Γενικά Ο ένας παπαγάλος δαγκώνει τα νύχια του άλλου

Ντέιβιντ

PB New Member
Εγγραφή
23 Σεπ 2017
Μηνύματα
54
Πόλη
Αθήνα
Το ξέρω πως είναι αργά αλλά δεν είχα χρόνο κατά τη διάρκεια της ημέρας. Ε λοιπόν εχτές πήρα ένα παπαγάλο 9 μηνών να κάνει παρέα σε αυτόν που έχω ηδη. Τον πήρα άγριο όπως και τον πρώτο αλλά και πάλι έκανα το απίστευτο και το εξημέρωσα σε δύο μέρες. (ο Ρίκο μου πήρε 5) Ε τέλος πάντων πρόσεξα πως ο ρικο αρχησε να δαγκώνει τα νύχια του αλλου. Είναι φυσιολογικό;
 
Βασικα ξεκινησεις λαθος! Καραντινα γιατι δε κρατησες; Ειναι το πιο σημαντικο! Σωστη γνωριμια των πουλιων δεν εκανες! Ουστιαστικα αυτο πιθανον να γινεται ειναι να μαλωνουν τα πουλια μεταξυ τους για αυτο και αρχισαν τα δαγκωματα! Οποτε το ολο θεμα εχει ξεκινησει λαθος! Πρεπει το δευτερο πουλι να μπει σε ξεχωριστο κλουβι!

Επιση θα ηθελα να μας πεις πως εξημερωσες το πουλακι σε 2 μερες! Εχει κομμενα φτερα;
 
και αν θέλεις πες μας και για τι πουλάκια μιλάμε.
αν θυμάμαι καλά ο Ρίκο είναι κοκατίλ;(τι ηλικία έχει; )το άλλο τι είναι;
όπως σου είπε και ο Ζάχος δεν είναι σωστό που έβαλες αμέσως τα δυο πουλιά μαζί.έπρεπε να κρατήσεις καραντίνα και να ακολουθήσεις ένα πρόγραμμα γνωριμίας
 
Το λόφο που μπορεί να συμβαίνει αυτό στο είπαν παραπάνω και το ίδιο πιστεύω κι εγω...

Θα με ενδιέφερε κι εμένα να μάθω τη μέθοδο που ακολουθείς και έχεις τόσο γρήγορα αποτελέσματα στην εξημέρωση.
Και τι ακριβώς εννοείς λέγοντας εξημέρωση ενός άγριου(μεγαλωμένο από τους γονείς του) παπαγάλου.
 
Βασικα ξεκινησεις λαθος! Καραντινα γιατι δε κρατησες; Ειναι το πιο σημαντικο! Σωστη γνωριμια των πουλιων δεν εκανες! Ουστιαστικα αυτο πιθανον να γινεται ειναι να μαλωνουν τα πουλια μεταξυ τους για αυτο και αρχισαν τα δαγκωματα! Οποτε το ολο θεμα εχει ξεκινησει λαθος! Πρεπει το δευτερο πουλι να μπει σε ξεχωριστο κλουβι!

Επιση θα ηθελα να μας πεις πως εξημερωσες το πουλακι σε 2 μερες! Εχει κομμενα φτερα;
Σε ξεχωριστό κλουβί είναι.


Το πώς το εξημέρωσα είναι αρκετά εύκολο. Στην αρχή του έβαλα μουσικούλα έτσι για να χαλαρώσει από το σοκ που έχει παθει. Μετά πείρα ένα πλαστικό ξυλαράκι και αρχησε να του το πλισιαζω αργά αργά. Όταν έφευγε μακριά έβγαζα και εγώ το ξυλάκι. Μετά από 5 λεπτάκια προσπαθώ ξανά και συνεχίζω να το κάνω μέχρι να με αφήσει να του ακουμπήσω την κοιλιά. Τότε αφού ανέβει στο ξυλαράκι το πάω πέρα δοθε στο κλουβί και τα αφήνω πάλι κάτω. Μετά κάνω το ίδιο με το χέρι μέχρι να συνηθίσει και με αυτό και τέλος αφού καταλάβω ότι με συμπαθεί το αφήνω έξω να κάνει ότι θέλει. Έπεσε 2-3 φορές στον τοίχο(επικίνδυνο το ξέρω) μέχρι που έμαθε τον χώρο. Αυτό κάνω. Δεν ξέρω τώρα αν έτυχαν και οι δύο τόσο φιλικοί ή εάν γίνεται το ίδιο με ολους.

