Γενικά Ο αγγελος μου!

constadinos

PB Member
Εγγραφή
24 Νοε 2008
Μηνύματα
486
Πόλη
Περιστέρι
Την Τριτη γυριζοντας απο το εξοχικο μου, βλεπω κοντα στην εξωπορτα του σπιτιου μου εναν αγγελο! Ενα μικρο και ταλαιπωρημενο καναρινακι! Αμεσως κανω μια προσπαθεια να το πιασω και πεταει δυο μετρα μακρια! Δεν γινοταν να το πιασω με τα χερια και αναγκαστικα εβγαλα την μπλουζα μου και ξεκιναω να τα κηνηγαω! Μετα απο καποια λεπτακια καταφερα και το επιασα! Αυτο ηταν, απεκτησα ενα ομορφο αγγελουδι! Ειναι γλυκητατο και κουκλι! Ειχα ευτυχως ενα προχειρο κλουβι οπου το εβαλα! Πηγα αμεσως να του αγορασω τροφη και ποτηστρα και το κακομοιρο επεσε με τα μουτρα να πινει και να τρωει! Το γλυκο μου! Απολαυστε το!
Δεν ξερω πολλα απο καναρινια αν και για καποιο χρονικο διαστημα προσεχα ενα! Δεν ξερω τι φυλο ειναι, αν μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυτο θα το εκτιμουσα! Παντως πρεπει να ειναι θηλυκο μιας και δεν κελαιδαει σαν τα αρσενικα!
 

Συνημμένα

  • DSC07608.webp
    DSC07608.webp
    12 KB · Προβολές: 132
  • DSC07607.webp
    DSC07607.webp
    11,5 KB · Προβολές: 118
Συγγωμη παιδια δεν το διευκρινησα! Δεν του εδωσα ακομα ονομα μιας και δεν ξερω το φυλο του! Με την λεξη αγγελο,το χαρακτηριζω απλα:πχ. Αγγελουδακι! Σορρυ Ιωαννα αν σε μπερδεψα!
 
νομιζω οτι τελευταια καποιος χανει καναρινια στο Περιστερι
ωραιο το κιτρινο αγγελακι σου! Να το χαιρεσαι
 
να τα χαιρεσαι! Το οτι δεν κελαιδαει δεν σημαινει οτι ειναι θυληκο γιατι ακομα ειναι ταλαιπωρημενο και δεν εχει ξεπερασει το σοκ που περασε.
 
Kωσταντίνε μου να σου ζησει το νέο σου φιλαράκι!

Σχετικα με την διακριση του φυλου του διαβασε αυτο το αρθρο Διάκριση φύλου στα καναρίνια . Για οποιαδήποτε απορία προκυψει σχετικά με το φιλαράκι σου θα είναι καλυτερα αφου διαβασεις το φορουμ των καναρινιών για να ενημερωθείς, να ανοιξεις ενα νέο θεμα στο φορουμ αν και όταν προκύψει καποια απορία.


Καλο θα ήταν να το κρατήσεις για λιγο χρονικό διάστημα μακρυά απο τα άλλα σου πουλάκια!
 
Kαλώς το δέχθηκες, είναι κουκλάκι, γλυκό -γλυκό! Καλορίζικο, να σου ζήσει!
 
Να το χαιρεσαι το καινουριο σου μικρο καναρινακι...
Εινα πανεμορφο... 😉
 
Να το χαιρεσαι το αγγελουδι σου, ειναι κουκλι.
Αληθεια που το βρηκες; Στο περιστερι;
 
:DNα το χαίρεσαι το μωρό σου, είναι κουκλίΕυχομαι να περνάτε καλά!
 
Ευχαριστω παιδια για τα καλα σας λογια!

Να το χαιρεσαι το αγγελουδι σου, ειναι κουκλι.
Αληθεια που το βρηκες; Στο περιστερι;


Βικτωρια ειχε κατσει μπροστα απο την πορτα του σπιτιου μου! 🙂

Kωσταντίνε μου να σου ζησει το νέο σου φιλαράκι!

Σχετικα με την διακριση του φυλου του διαβασε αυτο το αρθρο Διάκριση φύλου στα καναρίνια . Για οποιαδήποτε απορία προκυψει σχετικά με το φιλαράκι σου θα είναι καλυτερα αφου διαβασεις το φορουμ των καναρινιών για να ενημερωθείς, να ανοιξεις ενα νέο θεμα στο φορουμ αν και όταν προκύψει καποια απορία.


Καλο θα ήταν να το κρατήσεις για λιγο χρονικό διάστημα μακρυά απο τα άλλα σου πουλάκια!

Τζωρτζινα το καναρινι ειναι χωρια απο τα παπαγαλακια μου! Σε ξεχωριστο δωματιο! Το εχω σε καραντινα!
Εωχαριστω για τις πληροφοριες!
 
Να το χαίρεσαι το αγγελάκι.
Από ότι φαίνεται δεν είναι φετινό (μικρό), γι"αυτό εάν το πας σε ένα πετ και το φυσήξει από πίσω στην ουρά θα καταλάβουνε εάν είναι αρσενικό.
 
Να σου ζησει. Πολυ τυχερος εισαι. Να του το κρατησεις το ονομα του παντως. Του ταιριαζει.
 
Θαναση μου εδωσες ιδεα! Μαλλον αυτο θα κανω μιας και δεν εχω πολυ εμπειρια σε καναρινια! Ειμαι παπαγαλοφιλος απ οτι θα καταλαβατε! 😀!
 
Back
Top