνη πτερόροια".
 
Δεν είναι όμως ένα σημάδι ότι πάει να ξεκινήσει; Γιατί λογικά αυτό που αναμένω από εδώ και πέρα είναι ότι βαθμιαία θα βλέπω ολοένα περισσότερα φτερά και πούπουλα και όχι ξαφνικά να αρχίσει να τα πετάει.
 
Όχι, μέχρι τώρα δεν είδα κάτι. Σε ευχαριστώ που μου το είπες αυτό γιατί ήμουν στη σκέψη για την αλλαγή διατροφής.
 
δηλαδη είναι τόσο "εντονη" διαδικασια για τα πουλια η πτερορροια; Εγω σημερα ειδα αλλο 1 φτερο και αρκετα πουπουλα. ειναι 1 εβδομαδα τωρα (απο τοτε που μου επεσε το κλουβι) που χανει καθε μερα πουπουλα και 1-2 φτερα. αλλα επειδη το πουλι το εχω ουτε 2 μηνες δεν ξερω να διαβαζω τα σημαδια ακομα...
 
Νομίζω ότι ο βασικός παράγοντας από τον οποίο εξαρτάται η έναρξη της πτερόρροιας είναι το φως. Δεν γνωρίζω για τις τιμές που θα πρέπει να πάρει η ένταση της φωτεινής ακτινοβολίας, αλλά όσον αφορά στη διάρκεια, αυτά που διαβάζω στο διαδίκτυο λένε άνω των 12 ωρών, με συνηθέστερο το άνω των 14 ωρών διάρκεια ημέρας. Είμαστε ήδη κοντά στις 14,5 ώρες, και επομένως δεν θα ήταν απίθανο να έχουν ξεκινήσει και τα δύο πουλάκια πτερόρροια. Ειδικά για αυτό της Άννας, οπωσδήποτε αυτό που μπερδεύει είναι η πτώση του κλουβιού, το οποίο δημιούργησε στρες κι επομένως μπορεί να μιλάμε και για αυτόν τον αιτιολογικό παράγοντα και φυσικά το γεγονός ότι τα φτερά και πούπουλα είναι λίγα και η συχνότητα πτώσης μικρή. Επίσης οι συνθήκες διαβίωσης του πουλιού πριν έρθει στην κατοχή της Άννας, το πότε γεννήθηκε, οι αλλαγές στη φωτεινότητα πριν και μετά την απόκτησή του κλπ. Επομένως θα πρέπει να περιμένουμε για να δούμε. Εντωμεταξύ, θα έλεγα να αυξηθεί η συχνότητα παροχής αυγού σε 2 και αν συνεχίσει σε 3 φορές την εβδομάδα, καθώς και τροφών πλούσιων σε βιταμίνη Β, να δίνεται μπάνιο καθημερινά κλπ.
Παύλο, στο μέρος που έχεις το δικό σου καναρίνι, πέφτει απευθείας ο ήλιος; Αν ναι, επί πολλές ώρες; Η θερμοκρασία του χώρου ποια είναι;
 
Παύλο, στο μέρος που έχεις το δικό σου καναρίνι, πέφτει απευθείας ο ήλιος; Αν ναι, επί πολλές ώρες; Η θερμοκρασία του χώρου ποια είναι;

Το σημείο που το έχω είναι εσωτερικά, δίπλα στην μπαλκονόπορα, η οποία είναι μονίμως ελαφρώς ανοιχτή με σίτα. Ο ήλιος μπαίνει κατά τις μεσημεριανές ώρες, όμως δεν πέφτει απευθείας στο κλουβί. Για αυτό το λόγο 2-3 φορές την εβδομάδα το βγάζω για κάνα μισάωρο στο άμεσο ηλιακό φως για το σχηματισμό της D3. Η θερμοκρασία είναι ευχάριστη, χωρίς μεγάλες διακυμάνσεις. Σκέφτομαι, επειδή είμαι Κρήτη, λογικά θα είμαι από τους πρώτους που θα ξεκινήσει την πτερόροια.
 
Σκέφτομαι, επειδή είμαι Κρήτη, λογικά θα είμαι από τους πρώτους που θα ξεκινήσει την πτερόροια.
Δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτό. Εξαρτάται και από τις ώρες που πέφτει ο ήλιος, και από τη γωνία των ακτίνων του και από την ένταση της ακτινοβολίας.
 
Σκέφτομαι, επειδή είμαι Κρήτη, λογικά θα είμαι από τους πρώτους που θα ξεκινήσει την πτερόροια.
Μπορεί να έχουμε το φως που χρειάζεται δεν έχουμε όμως τις θερμοκρασίες που είναι απαραίτητες για να μπουν σε διαδικασία πτερόρροιας τα πουλιά.
Σίγουρα υπάρχουν κάποια πουλιά πιο "βιαστικά" αλλά και πάλι αυτά θα εμφανιστούν από τον Ιούνιο και μετά...
Όσο για την παρατήρηση έχει κάποια λογική αλλά είναι τόσο "ίδιες" το καλοκαίρι οι συνθήκες που σχεδόν ο κύριος όγκος αλλαγής φτερών των πουλιών συμπίπτει με τον Αύγουστο...

Για αυτό το λόγο 2-3 φορές την εβδομάδα το βγάζω για κάνα μισάωρο στο άμεσο ηλιακό φως για το σχηματισμό της D3.
Το άμεσο ηλιακό φως μπορεί να αποδειχτεί θανατηφόρο..
Χρειαζόμαστε μεν το ηλιακό φως αλλά όχι άμεσα... Πάνω στο πουλί... αλλά από διάχυση ενώ αυτό βρίσκεται στον ίσκιο.
 
Το άμεσο ηλιακό φως μπορεί να αποδειχτεί θανατηφόρο..
Χρειαζόμαστε μεν το ηλιακό φως αλλά όχι άμεσα... Πάνω στο πουλί... αλλά από διάχυση ενώ αυτό βρίσκεται στον ίσκιο.

Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη. Το είχα απορία αυτό.
 
Back
Top