Τι ακριβώς εννοείς λέγοντας εξημέρωση ενός άγριου(μεγαλωμένο από τους γονείς του) παπαγάλου.
Δηλαδή να σταματησει να δαγκώνει και να έρχεται μόνος του σε εσένα οπότε θελει

και αν θέλεις πες μας και για τι πουλάκια μιλάμε.
αν θυμάμαι καλά ο Ρίκο είναι κοκατίλ;(τι ηλικία έχει; )

Κοκατιλ είναι και τα δύο. Ο Ρίκο είναι 1 χρονών και ο νέος 9 μηνων

Και όχι κανένα από τα δύο δεν έχει κομμένα φτερά
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
φιλε μου ντειβιντ καλησπερα και απο εμενα. Να χερεσε το νεο σου κοκατιλ, και να περνατε καλα. Προσωπικα δεν θελω να σταθω στις μεθοδους που ακολουθης για την εκπεδευση τους, ουτε στις εικανοτητες σου ως εκπεδευτης. Πολλες φορες σκευτομε οτι υπαρχουν ανθρωποι με αστρο, που καταριπτουν τις αποψεις αυτων που πιστευουν οτι, ασε το νεο παπαγαλο να προσαρμοστη στον χορο, ασε τον παπαγαλο να ηρεμηση, κρατα καραντηνα για την υγεια τους, γιατι να βιαζομε. υπαρχουν λοιπον και οι εκπεδευτες που με ενα μαγικο ραυδι καταριπτουν τα στερεοτυπα. Πιστευω οτι το αφησες εκτος κλουβιου να πεταξει μεσα σε δυο μερες λογο του οτι ηρεμησε, και ηθελες να γνωριστη και με το αλλο πουλακι. Βεβαια κοπανησε το κεφαλι του στον τοιχο, και οπως ανεφερες κακο αυτο. σωστα κακο αυτο. το ερωτημα σου λοιπον ειναι γιατι τσιμπανε τα νυχια τους. ειδικος δεν ειμαι, αλλα εαν θες να αντικρησης την ουσια χωρις εγωισμους, και τυμπανοκρουσειες εκπεδευσεως, και αν απευθηνεσε σε ενα φορουμ που πιστευης οτι κατι αξιολογο θα αποκτησης απο ανθρωπους με γνωσεις, οπως τα παιδεια εκτροφης κοκατιλ και οχι μονο, τα ξαναλεμε. και για να μην μασαμε τα λογια μας το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι επαναλαμβανεσε στα λαθη σου, εκτος οπως ειπαμε αν εχεις αστρο.
 
φιλε εκτωρα να το ξερεις οτι εγω δεν φερνω και δεν εφερα ποτε αντιριση σε οτι μου εχεις πει και συμφωνω αλλα να σου πω την αληθεια το να τον αφησω ελευθερο δεν ηταν ιδεα μου. ηταν ενος ξεροκεφαλου συγγενη μου που οσο και αν του μιλισεις δεν θα καταλαβει. καλα τελοσπαντων τι στα λεω. λες και σε νοιζει και πολυ... ευχαριστω!
 
φιλε εκτωρα να το ξερεις οτι εγω δεν φερνω και δεν εφερα ποτε αντιριση σε οτι μου εχεις πει και συμφωνω αλλα να σου πω την αληθεια το να τον αφησω ελευθερο δεν ηταν ιδεα μου. ηταν ενος ξεροκεφαλου συγγενη μου που οσο και αν του μιλισεις δεν θα καταλαβει. καλα τελοσπαντων τι στα λεω. λες και σε νοιζει και πολυ... ευχαριστω!
Τα πουλιά είναι δικά σου, εσύ είσαι υπεύθυνος για αυτά, δηλαδή ακόμα χειρότερα να αφήνεις να σε παρασύρουν άλλοι και να μην υπερασπίζεται την άποψή σου (εφόσον υπάρχει) και αφορά θέματα υγείας πουλιών τα οποία εξαρτώνται αποκλειστικά και μόνο από εσένα... 😉:)
 
ντειβιντ, θελω να σου ξεκαθαρησω κατι για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις. Θα ξεκινησω απο αυτο που μου ανεφερες εσυ ''τι με νοιαζη'' τωρα για τους λογους που το κοκατιλ σου βρεθηκε εκτος κλουβιου. η απαντηση μου ειναι τα λεγομενα της sissy που για εμενα ειναι ο ορισμος της υπευθηνοτητος. εαν δεν με ενοιαζε οπους και ολους τους υπολοιπους θα το καταλαβενες πιστευω απο το γεγονος οτι δεν θα υπηρχε κανενα ενδιαφερον προς το ερωτημα σου. αρα μας νοιαζη. και πολλες φορες επειδη το ωραιο το χερομαστε και εμεις, δες τα θετικα σχολια προς την γιωργια και την σχεση της με το κοκατιλακι της, που ολα κοιλουν αργα και αρμωνικα, λαμβανη υποψην τα σχολια των μελων, και την θαυμαζουμε για την υπομονη της. εχθες δεν απαντησα στο ερωτημα σου γιατι αυτο που πραγματικα ηθελα να σου πω ειναι οτι ο λογος που τρωνε τα νυχια τους εισαι εσυ. Δεν εχω λογο να σε προσβαλω ουτε να σε θυξω, ουτε να σου δειξω της γνωσεις μου, διοτι ζω με αυτα τα πλασματα δεκαεπτα χρονια, και δεν ειμαι εκπεδευτης, δεν ξερω να εξημερωνω, και πανω στην τρελα μου μην μου βγουν ανχωτικη η παπαγαλοι μου, εκανα περα τα δικα μου θελω, και εβαλα μπροστα τα θελω τα δικα τους, διοτι αυτα με εμαθαν και με εξημερωσαν. ασε τα θελω σου στην ακρη, και λυτουργησε αρμονικα μαζι τους, και στο φορουμ υπαρχουν μελη που πραγματικα μπορουν να σε καθοδηγησουν. Πιστευω με υπομονη θα μας περιγραψης εν καιρο τις ομρφες στιγμες τους.
 
