Γενικά Ο αγαπημενος μου Αχιλλεας δεν υποφερει πια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mia7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mia7

PB New Member
Εγγραφή
16 Οκτ 2012
Μηνύματα
6
Πόλη
Αθήνα
Την Κυριακη πεθανε το πολυαγαπημενο μου καναρινι, ο Αχιλλεας...ηταν γκλοστερ και τον ειχα μαζι μου σχεδον 8 χρονια... Ενα αφοβο καναρινι, με εξαιρετικα μελωδικη φωνη και πανω απο ολα με διψα να ζησει... Ο Αχιλλεας μου περασε πολλα, αλλα δεν λυγισε ποτε... Ταλαιπωρηθηκε πολυ, ιδιως τα τελευταια χρονια, με κυστεις φτερων σε ολο του το κορμακι... Εχασε την οραση του, εχανε αιμα διαρκως απο την αφαιρεση των κυστων, πονουσε, αλλα κρατιοταν στη ζωη για χαρη μου... Ειχαμε αναπτυξει μια ιδιαιτερη σχεση, σαν να καταλαβαινε οτι προσπαθουσα να τον βοηθησω και με. Αφηνε να τον χαιδευω στο στηθος και την κοιλιτσα του...
Tην Κυριακη το μεσημερι, 2 μερες αφοτου γυρισα απο διακοπες, καταλαβα οτι οι ωρες μετρουσαν αντιστροφα... Ετσι τον πηγα σε ενα σκοτεινο δωματιο, οπου μετα σπο λιγα λεπτα, ακουσα ενα θορυβο και...ηταν το τελος... Εκλαψα πολυ κι ακομα κλαιω... Με παρηγορει ομως οτι ξεκουραστηκε απο το μαρτυριο του και γιατι ημουν εδω οταν αφησε την τελευταια του πνοη...
Δεν τον εχω θαψει ακομα... Τον εχω βαλει σε ενα κουτακι... Ο πατερας μου ειπε να τον θαψω σε μια γλαστρα, δεν ξερω αν ειναι καλυτερα μεσα στο κουτακι, ή οχι... Εσεις τι λετε;
 
Την Κυριακη πεθανε το πολυαγαπημενο μου καναρινι, ο Αχιλλεας...
Πολύ λυπάμαι!
Θυμάμαι κάποια πράγματα σχετικά με τον Αχιλλέα... μπράβο και σε σένα για τις προσπάθειες να τον κρατήσεις σωστά όλα αυτά τα χρόνια.
Μπράβο που αναπτύξατε αυτή τη σχέση...
Κάποιοι αδόκιμα πειραματίζονται στα ζευγαρώματα δημιουργώντας άρρωστα και δυστυχισμένα πουλιά...
Καλά που ήσουν εσύ στη ζωή του.
ο πατερας μου ειπε να τον θαψω σε μια γλαστρα, δεν ξερω αν ειναι καλυτερα μεσα στο κουτακι, ή οχι... Εσεις τι λετε;
Να ακολουθήσεις τις οδηγίες του πατέρα σου... Τα πρότυπα ταφής των ανθρώπων είναι κάπως "πολύ" για να τα χρησιμοποιήσουμε στα ζώα.
 
Έχω ζήσει παρόμοια κατάσταση και σε καταλαβαίνω απόλυτα, ησύχασε το πουλάκι αυτό να σε παρηγορεί...
 
  • Like
Αντιδράσεις: mia7
Λυπάμαι πολύ! Σε τέτοιες περιπτώσεις και οι ίδιες οι ψυχούλες ξεκουράζονται! Ο Αχιλλέας από τα λεγόμενα σου ήταν ένας ήρωας και τυχερός που έπεσε στα δικά σου χέρια! Να τον θυμάσαι πάντα... Καλό ταξίδι μικρέ Αχιλλέα! ☹
 
Κρίμα για τον Αχιλλέα. Πραγματικά σε καταλαβαίνω. Σίγουρα θα πέρασε πολύ καλά μαζί σου και ελπίζω να τον θυμάσαι.
 
λυπαμαι
να ζησει 8 ετη δεν ειναι λιγα εφυγε πληρης ημερων, αθανασια δεν υπαρχει
μπραβο σου
 
Πολύ κρίμα! Κυρίως για όλα αυτά που πέρασε και δεν πέθανε "ειρηνικά" όπως πολλά καναρίνια. Μπράβο σου φίλε και μπράβο και στον μικρό σου φίλ. Η ψυχούλα του θα ηρεμήσει!Λόγο πρόσφατων κοινών καταστάσεων σε συμβουλεύω αν ακόμα δεν το έθαψες που είναι δύσκολο να το θάψεις μακρία από το σπίτι σοΥ! Εγώ που το θαψα στην πιλοτή κάθε φορά που παιρνάω από εκεί λείπαμε πάρα πολύ! Επίσης αν δεν έχεις άλλο να το αντικαταστήσεις με ένα νέο και να δείξεις την ίδια αγάπη όπως το προηγούμενο και να το φροντήσεις ακριβώς το ίδιο. Σκέψου ότι αν δεν πάρεις ένα άλλο αυτό που δε θα πάρεις μπορεί και να μήνει μέσα στο pet shop για χρόνια. Σε μια αλυσίδα καταστημάτων που επισκέπτομαι τα καναρίνια ζούνε μέσα σε 1χ1χ1 παιδιά έλεος αμαρτία δηλαδή και να βλέπω και 2 μαζί έλεος!

εχασε την οραση του,
Συγγνώμη αλλά αυτό είναι βάσανο. Πως τρεφότανε; Την απώλεια όρασης ήταν ολική ή μερική;Και μετά από πολλά χρόνια εμφανήστηκε;
 
Φιλε η φυση αν σε θελει.. εχω δει τυφλη καρδερινα που την ταιζε μια αλλη καρδερινα και ενα καναρινι. Γινονται και θαυματα..
 
Back
Top