ντειβιντ, θελω να σου ξεκαθαρησω κατι για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις. Θα ξεκινησω απο αυτο που μου ανεφερες εσυ ''τι με νοιαζη'' τωρα για τους λογους που το κοκατιλ σου βρεθηκε εκτος κλουβιου. η απαντηση μου ειναι τα λεγομενα της sissy που για εμενα ειναι ο ορισμος της υπευθηνοτητος. εαν δεν με ενοιαζε οπους και ολους τους υπολοιπους θα το καταλαβενες πιστευω απο το γεγονος οτι δεν θα υπηρχε κανενα ενδιαφερον προς το ερωτημα σου. αρα μας νοιαζη. και πολλες φορες επειδη το ωραιο το χερομαστε και εμεις, δες τα θετικα σχολια προς την γιωργια και την σχεση της με το κοκατιλακι της, που ολα κοιλουν αργα και αρμωνικα, λαμβανη υποψην τα σχολια των μελων, και την θαυμαζουμε για την υπομονη της. εχθες δεν απαντησα στο ερωτημα σου γιατι αυτο που πραγματικα ηθελα να σου πω ειναι οτι ο λογος που τρωνε τα νυχια τους εισαι εσυ. Δεν εχω λογο να σε προσβαλω ουτε να σε θυξω, ουτε να σου δειξω της γνωσεις μου, διοτι ζω με αυτα τα πλασματα δεκαεπτα χρονια, και δεν ειμαι εκπεδευτης, δεν ξερω να εξημερωνω, και πανω στην τρελα μου μην μου βγουν ανχωτικη η παπαγαλοι μου, εκανα περα τα δικα μου θελω, και εβαλα μπροστα τα θελω τα δικα τους, διοτι αυτα με εμαθαν και με εξημερωσαν. ασε τα θελω σου στην ακρη, και λυτουργησε αρμονικα μαζι τους, και στο φορουμ υπαρχουν μελη που πραγματικα μπορουν να σε καθοδηγησουν. Πιστευω με υπομονη θα μας περιγραψης εν καιρο τις ομρφες στιγμες τους.
Α όχι το κατάλαβες λάθος. Εννωουσα τι σε νοιάζει ποιος φταίει και ποιος όχι. Δεν εννωουσα ότι δεν ενδιαφέρεστε για την απορία μου.
 
. ζω με αυτα τα πλασματα δεκαεπτα χρονια, και δεν ειμαι εκπεδευτης, δεν ξερω να εξημερωνω, και πανω στην τρελα μου μην μου βγουν ανχωτικη η παπαγαλοι μου, εκανα περα τα δικα μου θελω, και εβαλα μπροστα τα θελω τα δικα τους, διοτι αυτα με εμαθαν και με εξημερωσαν. ασε τα θελω σου στην ακρη, και λυτουργησε αρμονικα μαζι τους, και στο φορουμ υπαρχουν μελη που πραγματικα μπορουν να σε καθοδηγησουν. Πιστευω με υπομονη θα μας περιγραψης εν καιρο τις ομρφες στιγμες τους.
👍Αυτό ακριβώς! Έτσι θα έπρεπε να σκέπτονται (και να πράττουν) όλοι οι ιδιοκτήτες παπαγάλων!
Αλλά και οι υποψήφιοι ιδιοκτήτες να παίρνουν πληροφορίες πριν αποκτήσουν παπαγάλους και να γνωρίζουν πως οι υποχρεώσεις πολλές και στην ουσία θα τους έχουν για να τους...υπηρετούν!
Αυτή είναι η θέση τους και μέσα από αυτή τη θέση, φτάνεις ν΄απολαμβάνεις την προσφορά, μαθαίνοντας χίλια δυο πράγματα 😉:)
 
Back
Top